REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Septyni klausimai: pasaulis pagal „Chamas“

Jis yra vadinamas teroristu, ekstremistu, žmogumi, sukėlusiu dabar Gazos ruože tvyrojantį chaosą. Izraelis netgi bandė pasikėsinti į jo gyvybę. Tačiau, kaip rašo žurnalas „Foreign Policy“, teroristine laikomos palestiniečių grupuotės „Chamas“ politinis lyderis Khaledas Meshaalas save laiko nuosaikiu žmogumi, ieškančiu kelio, kaip Palestinos žmonėms atnešti taiką. Siūlome trumpą žurnalo „Foreign Policy“ interviu su šiuo palestiniečių politiniu veikėju.

REKLAMA
REKLAMA

 

„Foreign Policy“: Kokia jūsų nuomonė apie Annapolyje inicijuotą Artimųjų Rytų taikos procesą?

REKLAMA

 

Khaledas Meshaalas: Mes vylėmės, kad JAV yra rimtai nusiteikusios siekti taikos regione. Tačiau aš apgailestauju sakydamas, kad amerikiečių administracijos elgesys visiškai nerodo juo turint kokių nors rimtų ketinimų. Juk iškart po Annapolio konferencijos Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Olmertas išplėtė žydų naujakurių gyvenvietes okupuotose Vakarų Kranto bei Rytų Jeruzalės teritorijose. JAV reakcija buvo labai silpna. E. Olmertas žengia tuo pačiu keliu, kuriuo keliavo ir buvęs premjeras Arielis Sharonas. Jo politika buvo grindžiama „Keturiais ne“: ne palestiniečiams Jeruzalėje, ne pabėgėlių teisei sugrįžti, ne sienoms, egzistavusioms iki 1967 metų ir ne nelegalių žydų gyvenviečių iškeldinimui. Tokia politika nei į taiką, nei į saugumą regione tikrai neatves. Neatves ji ir prie nepriklausomos Palestinos valstybės sukūrimo.

REKLAMA
REKLAMA

 

FP: Kaip jūs vertinate dabartinę situaciją Gazos ruože? Ar įmanomos paliaubos?

 

KM: Šį klausimą jūs turėtumėte užduoti Izraeliui. Kas yra tie, kurie vykdo agresiją ir skatina karą prieš Palestinos žmones? Tai vyksta ne tik Gazoje, tačiau ir Vakarų Krante. Tad kieno jūs turėtumėte klausti nutraukti ugnį? Tik Izraelio. Juk jūs žinote, kad mes laikinai buvome paskelbę paliaubas 2003, 2005 ir 2006 metais, tačiau Izraelis neatsakė tuo pačiu. Izraelis siekia, kad kovoti liautumėmės mes, o jie sau pasiliktų visišką veikimo laisvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

FP: Pakalbėkime apie ilgalaikę taiką. Jei Izraelis pasitrauktų iš teritorijų, kurias jis užėmė per 1967 metais vykusį Šešių dienų karą, ir įvykdytų visus kitus palestiniečių reikalavimus įskaitant Jeruzalės padalijimą, pabėgėlių sugrįžimo teisę ir t.t., ar jūs būtumėte pasiruošę laikytis ilgalaikės, 50 ar 100 metų truksiančios taikos?

 

KM: Kodėl gi ne. Mes nekalbame apie konkretų metų skaičių. Velionis „Chamas“ dvasinis lyderis šeichas Ahmedas Yassinas kalbėjo apie dešimtmetį. Dabar mes, „Chamas“, galima pažadėti, kad jei Izraelis pasitrauks iš visų 1967 metais okupuotų teritorijų ir ims gerbti visas palestiniečių teises, tai ilgalaikė taika yra įmanoma.

REKLAMA

 

Šiandien yra tiesa, kad jėgų balansas yra Izraelio pusėje ir jie turi karinę persvarą. Tačiau tai nereiškia, kad Palestinos žmonės pasiduos. Be to, tai nereiškia, kad Izraelis gali ignoruoti palestiniečius už tai nesumokėjęs jokios kainos. Ilgai taip nesitęs. Galingieji nebelieka galingais, o silpnieji ne visada būna silpni. Kuo nelankstesnis bus Izraelis, tuo daugiau jis praras.

 

FP: Ar Amerikos žmonės bei tarptautinė bendruomenė, prisimindama praėjusiame dešimtmetyje vykdytus „Chamas“ savižudžių išpuolius bei pastarųjų dienų raketų atakas prieš Izraelio teritoriją, bijoti „Chamas“?

REKLAMA

 

KM: Čia svarbūs trys aspektai. Visų pirma „Chamas“ nevykdo jokios rezistencinės kovos už Palestinos ribų. Antras aspektas yra nuolatinis bandymas susieti terorizmą su Islamo religija ir teigti, kad „Chamas“, gimęs kaip islamistinis judėjimas, vien dėl to turi būti laikomas teroristiniu. „Chamas“ nėra ekstremistai. „Chamas“ nėra kietosios linijos šalininkai, jie yra nuosaikūs. Mes nesame ir religiniai dogmatikai. Mes esame musulmonai, nes kilome iš musulmoniškos aplinkos, lygiai taip, kaip jūs ir kai kurie kiti kilote iš krikščioniškos. Mes pritariame religiniam pliuralizmui, o tuo pačiu ir pliuralizmui politikoje. Trečia, mūsų savižudžių išpuoliai yra atsakas į Izraelio vykdomas skerdynes. Taigi kodėl žmonės Amerikoje, Vakaruose ar apskritai pasaulyje kritikuoja tai, ką daro „Chamas“ ar Palestinos žmonės, tačiau visiškai nekritikuoja Izraelio elgesio. Izraelis yra labai stipriai ginkluota ir dėl to galingiausia regiono valstybė, o mes esame izoliuoti. Mūsų raketos yra itin primityvios, tuo tarpu Izraelis turi amerikietiškas raketas, „Apache“ sraigtasparnius ir lazeriu valdomas raketas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Ar „Chamas“ turi palaikymą arabų pasaulyje?

 

Visų pirma „Chamas“ jėga glūdi Palestinos žmonėse, kurie yra susispietę aplink organizaciją. Taipogi mūsų galia glūdi ir tame, kad susilaukiame paramos iš arabų bei kitų musulmoniškų valstybių. Tai – mūsų tikroji galia. Jei kalbame apie arabų šalių vyriausybes, juk niekam ne paslaptis, kad jos patiria milžinišką spaudimą iš JAV pusės. Tačiau net ir nepaisant to mes su jomis palaikome nuolatinius ryšius.

 

(Čia suskamba K. Meshaalo telefonas ir jis bent penketą minučių kalbasi, kaip pats teigia, su Jemeno prezidentu Ali Abdullah Saleh, kuris paskambino norėdamas išreikšti susirūpinimą dėl padėties Gazos ruože.)

REKLAMA

 

FP: Ar sekate JAV prezidentinę rinkimų kampaniją? Ar matote kokią priežastį, dėl kurios palaikytumėte vieną ar kitą kandidatą?

 

KM: Savaime suprantama, kad yra kai kurių skirtumų tarp atkistų kandidatų bei jų atstovaujamų partijų. Tačiau deja, ji kalbėsime apie Izraelio-Arabų reikalus, tai turiu pripažinti, kad tie skirtumai yra tokie maži ir veikiau kosmetiniai, nes visi kandidatai krypsta Izraelio pusėn. Yra esminių skirtumų kalbant apie vidaus politiką ir tam tikrus užsienio politikos prioritetus, tačiau, sprendžiant Palestinos klausimą, tie skirtumai yra pernelyg menki.

REKLAMA

 

FP: Jei dabartinio Palestinos savivaldos prezidento Mahmoudo Abbaso politika patirs fiasko, kas bus tuomet?

 

KM: Kai M. Abbaso politika patirs fiasko, kai žlugs bandymai likviduoti Palestinos problemą ir dėl Izraelio nelankstumo bei JAV vienpusiškos politikos žlugs visos derybos, o tarptautinėje bendruomenėje nebus matyti nė menkiausio troškimo paspausti Izraelį, kad šis užbaigtų palestiniečių žemių okupaciją, tai palestiniečiams neliks jokios kitos alternatyvos kaip priešintis jėga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų