REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apsigyventi senelių globos namuose nėra taip paprasta. Nors įstaigose vietų nestinga, o ir norinčiųjų čia įsikurti netrūksta, jie turi laukti, kol taps neįgalūs ar visiškai prikaustyti prie lovos.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio Šv. Juozapo globos namuose užimtos 44-ios vietos iš 75-ių galimų.

Tačiau beveik dešimt pensinio amžiaus žmonių laukia, kada galės kraustytis į minėtą įstaigą, nes jiems apgyvendinti miesto Savivaldybė neturi lėšų.

REKLAMA

Įstengiantiesiems susimokėti visą išlaikymo sumą – 1950 litų per mėnesį – durys plačiai atvertos. Bet tiems, kurių pensijos nepakanka ir Savivaldybei tenka primokėti trūkstamą sumą, tenka palaukti, kol nebegalės savimi pasirūpinti.

Į globos namus dažniausiai patenka vyresni nei 75 metų žmonės arba jaunesni pensininkai, turintys specialiųjų poreikių. Išimties tvarka globa gali būti skiriama vienišiems, nesulaukusiems pensinio amžiaus, kuriems nustatyta 75 ir daugiau procentų netekto darbingumo.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus, į kurį turi kreiptis norintieji įsikurti globos namuose, vedėjas Viktoras Michailovas sako, kad net ir pateikusieji prašymus ne visi įrašomi į eilę.

„Komisija svarsto paraiškas ir sprendžia, ar žmogui tikrai reikalinga ilgalaikė socialinė globa“, – aiškino jis.

Pasak vedėjo, gyventi Šv. Juozapo globos namuose laukiančių dešimties panevėžiečių sveikatos būklė nėra itin sudėtinga – jie dar gali patys savimi pasirūpinti, todėl, pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjo, jiems nėra skiriama nuolatinė globa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be pagalbos nepalieka

V.Michailovas sako, kad globos namuose apgyvendinami tik tikrai priežiūros reikalaujantys asmenys.

„Stengiamės žmogų išlaikyti kuo ilgiau savarankišką. Jei jam reikia pagalbos, skiriama laikina globa, socialinių darbuotojų priežiūra“, – teigia vedėjas. Pasak jo, visi, kuriems tikrai būtina nuolatinė globa, į globos namus patenka.

Šiuo metu globos namuose gyvena 11 panevėžiečių, kurie patys arba jų artimieji sumoka už priežiūrą. Du iš jų gauna trumpalaikes socialinės globos paslaugas, t. y. iki šešių mėnesių per metus. Iš 33 gyventojų, už kuriuos dalį pinigų moka savivaldybės, kurioms priklauso asmuo, 26 – panevėžiečiai, 4 – Panevėžio rajono gyventojai, po vieną iš Biržų, Ukmergės, Vilniaus.

REKLAMA

Šv. Juozapo globos namų vadovas Patrikas Skrudupis neslėpė, kad ne visi norintieji čia apsigyventi turi tokią galimybę, nes situacija Savivaldybėje piniginiu atžvilgiu sudėtinga.

„Panevėžio miesto biudžetas išleidęs daug pinigų socialinėms išmokoms, pašalpoms, todėl nebegali daugiau lėšų, nei numatyta metų pradžioje, skirti seneliams apgyvendinti globos namuose. Tenka bendrauti ir su kitų savivaldybių globos namų administracijos darbuotojais, pas juos situacija panaši“, – „Sekundei“ pasakojo P.Skrudupis.

Problemų nekyla

Globos namų direktorius viliasi, kad kitais metais miesto Savivaldybėje situacija pasikeis ir biudžete atsiras daugiau pinigų senoliams.

REKLAMA

Gruodžio mėnesį į Šv. Juozapo globos namus turėtų persikelti gyventi apie dešimt žmonių iš Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės.

Panevėžio rajono savivaldybės Globos ir rūpybos skyriaus vedėjos Aldonos Paškevičienės teigimu, rajone beveik nėra problemų tenkinant senų žmonių pageidavimus apsigyventi jiems skirtose globos įstaigose. Šiuo metu vienas Raguvos globos namuose gyvenantis asmuo laukia vietos Ramygalos socialinės globos namuose.

Pasak A.Paškevičienės, į Savivaldybę dėl vietos rajono senelių globos namuose kartais kreipiasi ir Panevėžio miesto gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laisvų vietų neužsilaiko

Panevėžio rajone veikia ketveri senelių globos namai. Raguvos Šv. Kazimiero senelių globos namuose iš trylikos esamų vietų keturios yra laisvos, ilgai laukti paprastai netenka ir norint apsigyventi dvidešimt ar penkiolika vietų turinčiuose socialinių paslaugų centruose.

Pilni gyventojų yra ne tik šešiolika žmonių galintys priimti Ramygalos, bet ir penkiolikai senelių skirti Krekenavos socialinės globos namai.

Panevėžio rajono senelių globos namai išsilaiko iš Savivaldybės biudžeto lėšų, taip pat pačių gyventojų indėlio – 80 procentų jų gaunamos pensijos.

REKLAMA

Savivaldybės Globos ir rūpybos skyriaus vedėjos skaičiavimais, vieno globojamojo išlaikymas Ramygalos senelių namuose asmenims, turintiems sunkią negalią, per mėnesį kainuoja 1888 litus, kitiems – 1733 Lt, Krekenavos – 1801 ir atitinkamai 1749 Lt per mėnesį.

Raguvos senelių namų globotinių gyvenimas ir priežiūra per mėnesį atsieina 1762 ir 1670 litų, Gustonių – 1827 ir 1734 litus.

„Tai priklauso nuo globos namuose dirbančio personalo, nuo komunalinių paslaugų kainų, taip pat apsistojusių senelių skaičiaus“, – paaiškino specialistė.

REKLAMA

Pasak A.Paškevičienės, Savivaldybėje nebuvo situacijos, kad būtų pritrūkę lėšų seneliams apgyvendinti. Jos teigimu, jei kada susidaro situacija, kad nėra vietos keturiose rajono globos įstaigose, paslauga perkama iš miesto globos namų.

„Senelių likimo valiai nepaliekame. Jei būna užimtos visos vietos rajono globos namuose, tariamės su miestu ir juos ten apgyvendiname“, – pabrėžė A.Paškevičienė.

Vaida REPOVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų