REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaro ir „Barcos“ skyrybos skendi migloje: „Egzistuoja tam tikra orumo riba“

Kur pasuks Jasikevičiaus karjera?

Šarūno Jasikevičiaus etapas „Barcelonos“ klube yra baigtas ir vienas geriausių Lietuvos krepšinio trenerių neria į naujų iššūkių paieškas.

Šarūno Jasikevičiaus etapas „Barcelonos“ klube yra baigtas ir vienas geriausių Lietuvos krepšinio trenerių neria į naujų iššūkių paieškas.

REKLAMA

Žiniasklaidoje jau pasirodė pranešimų, kad Š. Jasikevičiumi domisi Memfio „Grizzlies“ klubas. NBA ekipa svarsto pasikviesti lietuvį į vyr. trenerio Tayloro Jenkinso asistentų komandą.

Situacija Europos krepšinyje šiuo metu tokia, kad Š. Jasikevičiui nėra lengva rasti jo ambicijas atitinkantį klubą. Daugelis elitinių Eurolygos klubų jau turi kontraktus su treneriais ateinančiam 2023–2024 m. sezonui, o dirbti Europos taurės ar FIBA Čempionų lygos kalibro klube tikrai nėra Šaro siekiamybė.

Galbūt itin giliai krepšinio subtilybes išmanantis Š. Jasikevičius susivilios galimybe pasistažuoti NBA lygoje, o gal nuspręs metus pailsėti?

REKLAMA
REKLAMA

Šiuos ir kitus klausimus naujienų portalas tv3.lt aptarė su krepšinio specialistais – treneriais Algirdu Braziu, Rūteniu Paulausku ir „Go3“ krepšinio komentatoriumi Ryčiu Vyšniausku.

REKLAMA

 

Su pašnekovais buvo aptarta ir keista „Barcelonos“ komunikacija dėl Š. Jasikevičiaus naujo kontrakto pratęsimo, kuomet išsakyti žodžiai nesutapo su veiksmais.

Dar praėjusią savaitę Š. Jasikevičius „sausu“ rezultatu 3:0 Ispanijos čempionato finale kartu su „Barcelona“ įrodė pranašumą prieš principinį varžovą Madrido „Real“, o klubo generalinis direktorius ir geras Šaro bičiulis Juanas Carlosas Navarro sakė:

„Jasikevičiaus kontraktas ką tik baigėsi ir mes norime, kad jis toliau būtų mūsų treneris. Dabar turime atlikti keletą permainų, apie kurias jam pranešime. Nemanau, kad bus kažkokių problemų jam toliau treniruoti komandą. Jis puikiai supranta komandos virtuvę. Kaip ir visi žinote, visoje „Barcelona“ piramidėje yra mažinamos išlaidos, bet stengsimės surinkti kuo geresnę komandą“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent todėl žinia apie kontrakto nepratęsimą pirmadienio pavakarę tapo netikėta ir pakankamai šokiruojančia.

„Barcelona“ nori viešai padėkoti Šarūnui Jasikevičiui už profesionalumą, atsidavimą, pozityvų bei artimą elgesį su visais klubo šeimos nariais bei linki sėkmės ateityje. Barselona visada bus jūsų namai“, – rašoma klubo išplatintame pranešime.

Katalonijoje Šarą pakeis nepalyginamai pigesnis, tačiau ir nepalyginamai mažiau trenerio patirties turintis Rogeris Grimau, kuris pastaruosius du metus dirbo „Barcelonos“ jaunimo akademijoje.

„Barcelonos“ veiksmus kaip „chaosą ir visišką improvizaciją“ apibūdino ir „Mundo Deportivo“ sporto žurnalistas Jose Ignacio Huguetas, kuris akylai stebi kiekvieną „Barcelonos“ klubo veiksmą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žodžių nesutapimą su veiksmais klubo viduje išduoda ir brangiausio komandos krepšininko Nikola Mirotičiaus žodžiai. Pasak „Barcelonos“ lyderio, klubas su juo pačiu nė nekalbėjo apie galimybę susimažinti atlyginimą, o šį variantą N. Mirotičius, pasak jo paties, būtų rimtai svarstęs.

Kokia dūmų uždanga buvo suorganizuota „Barcelonoje“ ir kokių artimiausių veiksmų galime tikėtis iš  paties Š. Jasikevičiaus?

Ar nustebino toks katalonų sprendimas? Susidaro įspūdis, kad „Barcelona“ jau kuris laikas buvo numačiusi pakeisti Š. Jasikevičių, tačiau tai slėpė po dūmų uždanga.

Rūtenis Paulauskas: „Žmonėms, tokiems kaip mums, kurie viską stebi iš šalies ir visiškai  nežino detalių, gali atrodyti labai įvairiai. Man atrodo, kad galėjo būti visaip, nes jeigu tokiam treneriui kaip Š. Jasikevičius pasiūlo trečdalį arba dar mažiau pinigų nei jo buvęs kontraktas, egzistuoja tam tikra orumo riba – tu priimi tokį pasiūlymą ar ne?

REKLAMA

Kitas dalykas, ar Šarūnas norėtų treniruoti komandą, kuri sudaryta iš jaunimo? Jeigu jau tokiam treneriui taip drastiškai sumažinimas atlyginimas, tas pats turėtų būti daroma ir su žaidėjais. Visiškai kita situacija, jeigu treneriui pasiūlė ženkliai susimažinti atlyginimą, o žaidėjų algos liko panašios. Tada irgi kiltų daug klausimų.“

Algirdas Brazys: „Nėra taip paprasta pakeisti klubą, ypač kai esi su šeima. Tai reiškia, kad vaikai turės eiti į naujas mokyklas, ieškotis naujų draugų, adaptuotis prie naujos aplinkos. Šaras su Barselona turi ypatingą ryšį ir gaila, kad taip atsitiko. Šaras tikrai ne iš tų žmonių, kuris neturi už ką gyventi. Jis turi uždirbęs tų pinigų pakankamai ir tikrai gali susimažinti atlyginimą. Galvoju, kad Šaras gal ir būtų sutikęs su finansiškai mažesniu pasiūlymu, bet galbūt iš tikrųjų buvo tam tikra dūmų uždanga ir „Barcelona“ jau buvo numačiusi kitą trenerį.“

REKLAMA

Rytis Vyšniauskas: „Labai sunku komentuoti nežinant detalių. Įdomu, kada pati „Barcelona“ priėmė šitą sprendimą, kada jį sužinojo Navarro ar pats Šaras. Sekant ir žinant visą „Barcelonos“ struktūrą, ypatingai futbolo sekciją, kuri nepalyginamai kartų didesnė, organizacija laikosi taupymo politikos ir ją vykdo gana radikaliai. Daug futbolo komandos žaidėjų sutiko mažintis algas, kai kurie šiemet baigė karjeras, kai kurie kontraktai tiesiog baigėsi ir „nukrito“. Žinant Šaro ir Mirotičiaus situaciją, toks sprendimas nelabai nustebino.

Labai gali būti, kad tai nėra Navarro sprendimas, o iš viršaus nuleistas klubo prezidento arba direktorių sprendimas. Katalonijos klube sprendimų priėmimas veikia panašiai kaip Lietuvos Respublikos Seime (šypsosi). Navarro gal ir norėjo, kad Šaras liktų, bet greičiausiai jis neturėjo tiek galios. Gali būti, kad „Barca“ siūlė Šarui naują kontraktą, bet su labai juokingu atlyginimu. Akivaizdu, kad ten prioritetas yra taupyti, ką rodo ir naujo trenerio paskyrimas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visa tai rodo, kad „Barcelonos“ krepšinio klube nebebus tiek daug žvaigždžių?

Rytis Vyšniauskas: „Nebus taip, kad „Barca“ per vieną vasarą tiek susimažins lūkesčius, kad atrodys kaip Berlyno ALBA arba Vilerbano ASVEL. Tačiau išeina N. Mirotičius, kuris turėjo didžiausią kontraktą visoje Europoje. Už mažesnius pinigus tu vis tiek gali pasirašyti sutartį su elitiniu Eurolygos žaidėju ir jau dabar kalbama apie Kevino Punterio atvykimą. Yra žaidėjai su „šviežiais“ kontraktais.

Pavyzdžiui, čekai Tomašas Satoransky ir Janas Vesely. Tas pats R. Jokubaitis turi dar metus galiojantį kontraktą. Artimiausiu metu jie turėtų susilaikyti nuo mega pirkinių. Tai bus pajėgi komanda, bet daugiausiai klausimų yra dėl naujo trenerio Rogerio Grimau ir jo galimybių, nes šitame lygyje jis yra visiškai „šviežias“.

REKLAMA

Mano akimis, Š. Jasikevičiaus etapas „Barcoje“ buvo sėkmingas – dukart „sausomis“ serijomis ACB lygos finale įveiktas „Real“, laimėtos dvi Karaliaus taurės ir tris kartus pasiektas Eurolygos finalo ketvertas.“  

Kiek katalonų klubui ir didžiausioms klubo žvaigždėms galėjo būti nepriimtinas Šaro vadovavimo stilius?

Rūtenis Paulauskas: „Su treneriais visada būna taip – jeigu tu laimi titulus, tu automatiškai esi pavyzdys ir visi tavimi yra patenkinti. Neduok Dieve, tu pralaimėsi pusfinalį ar šiaip kokias svarbesnes rungtynes, visi staiga tampa nepatenkinti ir ieško, kas galbūt yra blogai. Trenerio griežtumas gali būti puikus koziris, kuris labai greitai gali išvirsti į reikšmingą trūkumą.

REKLAMA

Sporte nėra stereotipinės nuostatos, kad viena krepšinio filosofija yra aukščiau kitos. Kiekvienas treneris yra savitas ir, aišku, kiekvienas pasimoko iš savo gyvenimo situacijų.

Šaro vadovaujamame žaidime yra labai daug teisingų sprendimų, kurie reikalauja griežtos tvarkos laikymosi. Iš kitos pusės, jo žaidimo filosofija yra unikali ir vargu, ar tai galėtų pakartoti kito charakterio treneris. Smagu stebėti, kiek Šaras daug duoda Europos krepšinio vystymuisi.“

Daugelis kaip kitą kraštutinumą įvardintų Erginą Atamaną, kurio vadovaujamos komandos žaidžia nepalyginamai laisvesnį krepšinį...

Rūtenis Paulauskas: „Jeigu paimtume visus 18 Eurolygos klubų, surasime tik vieną kitą trenerį, kuris išoriškai atrodo šiek tiek švelnesnis ar lankstesnis. Iš tikrųjų, vadovaujant Eurolygos komandai, dirbant su didžiausiais talentais ir ego, tu paprasčiausiai negali būti pernelyg diplomatiškas. Tu privalai pasiekti maksimalų rezultatą ir iš krepšininkų išsireikalauti visko, ką jie gali. Aišku, pasitaiko, kai lazda būna perlenkiama.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek Šaras laimi ir kiek pralaimi turėdamas tokį kietą charakterį?

Algirdas Brazys: „Čia yra geras klausimas. Švelnesnio charakterio treneriai paprastai geriau sutaria su žaidėjais ir klubo vadovybe, bet laimi tie treneriai, kurie yra reiklūs ir charizmatiški. Esu tos nuomonės, kad maloniau dirbti su ramesniu treneriu, bet Šaro charakteris yra toks, kuris nubrėžia puikią perspektyvą į pergales. Tikslas pateisina priemones ir tai puikai tinka Europoje.  Žaidėjai dažniausiai irgi yra maksimalistai, atvyksta laimėti ir prisitaiko prie trenerio. Jeigu jie patiki treneriu ir jos sistema, jie į tam tikrus jo niuansus gali žiūrėti pro pirštus.“

Tuo metu NBA lygoje Šarui su jo charakteriu būtu sunku. Vienas dalykas yra ten nuvykti kaip asistentui ir apsižiūrėti, kaip viskas vyksta.

REKLAMA

Visai kas kita būtų perkelti Šarą tiesiai į vyr. trenerio poziciją. Amerikoje į tuos pačius dalykus žiūrima kitomis akimis. Ten prieš žaidėją negali pakelti balso ar jo aprėkti. Jis turėtų būti keistis arba būtų pakeistas pats. Manau, kad Šaras sugebėtų prisiderinti – jam viskas virtų viduje, bet jis tų emocijų neišreikštų taip, kaip reiškia Europoje.“

Rytis Vyšniauskas: „Norint atsakyti geriau, reiktų pažinoti jį asmeniškai, o ne tik jį matyti vadovaujant rungtynėse ir kalbant spaudos konferencijose.  Jis turi norą kontroliuoti visus procesus. „Žalgiryje“ jis treniravo vidutiniokų komandą, iš žaidėjų savo griežtumu išspausdavo absoliučiai viską ir tai veikdavo. Daugelis galvojo, kad atvykęs į „Barcą“ ir turėdamas aukščiausio lygio žvaigždes, treneris pasikeis. Bet taip neįvyko ir Šaras buvo lygiai toks pats griežtas, kaip ir „Žalgiryje“. Tik trečiaisiais metais jis kažkiek atleido vadeles ir leido daugiau improvizuoti, bet ir tai iki tam tikro lygio.

REKLAMA

Mes matome, kad pastaraisiais metais Eurolygą laimi Erginas Atamanas, Chusas Mateo, kurie puolime sprendimus atiduoda žaidėjams.

Treneris lieka kaip padėjėjas, o Šaras „Žalgiryje“ ir „Barcoje“ buvo žmogus „numeris vienas“. Man asmeniškai toks griežtas krepšinis nėra tai, ką labiausiai norėčiau matyti. Man patinka daugiau laisvumo, bet rezultatai nemeluoja, o Šaro rezultatai yra geri.

Šaras sugeba žaidėjus įtikinti, kad jie turi žaisti taip, kaip nori jis. Aišku, ne visi žaidėjai jam tinka ir turbūt sunkiai įsivaizduotum, kad Šaras treniruotų Mike‘ą Jamesą. Sakyčiau, kad Jasikevičius yra senosios ir jaunosios trenerių kartos miksas. Jis yra griežtas, bet sugeba prieiti prie žaidėjų. Žinoma, jo charakteris ir ambicijos kartais gali pakišti koją, bet jeigu Eurolygos klubo vadovų paklaustumėte, ar norėtumėte kažkada prie komandos vairo matyti Jasikevičių, dauguma atsakytų, kad taip.“

REKLAMA
REKLAMA

Koks karjeros tęsinys būtų naudingiausias pačiam Š. Jasikevičiui?

Rūtenis Paulauskas: „Teko skaityti Š. Jasikevičiaus knygą, kurioje itin stipriai jaučiama jo asmenybė ir tai, kaip anksti susiformavo jo charakteris. Jis visada žinojo, ko jis siekia. Galvoju, kad jo vieta yra Eurolygos elite. Jeigu susiklostytų aplinkybės, kurios leistų išvykti į NBA, manau, jam būtų naudinga susipažinti su kitokiu mentalitetu ir požiūriu. Kita vertus, nemanau, kad Š. Jasikevičius yra sutvertas būti asistentu. Jis yra beprotiškai stiprus lyderis. Tik laiko klausimas, kada mes jį vėl pamatysime prie Eurolygos komandos vairo, kuri pretenduoja į titulą.“

Algirdas Brazys: „Visi puikiai suprantame, kokio lygio tai treneris. Aš įsivaizduoju, kad eiti į eilinį klubą nėra geras pasirinkimas. Europoje reiktų eiti nebent į kitą stiprų Eurolygos klubą, o tų laisvų vietų nėra tiek daug. Faktas, kad jis yra maksimalistas ir jis nori laimėti. Jam pinigai, manau, nėra pagrindinis dalykas.“

Rytis Vyšniauskas: „Dabar Europoje dauguma klubų jau turi planą artėjančiam sezonui. Atėnų „Panathinaikos“ pasiskyrė Erginą Atamaną, Miuncheno „Bayern“ – Pablo Laso, Tel Avivo „Maccabi“ tęsia darbus su Odedu Kattashu, Stambulo „Fenerbahče“ – su Dmitriu Itoudžiu, Milanas – su Ettore Messina. Neatmesčiau, kad Šaras pasiimtų tuos laisvus metelius, kaip yra daręs Pepas Guardiola po tos pačios „Barcelonos“ (futbolo treneris, – autoriaus pastaba).

REKLAMA

Akivaizdu, kad Š. Jasikevičiaus motyvacija yra ne finansai – pinigų jis turi. Jam reikia iššūkių, reikia laimėti didelius dalykus. Nežinau, ką jis galvoja apie NBA. Mums galbūt sunku įsivaizduoti Jasikevičių, kuris prasimušė tarp Eurolygos elitinių trenerių, asistuojant jaunam  38-erių „Grizzlies“ treneriui T. Jenkinsui. O gal jį kaip tik domina galimybė save patestuoti naujoje aplinkoje ir tai padidintų jo šansus kažkada ateityje tapti ir vyr. klubo treneriu.

Galvoju, kad Šaras geriausiai jaučiasi situacijoje, kai jis pats gali komplektuoti komandą. Pagal tai Milano klubas jam būtų idealiausia vieta. Tai didžiulį biudžetą turintis klubas, kur komandos komplektacija yra patikėta treneriui. Messina šiuo metu yra krepšinio operacijų prezidentas ir treneris, todėl tokiame klube ir tokiose pareigose aš pilnai įsivaizduočiau Jasikevičių.

Bet Messina niekur nesitraukia ir gali būti, kad teks palaukti, kol atsiras tinkamas variantas. Mes juk žinome, kad tų klubų ratas, kuriuos gali treniruoti Šaras, yra pakankamai siauras. Jis dėl visiems suprantamų priežasčių niekada neitų į „Olympiacos“, „Real“, galbūt tam tikrų sentimentų yra ir Turkijoje. „Žalgiryje“ kol kas irgi nėra vietos, nes turime sėkmingai dirbantį Kazį Maksvytį.“

REKLAMA

Ettore Messina ir Sergio Scariolo taip pat dirbo NBA klubų vyr. trenerių asistentais, tačiau į vyr. trenerius prasimušti šiems Europos elito treneriams taip ir nepavyko...

Rytis Vyšniauskas: „Tai yra tikrai sudėtinga. Norint gauti NBA klubo vyr. trenerio darbą, procesas yra panašus kaip darbinantis pasaulinio lygio korporacijose. S. Scariolo šią vasarą irgi dalyvavo pokalbiuose dėl galimybės vadovauti Toronto „Raptors“, bet klubas pasirinko kitą kandidatą – serbą Darko Rajakovičių, kuris buvo vienas iš „Grizzlies“ asistentų.

Tai nėra visiškai neįmanoma, bet neužtenka turėti gerą derinių knygą ir parodyti, kaip tu gerai supranti krepšinį. Yra daugybę kitų niuansų ir reikalavimų – kokia tavo komunikacija, bendravimo įgūdžiai su žaidėjais ir supančia aplinka, kaip tu moki pateikti save Amerikos žiniasklaidai, galų gale, kokio „švarumo“ yra tavo anglų kalbos įgūdžiai.

Dėl to klubai dažniausiai ir renkasi saugius variantus – trenerius amerikiečius, o su europiečiais jiems yra klaustukų. Neabejoju, kad Š. Jasikevičius iš taktinės pusės gali pasirodyti neblogiau nei bet kuris NBA treneris. Bet kai kalbame apie tas pareigas...

Tie visi rėkimai ant žaidėjų keiksmažodžiai, ta arogancija bendraujant su žiniasklaidos atstovais Amerikai netinka. Ji turi kitokį produktą, kurį nori rodyti žmonėms. Apibendrinant, nemanau, kad tai visiška utopija. Juolab, kad Š. Jasikevičius yra dar jaunas treneris.“

I kokius Kedainius tiktu ar Pieno zvaigzdes .
Lietkabelis be trenerio! Šiauliai irgi priims.
Kazio negalima patraukt ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų