Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasos vėžys Jungtinėje Karalystėje laikomas 10-tu pagal dažnumą vėžiu – kasmet užregistruojama apie 10 500 naujų atvejų. Remiantis nauju tyrimu, riebi dieta gali žymiai padidinti riziką.

Kasos vėžys Jungtinėje Karalystėje laikomas 10-tu pagal dažnumą vėžiu – kasmet užregistruojama apie 10 500 naujų atvejų. Remiantis nauju tyrimu, riebi dieta gali žymiai padidinti riziką.

REKLAMA

Kasa yra viršutinėje pilvo dalyje, o vėžys gali atsirasti bet kurioje šio organo vietoje.  Tiksli naviko vieta ir jo dydis nulemia ligos rimtumą. Deja, manoma, kad liga dažniausiai yra nepagydoma ir retai nustatoma ankstyvose stadijose, kai gydymas yra veiksmingiausias.

Taip yra todėl, kad kasos vėžys nesukelia jokių akivaizdžių simptomų, kol jis neišplinta į kitus organus, o tada dažnai jau būna per vėlu. Nauji tyrimai atskleidė, kad valgantys riebų maistą žymiai padidina riziką susirgti šia liga.

Koks yra ryšys ir kokius galimus ankstyvuosius požymius reikia žinoti?

Kasos vėžys ir riebi dieta

Mičigano universiteto Rogelio vėžio centro tyrėjai nustatė, kad ląstelių branduolio receptorius yra aktyvuojamas vartojant daug riebalų turintį maistą, o sintetinės medžiagos sporto papilduose gali padidinti kasos vėžio riziką.

REKLAMA

Tyrimas, kuriam vadovavo gydytojas Imad Shureiqi, buvo paskelbtas leidinyje „Nature Communications“. Jis rodo, kad pelių ikivėžiniuose kasos pažeidimuose, panašiuose į tuos, kurie randami žmonėse, yra daugiau pagrindinių genų, turinčių įtakos vėžio formavimuisi, rašo mirror.co.uk.

Mokslininkai išsiaiškino, kad dietos, kuriose yra daug ilgos grandinės sočiųjų riebalų, skatina kasos vėžio augimą – nepriklausomai nuo nutukimo laipsnio.

Tyrimas taip pat parodė, kad ši rizika dar labiau padidėja, jei riebalai gaunami iš gyvūninės kilmės maisto, pvz., mėsos ir pieno produktų.

REKLAMA
REKLAMA

Lyginant mažiausiai ir daugiausiai riebalų suvartojančius žmones, pastariesiems gresia 23% didesnė tikimybė susirgti kasos vėžiu.

O žmonėms, suvartojantiems daugiausiai sočiųjų riebalų, tikimybė susirgti kasos vėžiu buvo 36% didesnė. Tyrimas neįrodo, kad dėl to kalti su maistu gaunami riebalai arba mėsa ir pieno produktai. Tokie tyrimai kaip šis parodo ryšius, tačiau jie neįrodo priežasties ir pasekmės.

 

Kas yra riebi dieta?

Riebi dieta yra mityba, kai mažiausiai 35% visų kalorijų gaunama iš riebalų, tiek nesočiųjų, tiek sočiųjų. Be populiarių perdirbtų maisto produktų, daugelis kitų produktų taip pat turi daug riebalų, įskaitant gyvulinius riebalus, šokoladą ir sviestą.

Ekspertai įspėja, kad sotieji riebalai ir stipriai perdirbtas maistas yra didžiausi svorio problemų ir kitų susijusių pavojų sveikatai kaltininkai. Štai didelio riebumo maisto, kurio reikėtų vengti dėl stipraus ryšio su padidėjusia ligų rizika, pavyzdžiai:

  • riebios mėsos patiekalai
  • mėsos gaminiai, įskaitant dešras ir pyragaičius su mėsa
  • sviestas, ghi sviestas ir taukai
  • sūris, ypač kietasis sūris
  • grietinėlė, grietinė ir ledai
  • kai kurie pikantiški užkandžiai, pavyzdžiui, sūrio krekeriai ir kai kurie spragėsiai
  • šokoladiniai konditerijos gaminiai
  • sausainiai ir pyragaičiai.

Kasos vėžio simptomai

Pasak Cancer.org, ankstyvieji ligos požymiai yra šie: gelta; pilvo ar nugaros skausmas; svorio kritimas ir blogas apetitas; pykinimas ir vėmimas; tulžies pūslės ar kepenų padidėjimas; kraujo krešuliai; diabetas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų