REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujas tyrimas, kuriame dalyvavo 3818 vyrų nuo 67-ių ir vyresnio amžiaus, parodė, kad tiems, kurie per pirmuosius penkerius tyrimo metus dažnai sapnavo blogus sapnus, turėjo tris kartus didesnę tikimybę susirgti Parkinsono liga.

Naujas tyrimas, kuriame dalyvavo 3818 vyrų nuo 67-ių ir vyresnio amžiaus, parodė, kad tiems, kurie per pirmuosius penkerius tyrimo metus dažnai sapnavo blogus sapnus, turėjo tris kartus didesnę tikimybę susirgti Parkinsono liga.

REKLAMA

Ankstesni tyrimai parodė, kad vyresni žmonės, sergantys Parkinsono liga, dažnai naktimis sapnuoja košmarus.

Dabar Birmingemo universiteto ekspertai mano, kad yra įrodymų, jog dažni blogi sapnai gali būti ankstyvas įspėjimas apie ligos vystymąsi, rašo mirror.co.uk.

Tyrimo, paskelbto „eClinicalMedicine“, vadovas Dr Abidemi Otaku iš Žmogaus smegenų sveikatos centro sakė:

„Nors mums reikia atlikti tolesnius šios srities tyrimus, blogų sapnų ir košmarų reikšmės nustatymas gali reikšti, kad žmonės, kurie patiria sapnų pokyčius vyresniame amžiuje be jokios akivaizdžios priežasties, turėtų kreiptis į gydytoją“.

REKLAMA
REKLAMA

Naujajame tyrime dalyvavo 3818 67-erių ir vyresnių vyrų

Tyrimo pradžioje nė vienas nesirgo Parkinsono liga. Jų buvo klausiama apie kankinančių blogų sapnų dažnį. Žmonės, pranešantys apie blogus sapnus bent kartą per savaitę, tyrimo pabaigoje buvo stebimi, siekiant išsiaiškinti, ar yra didesnė tikimybė, jog jiems bus diagnozuota Parkinsono liga.

REKLAMA

Per septynerius stebėjimo metus buvo diagnozuotas 91 Parkinsono ligos atvejis, daugiausia per pirmuosius penkerius tyrimo metus.

Vyrai, kurie per pirmuosius penkerius metus dažnai sapnuodavo košmarus, turėjo daugiau nei tris kartus didesnę tikimybę susirgti Parkinsono liga.

Dabar ekspertai planuoja naudoti elektroencefalografiją (EEG), kad išsiaiškintų biologines sapnų pokyčių priežastis. Jie taip pat sieks išplėsti mokslinius tyrimus didesnėms abiejų lyčių ir skirtingos kilmės žmonių grupėms bei įtraukti kitas neurodegeneracines ligas, tokias kaip Alzheimerio liga.

REKLAMA
REKLAMA

 

Miego problemos

Dr Katherine Fletcher, Parkinsono ligos JK tyrimų komunikacijos vadovė, sakė: „Žinome, kad daugelis Parkinsono liga sergančių žmonių susiduria su miego problemomis.

Nors juos galima patirti bet kuriame etape, moksliniai tyrimai dažnai buvo skirti tiems simptomams, kurie gali pasireikšti ankstyvose ligos stadijose, prieš diagnozuojant, nes jie gali padėti mums numatyti, kam ateityje išsivystys Parkinsono liga.

Ankstesni tyrimai parodė, kad viena konkreti miego problema, žinoma kaip greito akių judėjimo (REM) miego sutrikimas, kai sapnuojami baisūs sapnai, buvo siejama su didesne Parkinsono ligos rizika“.

Apskaičiuota, kad daugiau nei 70% pacientų, sergančių REM miego sutrikimu, ši būklė išsivystys, nors vien šio sutrikimo nepakanka, kad būtų galima tiksliai numatyti būsimą diagnozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sapnai gali būti agresyvesni

Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad žmonių, sergančių Parkinsono liga, sapnai gali būti agresyvesni, jie apskritai yra ryškesni ir košmariškesni, nei šia liga nesergančių žmonių. Taip pat yra įrodymų, kad blogi sapnai gali būti susiję su vėlesniu pažinimo nuosmukiu. Dr Katherine Fletcher tęsė:

„Šis naujas tyrimas suteikia papildomų įrodymų, kad miego pokyčiai gali būti ankstyvas Parkinsono ligos požymis, šiuo atveju susiejantis blogus sapnus su padidėjusia rizika, kad žmonės susirgs šia liga.

Bus įdomu pamatyti, kaip vyksta šis tyrimas, kai tyrėjai nustatys biologinius pokyčius, sukeliančius šiuos sapnų turinio pasikeitimus, bei kaip tai susiję su neurologinių būklių, tokių kaip Parkinsono liga, progresavimu.

Kuo daugiau bus žinoma apie ankstyviausius būklės požymius ir tai, kaip gali keistis smegenys, tuo tikslesni tyrimai padės rasti geresnių gydymo būdų ir išgijimo galimybių. Tai gyvybiškai svarbu tiems 145 000 žmonių, kuriems šiuo metu JK diagnozuota Parkinsono liga“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų