REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tiraspolio „Šerif“ futbolo klubas šią savaitę pateikė sensaciją nugalėjęs tituluotąjį Madrido „Real“. Klubas oficialiai atstovauja Moldovai, tačiau priklauso nepripažintos Padniestrės respublikos oligarchams, kurie laiko monopolį faktiškai visose svarbiausiose šalies verslo srityse.

Tiraspolio „Šerif“ futbolo klubas šią savaitę pateikė sensaciją nugalėjęs tituluotąjį Madrido „Real“. Klubas oficialiai atstovauja Moldovai, tačiau priklauso nepripažintos Padniestrės respublikos oligarchams, kurie laiko monopolį faktiškai visose svarbiausiose šalies verslo srityse.

REKLAMA

„Tiraspolio nykštukų sensacija“ – taip ar panašiai skelbė viso pasaulio žiniasklaida, kuomet trečiadienį Moldovos futbolo klubas svečiuose įveikė Madrido „Real“. Klubas oficialiai įvardijamas kaip atstovaujantis Moldovą, tačiau jo treniruočių bazė ir namų aikštė yra nepripažintoje Padniestrės respublikoje.

1992 m. kovą prasidėjo karinis konfliktas nuo Moldovos atsiskyrus Padniestrės teritorijai, tačiau jau tų pačių metų liepą, tarpininkaujant Rusijai, buvo paskelbtos paliaubos. Nepaisant to, kad nepripažinta respublika turi savo valdžią, kariuomenę ir kitus šalies valstybingumo atributus, tarptautinio pripažinimo ji nesulaukė. Dauguma padniestriečių turi ir Moldovos, Rusijos ar Ukrainos pilietybę, o šalies verslai, jeigu nori veikti užsienyje, turi priklausyti Moldovos jurisdikcijai.

REKLAMA
REKLAMA

2021-ųjų rugpjūtį „Šerif“ tapo pirmąja istorijoje Moldovos komanda, kuri pateko į UEFA čempionų lygos grupių etapą. Savo sėkmingo pasirodymo tarptautinėje arenoje dėka klubas jau uždirbo daugiau nei 20 mln. eurų, o tai yra keturiskart daugiau už jo metinį biudžetą.

REKLAMA

Kas yra „Šerif“? Įspūdingas verslo struktūrų sąrašas

Įmonių grupė 1993-iaisiais, praėjus vos metams po trumpo pilietinio karo, į kurį ilgainiui įsitraukė ir Rusijos pajėgos, buvo įkurta dviejų buvusių KGB agentų (kitų šaltinių teigimu – buvusių milicininkų): Viktoro Gušano ir Iljos Kazmaly. Bendrovės „Šerif“ verslas prasidėjo nuo prekybos – didžiąja dalimi nuo cigarečių ir spirito.

Pamažu buvę jėgos struktūrų darbuotojai užvaldė faktiškai visas skurdžios Padniestrės verslo sritis. Įmonių grupei priklauso trys didmeninės prekybos parduotuvės, 22 prekybos centrai ir parduotuvės, 17 degalinių, dvi naftos bazės ir naftos produktų sandėlis, statybų bendrovė, du automobilių centrai („Mercedes Benz“ ir „Tiravto“), didžiausias nepripažintoje respublikoje telekomunikacijų ryšio, interneto tiekėjas „Interdnestrkom“, alkoholio gamykla KVINT, krakmolo ir duonos gamyklos, televizija „Laisvo pasirinkimo televizija“, sporto kompleksas, didžiausias vietos bankas „Agroprombank“, tekstilės fabrikas „Tiroteks“ ir daugelis kitų verslų, įskaitant ir futbolo klubą tuo pačiu pavadinimu.

REKLAMA
REKLAMA

Tai tik oficialiai ir viešai deklaruojami verslai. Dar 2016-ųjų „Rise Moldova“ žurnalistų duomenimis, per pastaruosius daugiau nei 20 metų jie įsigijo dešimtis bendrovių Moldovoje, Ukrainoje, net Europos Sąjungos šalyse, neapsieita ir be ofšorinių bendrovių visame pasaulyje.

Nuo pat savo verslo imperijos kūrimo pradžios abu „Šerif“ savininkai plėtojo verslus ir Rusijoje, tačiau 2014-aisiais staiga pasitraukė iš rinkos ir uždarė visas keturias jiems priklausiusias bendroves.

Oficialiai „Šerif“ dirba 14 tūkst. žmonių (tai yra apie 20 proc. visų darbingų Padniestrės gyventojų), rašoma „Komersant“. „Šerif“ sumoka ir daugiausiai mokesčių nepripažintoje respublikoje. Oficialiai deklaruojamos metinės „Šerif“ pajamos siekia 400 mln. dolerių. 2021-aisiais „Šerif“ kontroliavo apie 60 proc. visos nepripažintos respublikos ekonomikos ir du trečdalius viso nelegalaus verslo, rašoma „El Confidential“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ofšorų tinklas

Nuo 2004-ųjų V. Gušanas ir I. Kazmaly pradėjo savo veiklą ir Didžiosios Britanijos Mergelių Salose. Jau kaip Rusijos piliečiai šie verslininkai tapo arba savininkais, arba vadovais dar šešių ofšorinių bendrovių. Vienos jų („Morganton Investments“) partneriu tapo padniestrietis Branislavas Grozdanovičius, kuris figūruoja daugiau nei 30-ies Kipre įregistruotų bendrovių savininkų, steigėjų ar generalinių sekretorių sąrašuose.

„Rise Moldova“ žurnalistų duomenimis, 2015-2016 m. „Morganton Investments“ ir „Minos Marketing Ltd.“ dalyvavo dešimtyje sandorių su bendrovėmis iš Baltijos šalių, Didžiosios Britanijos ir Kipro. Mainais į prekes ar paslaugas į šių bendrovių sąskaitas buvo pervesta daugiau nei 200 mln. dolerių. Bankiniai pavedimai buvo daromi per tą patį „Šerif“ priklausantį „Agroprombank“.

REKLAMA

„Obnovlenije“: arba kaip sportas tampa politikos įrankiu

Teiginys, kad „sportas nėra politika“ visiškai netinka „Šerif“ atveju. Oficialiai įmonių grupę, kuriai ir priklauso futbolo klubas, valdo jos prezidentas, vienas iš bendrasavininkų Viktoras Gušanas, o generalinis direktorius – nepripažintos Padniestrės respublikos parlamentaras Dmitrijus Ogirčukas. Dar iki 2016-ųjų šias pareigas ėjo kitas bendrasavininkis I. Kazmaly.

Su „Šerif“ siejamos bendrovės veikia kaip valstybė valstybėje, jų veikla apima faktiškai visas svarbiausias gyvenimo sritis. Įmonių grupėje dirba (ar tam tikru metu dirbo) aukštas pareigas užimantys vietos politikai, buvę ministrai.

REKLAMA

Pati Padniestrė žiniasklaidoje yra vadinama „korupcijos juodąja skyle“. 1991-2011 m. pseudovalstybę valdant sovietiniam nomenklatūrininkui Igoriui Smirnovui šiam Rusijos forpostui vidury Europos prilipo prekybos žmonėmis, cigarečių, degalų, ginklų kontrabandos centro etiketė.

2000-aisiais Padniestrėje įsikūrė partija „Obnovlenije“ („Atsinaujinimas“), o jau 2005-aisiais ji laimėjo rinkimus į vietos parlamentą. Tuomet partijos lyderiu buvo buvęs „Šerif group“ vadovas Jevgenijus Ševčiukas, kuris 2011-2016 m. išrinktas ir nepripažintos Padniestrės prezidentu. „Šerif“ galią regione rodo ir tas faktas, kad kai J. Ševčiukas pabandė pravesti mokesčių reformą, kuri reikštų išaugusius mokesčius anksčiau privilegijuotiems oligarchams, susidūrė su milžinišku spaudimu ir jau 2016-aisiais jį pareigose pakeitė „Šerif“ lojalus Vadimas Krasnoselskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusių metų lapkritį vykusių rinkimų į vietos Aukščiausiąją Tarybą metu „Obnovlenije“ gavo 29 iš 33 vietų. „Komersant“ teigimu, visi išrinktieji parlamentarai, įskaitant ir opoziciją, yra glaudžiai susiję su „Šerif“ sistema.

„El Confidencial“ kalbinti ekspertai tvirtina, kad V. Gušanas žiūri ten, kur veda pinigai. Kai po 2014-ųjų įvykių sutriko kontrabandos srautai per Ukrainą, didžioji Padniestrės eksporto dalis atiteko Europos Sąjungai, o pats „Šerif“ savininkas yra suinteresuotas vystyti savo verslą Vakaruose, mažinant priklausomybę nuo Rusijos. „Prieš įvykius (Odesos uostas, red. past.) buvo mažai kam įdomi vieta; dabar jis labai stipriai militarizuotas, koks kontrabandininkas norės susidurti su JAV laivyno minininku, plukdant cigaretes?“ – pusiau juokais „El Confidencial“ komentavo situaciją rumunų ekspertas Armandas Gosu.

Tačiau taip pat pažymima, kad „Šerif“ puikiai supranta: Rusija įdėmiai stebi situaciją ir neleis atlikti kažkokių „staigių judesių“. Padniestrė yra strategiškai patogioje vietoje organizuoti destabilizuojančias operacijas Ukrainoje. Maža to, šioje nepripažintoje respublikoje vis dar dislokuoti Rusijos kariuomenės daliniai, o tai apsunkina Moldovos siekį patekti į Europos Sąjungą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų