REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime jau ne pirmąkart svaidomasi argumentais, ar abortų draudimas yra naudingas, ar žalingas moters sveikatai. Šįkart argumentus Seime dėliojo socialdemokratų frakcijos narė Marija Aušrinė Pavilionienė pasitelkusi Lietuvos specialistus bei užsienio svečius iš Lenkijos ir Portugalijos.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorės Esmeraldos Kuliešytės, Lietuvoje kasmet padaroma apie 10 tūkst. nėštumo nutraukimų, o merginoms iki 19 metų jų tenka vis daugiau - prieš keletą metų jauno amžiaus merginoms teko 7 proc. visų abortų, praėjusiais metais - 9 proc.

REKLAMA

Pirmas nėštumo nutraukimas sudaro apie 23 proc. visų abortų, tačiau tarp paauglių merginų šis skaičius iškart šauna į viršų - 70 proc. atvejų.

Dėl šios priežasties, pasak E.Kuliešytės, Lietuvai reikia ne abortų draudimo, o lytinio švietimo. Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė taip pat atkreipė dėmesį, jog nėštumo nutraukimą moterys renkasi gerai apgalvojusios ir sprendimo nepadaro per vieną dieną.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai sakoma, kad abortas žaloja moteris emociškai ir fiziškai, bet tik esant legaliam abortui galime apsaugoti beviltiškoje situacijoje atsidūrusią moterį, kuri kartais nematydama išeities ima žaloti save, kartais net iki savižudybės. O moters psichinė sveikata dažnai priklauso nuo to, kaip aplinka ją vertina, kaip vertina nėštumo nutraukimą, moterį“, - spaudos konferencijoje trečiadienį sakė E.Kuliešytė.

Pasak jos, yra įrodytas, jog būtent nepakanti ir smerkianti nėštumo nutraukimą aplinka ypač žaloja motes emocinę sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Lenkijos šeimos planavimo asociacijos direktorius Piotras Kalbarczykis pasakojo apie šiuo metu Lenkijoje vykstančią dramą, kai po išžaginimo pastojusiai 14-metei ligoninės atsisakė nutraukti nėštumą, nes merginą ėmė persekioti kunigai ir gyvybės išsaugojimo organizacijų veikėjos.

„Nenormalu, kad visa Lenkija mąsto, ar jinai nėščia ir ar jinai turi daryti abortą, ar ne. Visi dabar ją stebi, kalba, tyrinėja“, - piktinosi svečias iš Lenkijos, kurio teigimu, jo šalyje dažnai atsisakoma daryti abortus net įstatymo leidžiamai atvejais (po išžaginimo bei kai gimdymas gresia moters gyvybei ir sveikatai).

REKLAMA

Svečias taip pat teigia, jog abortai Lenkijoje yra ne kas kita, kaip politinės kovos įrankis.

„Jeigu kuri nors partija, esanti koalicijoje nori pridaryti vargo kitai partijai, iškart ištraukia abortų klausimą“, - sakė P.Kalbarczykis.

Portugalijos parlamento narė Manuela de Melo sakė, jog 2007 metais vasarį jos šalyje panaikinus abortų draudimą akivaizdžiai matyti, kaip nelegalūs abortai praranda populiarumą ir moterys, norinčios nutraukti nėštumą, patenka pas gerus specialistus ir nežaloja savo sveikatos.

Lietuvos Seimas po pateikimo yra pritaręs penkių parlamentarų paruoštam įstatymo projektui, kuris draustų abortus.

REKLAMA

Voldemaro Tomaševskio, Irenos Degutienės, Rimos Baškienės, Vilijos Aleknaitės-Abramikienės bei Petro Baguškos paruoštame įstatymo projekte konstatuojama, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo moters apvaisinimo ir kad visi klausimai, susiję su gyvybės prenatalinėje fazėje apsauga, turi būti sprendžiami, teikiant prioritetą vaiko prenatalinėje fazėje teisėms, išskyrus du atvejus: kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai bei kai yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų, pavyzdžiui - išprievartavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiai iniciatyvą kritikuojanti Seimo narė A.M.Pavilionienė ir įvairios visuomeninės moterų organizacijos abortų draudimą traktuoja kaip siekį kontroliuoti moters kūną. Pasak jų, tokiais siūlymais kėsinamasi į moters kūną ir klaidingai tikimasi, kad pagerės visuomenės moralė, tačiau esą realiai galima tikėtis tik padidėjusio moterų mirčių skaičiaus, vadinamojo „abortų turizmo“ suaktyvėjimo ir vaikų nepriežiūros atvejų padaugėjimo.

Tuo metu abortų priešininkai apeliuoja į negimusio vaiko teisę į gyvybę ir kalba apie nėštumo nutraukimo žalą moterų emocinei pusiausvyrai bei ateities gyvenimui.

REKLAMA

Lietuvoje nutraukti nėštumą šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės. Kasmet Lietuvoje nėštumą nutraukti ryžtasi apie 10 tūkst. moterų.

Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas įvairuoja nuo 10 iki 18 savaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų