REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželio 11d. 16val.  Lietuvos Nacionaliniame muziejuje Arsenalo g.1, atidaroma paroda „Senasis Vilnius".

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus vardas pirmą kartą paminėtas 1323 m. Gedimino rašytuose laiškuose popiežiui ir Vakarų Europos  miestams. Tuo metu Vilnius jau buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės administracinis centras.

REKLAMA

1387 metais Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila suteikė Vilniaus miestui Magdeburgo miesto privilegiją. Vilnius buvo pirmasis miestas gavęs miesto savivaldą pripažįstančią privilegiją LDK. Tai buvo juridinis pagrindas formuotis miestiečių luomui ir miesto valdžios institucijoms, atsirasti vakarietiško pavyzdžio amatininkų cechams.    Parodoje pristatoma seniausia Vilniaus miesto ikonografinė medžiaga. Eksponuojamos Lietuvos didžiųjų kunigaikščių privilegijos, originalūs XVI – XVIII a. dokumentai, antspauduoti Vilniaus miesto antspaudais su šv. Kristoforo atvaizdu, supažindinama su miesto savivaldos struktūra.

REKLAMA
REKLAMA

Po Lietuvos krikšto 1387 m. Vilnius tampa vyskupijos centru. Vilniaus vyskupu įšventinamas pranciškonas Andrius, pastatoma mūrinė katedra. Vilniuje kartą per metus rinkdavosi Vyriausiojo Tribunolo sesijos, į miestą atvykdavo valdovas su savo dvaru.XVI a. pradžioje Vilnius įgauna dar vieną viduramžių miestui būdingą bruožą – didžiojo kunigaikščio įpareigoti miestiečiai apjuosia  centrinę miesto dalį, apimančią apie 100 ha, 2,4 km ilgio mūro siena su dešimčia vartų.

Miesto istoriją parodoje pasakoja iki mūsų dienų išlikusi magistrato iždo skrynia, Vilniaus budeliui priklausę kalavijai, prie miesto rotušės stovėjęs gėdos stulpas, miesto vartuose buvusios milžiniškos spynos, Penkių Kristaus žaizdų brolijos, veikusios Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje daiktai. XVI a. Vilniuje įkuriama pirmoji spaustuvė LDK. 1579 m. Vilniaus jėzuitų kolegija perorganizuojama į akademiją – Vilniuje atsiranda pirmasis Rytų Europos universitetas. XVII a. viduryje miestas turėjo jau apie 25 tūkstančius gyventojų. Vilnius garsėjo kaip religinės tolerancijos miestas: aktyvios žydų ir stačiatikių bendruomenės.

Parodoje pristatomi naujausi Lietuvos nacionalinio muziejaus eksponatai – paskutiniais metais Vilniuje archeologinių kasinėjimų metu aptikti ir restauruoti radiniai. Tai vilniečių buitį atspindintys daiktai: miesto vandentiekio vamzdžiai, keramikos dirbiniai, namų apyvokos daiktai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų