REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas mano šeimai prasidėjo vasario 24 dieną 7 valandą ryto. Paskambino brolis ir pasakė, kad mieste kaukia sirenos. Mes nieko negirdėjome. Brolis taip pat sakė, kad prasidėjo invazija ir rusai perėjo siena“,  Černihivo gyventoja Liubovė Ivaščenka pasakoja apie tai, kaip jai ir jos vaikams pavyko išgyventi tris savaites miesto rūsiuose, apšaudomo rusų lėktuvų ir artilerijų, ir kaip pasisiekė ištrūkti iš karo zonos.

Karas mano šeimai prasidėjo vasario 24 dieną 7 valandą ryto. Paskambino brolis ir pasakė, kad mieste kaukia sirenos. Mes nieko negirdėjome. Brolis taip pat sakė, kad prasidėjo invazija ir rusai perėjo siena“,  Černihivo gyventoja Liubovė Ivaščenka pasakoja apie tai, kaip jai ir jos vaikams pavyko išgyventi tris savaites miesto rūsiuose, apšaudomo rusų lėktuvų ir artilerijų, ir kaip pasisiekė ištrūkti iš karo zonos.

REKLAMA

Pateikiame jos užrašus:

Pirmieji pojūčiai yra baimė ir bejėgiškumas. Vaikai ramiai miegojo savo lovose, o aš žiūrėjau į juos ir verkiau. Nežinojau, ką daryti. Niekas nežinojo. Viskas įvyko per greitai, rašo bbc.com. Bėgti iš miesto? Pasilikti?

Mano galvoje nuolat kirbėjo mintis, kad visa tai tuoj pasibaigs. Juk tai negali tęstis ilgai! Tikėjausi, kad mūsų kariuomenė atmuš puolimą, o karas baigsis net neprasidėjęs.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl neišvyko iš karto?

Kodėl pirmą dieną neišvažiavome iš miesto, dabar negaliu pasakyti. Yra daug priežasčių. Dvejojome, abejojome, svėrėme pliusus ir minusus, sakėme, kad vaikams ilgas kelias gali būti per sunkus, klausinėjome vieni kitų, kur važiuoti, sutarėme, kad „Vakarų“ Ukrainoje ir Europoje mes niekam nereikalingi... Ir dvejojome, dvejojome, dvejojome. Praradome brangų laiką.

REKLAMA

Turbūt niekada sau to neatleisiu. Žinau, kad aš pati kalta, kad mano vaikai tris savaites pragyveno pragare. Dėl mano baimės ir dvejojimų laiku neišvykome iš Černihivo. Dėl šio vėlavimo mano dviejų metų dukra daugiau nei dvi savaites miegojo šaltame rūsyje.

Mano gražioji mažoji princesė švelniai rožine striuke ir skrybėle šliaužė per nešvarų požemį, kvėpavo dulkėmis, badavo ir sirgo. Vyriausias sūnus ilgai tylėjo. Tik kartais jis manęs paklausdavo: „Mama, pas mus viskas bus gerai?"

Sakiau, kad taip, viskas bus gerai. Kalbėjau, bet tuo netikėjau.

Padėtis mieste kasdien blogėjo. Tai vienintelis pasiteisinimas, kuriuo aš galiu apsiginti. Viskas įvyko labai greitai. Supratimas, kad reikia gelbėti vaikus ir bėgti iš miesto, atsirado tik trečią karo dieną. Ir mes buvome pasiruošę išvykti. Automobilis su pilnu baku benzino stovėjo prie namo. Tačiau tuo metu Černihivo regiono gubernatorius Viačeslavas Čausas pareiškė, kad visi išvažiavimai iš miesto buvo užminuoti ir važiuoti yra nesaugu.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau pasirodė informacija, kad buvo susprogdintas kelio tiltas per Desnos upę, o tai yra pagrindinis išvažiavimas iš miesto. Mes pasilikome. Jei keliai užminuoti, kaip mes galime važiuoti? Niekaip. Turime laukti kito išsigelbėjimo.

Nesėkmingas bandymas

Ir tada į mūsų namus pataikė sviedinys. Mes buvome rūsyje. Kažkas labai stipriai trenkė iš viršaus. Tada atbėgo išsigandęs kaimynas ir pasakė, kad viduriniame įėjime susprogdinti balkonai, daugelyje butų išskrido langai, namo sienoje – skylė. Gelbėtojai apžiūrinėjo teritoriją – ieškojo sviedinio, kuris, galimai, nesprogo, o kažkur įstrigo.

Mūsų butas nebuvo apgadintas. Bet grįžti buvo baisu. Rūsys atrodė saugesnis.

Po kelių dienų Viačeslavas Čausas vaizdo pranešime miestiečiams sakė, kad nors centralizuotos evakuacijos nebus, Černihivo gyventojai ir toliau išvyksta iš miesto savo automobiliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvome labai nustebę. Kaip žmonės išvyksta, jeigu, pasak valdžios, visi išvažiavimai iš miesto yra užminuoti? Mes tuo tikėjome! Mes neišvažiavome todėl, kad tikėjome. Švaistėme laiką, nes tikėjome!

Pirmą karo savaitę bandėme slaptai išvažiuoti iš miesto. Sėdome į automobilį ir išvažiavome. Bet mūsų automobilio nebeišleido iš miesto, kaip ir šimtus kitų. Prie Černihivo vyko mūšis.

Sunku nupasakoti jausmus, kai praradome viltį išsigelbėti ir vėl grįžome į šaltą rūsį.

Gyvenimas rūsyje

Antrąją karo dieną mes pradėjome leistis į rūsį. Iš pradžių, kai mieste kaukė sirenos, sėdėjome ant turistinio kilimėlio prie įėjimo. Požemyje sėdėjome kelias valandas, o naktį grįždavome namo.

REKLAMA

Kai nakvojome bute – nemiegojau. Aš klausiausi. Kai girdėjau sirenas ar sprogimus, nubėgdavau prie lango. Pirmosiomis dienomis, vakarais ir naktimis žmonės nebijodavo uždegti šviesą. Apšviesti langai šiek tiek guodė.

Ir tada rusai subombardavo daugiaaukščius pastatus Černihivo centre. Mirė žmonės. Mano brolis tuo metu buvo netoliese, rūsyje, o paskui nubėgo į močiutės namus, kurie taip pat buvo pažeisti. Jis matė nuplėštas galūnes ir kūnus. Tai buvo pirmąkart – tiek daug aukų vienu metu.

Tuo metu dar turėjome elektrą, televizija rodė kelis kanalus. Sugadintų namų vaizdus galėjome pamatyti internete. Žmonės pagaliau suprato, kas yra raketos. Rūsiuose smarkiai padaugėjo gyventojų.

REKLAMA

Iš rūsio koridoriaus „persikėlėme“ į rūsio gilumą, kad dviejų metų vaikui būtų daugiau ar mažiau saugu, vyrai išklojo sienas kartonu. Ant purvinų grindų klojome kilimėlį, o ant viršaus – pripučiamą čiužinį. Tada iš buto buvo atnešti pledai, antklodės ir pagalvės. Atnešė maisto ir vandens atsargas. Dėl viso pikto.

Apie nepakeliamas gyvenimo sąlygas karo metu prakalbo ir 95-erių senolė:

Praktiškai persikraustėme į rūsį. Nuo pirmosios karo savaitės pabaigos ten nakvodavome. Apsivilkdavome 3-4 megztinius, porą kelnių, striukes ir kepures, apsiklodavome antklodėmis. Bet naktį vis tiek pabusdavome nuo šalčio. Lauke oro temperatūra buvo -8. Rūsyje temperatūra buvo maždaug tokia pati. Bent jau vėjo nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau mūsų požemyje buvo šviesu! Tai padėjo. Net elektriniame virdulyje virdavome vandenį ir prieš miegą išgerdavome arbatos. Nors ir neilgam, bet nuotaiką pagerindavo. Buvo viltis, kad vos vos –  ir viskas baigsis. Ir gyvensime kaip anksčiau. Tačiau karas tęsėsi ir kiekvieną dieną, kiekvieną valandą darėsi vis baisesnis.

Artilerijos šūviai artėjo, pradėjo kristi raketos. Girdėjome, kaip jos artėjo. Tačiau baisiausias dalykas – lėktuvai. Jie riaumojo danguje ir numesdavo bombas. Kiekvieną naktį jie naikindavo mano miestą. Kiekvieną rytą, kai atsikeldavome, pirmiausia žiūrėdavome internete, kas buvo subombarduota.

Viešbutis „Ukraina", buvęs kino teatras, mokyklos, darželiai, gyvenamieji pastatai miegamuosiuose rajonuose, kur tikrai negalėjo būti jokių karinių objektų. Visa tai buvo naikinama kvadratas po kvadrato. Dėl nuolatinio sėdėjimo rūsyje mano aktyvi dukra tapo išblyškusi ir, tarsi, negyva. Ji mažai judėjo.

REKLAMA

Kaimynai, kurie taip pat atsikraustę į požemį, bandė ją linksminti – savo kampeliuose ieškojo senų vaikiškų žaislų ir atidavė juos Katiuškai. Dabar turime seną dviratuką, didelį žaislinį automobilį ir daug kitų dalykų.

Bet net naujos-senos dovanos mano vaiko nedomino. Iš pradžių, kai ją aprengiau ir nešiau į rūsį, ji verkė. Vėliau priprato. Rimtu ir liūdnu veidu vakare pati nešė man savo purvinus rožinius batus, kepurę ir švarką. Žinojo, kad laikas leistis į rūsį. Kai pasigirsdavo sprogimai, ji sudrebėdavo, prispaudinėdavo rankas prie kūno ir išsigandusi pažvelgdavo į mane.

Maistas

Maistas yra atskira problema. Kiekvienas turi savo atsargas. Kiekvienas turi skirtingas galimybes pirkti produktus parduotuvėje. Turėjome šiek tiek laiko pasiruošti. Buvo šiek tiek kruopų ir vermišelių. Bulvių visai neturėjome. Pavyko nusipirkti duonos. Kad ji nesugestų, duoną supjoviau gabalėliais ir įdėjau į šaldiklį.

REKLAMA

Mano vyras per tas tris savaites tik du kartus galėjo patekti į artimiausią prekybos centrą. Kelias valandas išstovėjęs eilėje jis įžengė į beveik tuščias prekybos sales. Jis pasiėmė tai, kas liko. Brangūs konservai (pigūs iš karto išparduodami), šokoladas, sausi pusryčiai vaikams, sausainiai.

Niekur neradome šviežios mėsos. Nebuvo ir dešrų ar dešrelių. Dešrų eilėje kabėjo tik nerealiai brangus kumpis. Namuose viriau didelius puodus košių (ryžių, grikių, miežių, kukurūzų) ir makaronų. Kad galėtumėme greitai sušildyti ir valgyti. Kasdien apšaudymai daugėjo. O ramių minučių pavalgymui likdavo vis mažiau.

Baigėsi dujos. Nebuvo kur nei gaminti, nei šildyti. Bet mums pasisekė – draugai padovanojo veikiančią elektrinę viryklę ir katilą. Maisto gaminimo laikas buvo ilgesnis, bet vis dėlto gaminti buvo įmanoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis mano skausmas – dukros maistas. Dviejų metų vaikas nevalgys neskanių košių ar šaltų makaronų. Jai liko tik mišiniai kūdikiams, kuriuos skiedžiau buteliuke. Jie greitai baigėsi, o nupirkti nebuvo galimybes, juk parduotuvės tuščios. Išskyrus mišinį, Katia valgė pusryčių dribsnius, šokoladą ir duoną.

Trečią gyvenimo rūsyje savaitę mums pritrūkdavo duonos. Sūnui ir vyrui nebedaviau, pati nevalgiau. Saugojom ją mažai ir alkanai mergaitei. Ir kiekvieną dieną alkio baimė stiprėjo. Produktai baigiasi, o nusipirkti niekur negalima.

Visas tris savaites mums tik kelis kartus duodavo savanorių atvežto maisto. Duodavo du bananus, du obuolius, dvi mažas kriaušes, šešis blynelius su kepenėlėmis. Vaikams duodavo sulčių ir šiek tiek sausainių. Viskas.

REKLAMA

Pinigai

O dabar svarbu pasakyti ir apie pinigus. Jie nieko nekainuoja ir nereikalingi, kai negali nieko nusipirkti, kai vyksta karas.

Draugai ir artimieji pervedinėjo pinigus į mano banko kortelę. Norėjo padėti, bet aš negalėjau nusipirkti net duonos.

Vanduo

Tuo metu labiausiai bijojau, kad baigsis vanduo. Maniakiškai kaupiau atsargas. Semdavau vandenį į kur tik galėjau – butelius, skardines, kibirus, bokalus. Bijojau palikti nešvarius indus kriauklėje. Jei dings vanduo – kaip po to juos nuplauti?

Vanduo vis tiek dingo. Valdžia pažadėjo suremontuoti priešo sugadintą vandentiekio tinklą. Mūsų didvyriškiems komunalininkams pavyko. Iš čiaupų vėl bėgo vanduo. Ne visuose butuose, ne visuose miesto rajonuose, bet mums pasisekė. Turėjome vandens ir buvo šviesu. Be šildymo ir dujų galėjome pakentėti. Vėliau vanduo vėl dingo. Šį kartą – galutinai. O su vandeniu dingo duona. Vietinės kepyklos negalėjo jos iškepti be vandens. Liko tik šviesa.

REKLAMA

Panika

Ar turėjau panikos priepuolių? Taip. Nuolat. Nepaisant visų valdžios raginimų „išlaikyti šaltą protą“, man nepavyko. Baimė dėl vaikų tiesiog sukaustė visą kūną ir smegenis.

Kasdien savęs klausdavau – už ką? Kodėl mano vaikai rūsyje? Kuo turėčiau juos maitinti? Ką daryti, kai baigiasi vanduo ir maistas? Labai sunku šaltu protu išbūti šaltame rūsyje su vaikais ant rankų.

Paskutinis lašas

Ir tada šviesa dingo. Viskas. Galas. Mieste nieko nėra – nei elektros, nei vandens, nei dujų, nei šviesos. Mobiliųjų telefonų įkrovimo užtenka parai. Turėjusiems nešiojamus įkroviklius – šiek tiek ilgiau. Mobiliojo ryšio ir interneto mieste beveik nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau bijojau oro antskrydžių sirenų. Dabar tyla, o ji dar labiau gąsdina. Apie tai, kad skrenda raketos arba prasidėjo artilerijos apšaudymai sužinodavome, kai išgirsdavome jų švilpimą, riaumojimą, ūžesį ore. Išsigelbėjimui turėdavome vos keletą sekundžių. Mūsų pasaulis susiaurėjo iki atstumo nuo buto iki rūsio. Po to, kai priešas sušaudė eilėje prie duonos stovinčius žmones, mes nepajudėjome daugiau nei 10 metrų nuo namų. Kai dingo šviesa, net likusių maisto likučių negalėjome išvirti. Prie rūsių žmonės pradėjo kurstyti laužus, gaminti maistą. Laužams užkurti naudojome medinius rėmus iš balkonų, kuriuos sulaužė sviediniai.

Černihivas yra antrasis Mariupolis. Kodėl taip atsitiko? Kodėl priešas kankina mano senovinį miestą? Žmonės visą laiką prašė ir prašo „žaliojo koridoriaus“. Valdžia pasakė, kad tai yra labai rizikinga, ir patarė sėdėti rūsiuose, tačiau mes niekuo nebepasitikėjome. Liko tik nenugalimas noras išgyventi ir išgelbėti vaikus.

Iš draugo, tarnaujančio teritorinėje gynyboje sužinojome, kaip galėtumėme išvykti iš miesto savo transportu ir kur galėtumėme važiuoti toliau. Surizikavome. Įmetėme į automobilį tai, ką pavyko sugriebti, ir išvažiavome.

Dabar negaliu papasakoti apie savo išsigelbėjimo kelią. Važiavome per laukus ir pievas. Situacija keitėsi kas valandą. Šiandien mūsų keliu, vargu ar įmanoma važiuoti. Kelias pavojingas. Tai yra didelė rizika ir kiekvienas turi priimti savo sprendimą. Galiu pasakyti tik tiek, kad tris dienas važiavome į saugią vietą.

Dabar stengiamės, bent iš dalies, grįžti į ramų gyvenimą. Mano Katia vėl pradėjo šypsotis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų