REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytinės finansų rinkos naujienos

Bedarbių skaičius JAV šiemet jau pasiekė aukščiausią per 16 metų reikšmę. Japonijos CB paliko galioti tokią pat 0,3 proc. bazinę palūkanų normą. Rusijos premjeras paskelbė naujas priemones krizei įveikti.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

Scenarijus nesikeičia – kažkam skubiai reikia išparduoti didelius akcijų paketus ir daugiausia tai daro paskutinę prekybos sesijos valandą. Neigiamos naujienos tik pasunkina išpardavimo procesą, dėl to greičiausiai ir matyti tiesiog trypiami akcijų indekai. Kompanijos „Trim Tabs“ duomenimis, per savaitę (lapkričio 12-19 d.) JAV investuotojai atsiėmė 19,5 milijardo dolerių iš investicinių akcijų fondų, dar prieš savaitę atsiimta suma sudarė 31,8 milijardo dolerių. 16 iš pastarųjų 17 savaičių fiksuotas neigiamas fondų pinigų srautas, tad galima spėti, kad tokį spaudimą sudaro suaktyvėjęs fondų išsipardavimas.

REKLAMA

Darbo rinkoje toliau didėja bedarbių skaičius – naujai užsiregistravusių žmonių skaičius bedarbio pašalpai gauti praėjusią savaitę išaugo iki 542 tūkstančių metinio lygio, o tai yra didžiausias skaičius per pastaruosius 16 metų. Rinka tikėjosi atvirkščiai, kad bedarbių sumažės nuo 515 tūkstančių iki 503 tūkstančių.

Pagrindiniai ekonomikos rodikliai (Leading Economic Indicators) spalio mėnesį krito 0,8 proc. Rugsėjo mėnesį šis indeksas buvo peržiūrėtas ir paaugo 0,1 proc. Daugumos ekonomistų prognozėmis, indeksas turėjo kristi 0,6 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Regioninis gamybos indeksas – Filadelfijos FED – spalio mėnesį krito iki minus 39,3 nuo minus 37,5 punkto. Tiesa, tikėtasi ir prastesnio scenarijaus – dauguma ekonomistų prognozavo, kad indekso reikšmė kris iki minus 35 punktų.

Vakar JAV Senatas atšaukė balsavimą dėl 25 milijardų dolerių pagalbos paketo pagrindiniams mašinų gamintojams („Chrysler“, „GM“ ir „Ford Motors“). Demokratų lyderiai pareiškė, kad Senatas grįš prie svarstymo gruodžio mėnesį, jei gamintojai paskelbs, kiek jiems reikia pinigų, kad verslas būtų išsaugotas ir toliau galėtų dirbti pagal planą. Ši diskusija sukelia daug kritikos, yra nemažai manančių, kad vyriausybė neprivalo kištis į privatų verslą.



Vakarų Europa


Vokietijos gamintojų kainų indeksas spalio mėnesį liko nepakitęs, buvo prognozuojamas 0,7 proc. kritimas. Metinis gamintojų kainų augimas sudaro 7,8 proc. Prieš mėnesį augimas buvo 8,3 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiosios Britanijos mažmeninės prekybos apyvarta spalio mėnesį nukrito 0,1 proc., rezultatas tokiomis ekonomikos sąlygomis vertinamas pakankamai teigiamai, mat ekonomistų prognozėmis, apyvarta turėjo kristi daugiau – 0,9 proc. Lyginant su rezultatu, buvusiu prieš metus, apyvartos vis dar išlaiko augimą ties 1,9 proc.



Azija  ir Australija


Japonijos centrinis bankas šiandien nepakeitė bazinės palūkanų normos ir paliko šiuo metu galiojančius 0,3 proc., tačiau CB vadovas pavedė savo pavaldiniams ieškoti naujų likvidumo suteikimo būdų. Kaip viena iš galimų priemonių gali būti panaudotas kreditavimas už įmonių skolos vertybinius popierius (naudojamus kaip užstatas). Primintina, kad Japonijos ekonomika praeitą savaitę techniškai įžengė į recesijos stadiją, kai trečio ketvirčio BVP sumažėjo 0,4 proc., todėl šalies Centrinis bankas ieško naujų ekonomikos stimuliavimo būdų (didinant pinigų pasiūlą).

REKLAMA

Australijos rezervų bankas mažiausiai penktą kartą per keturias pastarąsias savaites supirkinėjo savo šalies valiutą siekdamas apsaugoti Australijos dolerį (AUD) nuo dar didesnio kritimo. Spalio mėnesį CB supirko 3,15 milijardo AUD, tai yra rekordinis savos valiutos supirkimas. Paskutinį kartą Australijos centrinis bankas masiškai supirkinėjo savo valiutą 2001-aisiais metais, kai kursas pasiekė 0,4745 JAV dolerio už AUD. Šiandien Australijos doleris nukrito 2,6 proc. iki 61,09 JAV dolerio už AUD.



Lotynų Amerika


Brazilijos Bovespa birža vakar nedirbo dėl išeiginės, tačiau braziliškos akcijos Niujorko biržoje tradiciškai krito dėl žaliavos, kurių kritimas tebesitęsia dėl pramoninių metalų ir naftos kainos pigimo. Didžiausia pasaulyje geležies rūdos kasybos kompanija „Cia. Vale do Rio Doce“ („Vale“) vakar Niujorko biržoje nukrito daugiau kaip 12 proc. iki savo trijų metų žemiausios reikšmės po to, kai „JPMorgan Chase & Co“ analitikai paskelbė, kad geležies rūdos kainos ateinančiais metais turėtų kristi dėl mažėjančios paklausos. Nežiūrėdami į niūrias prognozes, „JPMorgan Chase & Co“ analitikai paliko rekomendaciją pirkti „Vale“ ir jų tikslinė jau sumažinta kaina yra daugiau kaip 2 kartus didesnė už dabartinę rinkos kainą (tai yra įprastas reiškinys pastaruosius kelis mėnesius visame pasaulyje).

„UBS AG“ analitikai vakar ataskaitoje pranešė, kad mažina kitų metų prognozuojamą besivystančių rinkų kompanijų pelno augimą iš 13 proc. padidėjimo į 6 proc. pelno mažėjimą. Šių metų prognozę „UBS AG“ analitikai sumažino iš 27 proc. augimo į 6 proc. augimą.



Vidurio ir Rytų Europa


Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas vakar paskelbė naujus vyriausybės planus, kurie turėtų padėti Rusijai įveikti krizę ir neleisti pasikartoti 1998 metų scenarijui (kai Rusija paskelbė savo negebėjimą vykdyti įsipareigojimų (angl. „default“). Naujos priemonės numato pelno mokesčio mažinimą 4 proc. punktais kompanijoms, mokesčių naštos sumažinimą smulkiajam verslui ir greitesnį PVM grąžinimą. Pašalpos bedarbiams bus padidintos iki 4900 rublių (178 JAV dolerių), nes, anot V. Putino, bręsta struktūriniai darbo rinkos pokyčiai. Iki 2010 metų pensijos bus padidintos 50 proc. Socialinės ir mokslo ilgalaikės programos, kurias numatoma įvykdyti iki 2020 metų, bus tęsiamos ir finansavimas joms nebus ribojamas. Paskelbti mokesčių mažinimai kainuos Rusijos biudžetui 550 milijardų rublių. Premjeras taip pat pažadėjo skirti papildomus 50 milijardų rublių gynybos sektoriui ir 83 milijardus rublių naujam būstui finansuoti. Nuo rugpjūčio pradžios Rusijos centrinis bankas išleido 144,6 milijardo JAV dolerių, daugiausia rublio kursui palaikyti dveijū valiutų krepšelio atžvilgiu, tačiau JAV dolerio atžvilgiu rublis per minėtą laikotarpį atpigo 17 proc. Primintina, kad Rusijos vyriausybės anksčiau paskelbtų krizės įveikimo priemonių paketas šaliai kainuos daugiau nei 200 milijardų JAV dolerių. Finansų ministras Aleksejus Kudrinas vakar pareiškė, kad paskelbus naujas priemones kitų metų Rusijos biudžeto deficitas gali sudaryti 1 proc., tačiau jis bus padengtas iš Rezervų fondo, kuriame yra sukaupta apie 131 milijardą JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų