REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūta JANKUVIENĖ

 

Rusija griebėsi naujo spaudimo – nuo praėjusios savaitės pradėjo tikrinti kiekvieną automobilį su kroviniais iš Lietuvos. Vežėjai ir eksportuotojai sunerimę, nusitaikyta į lietuviškų pieno gaminių kontrolę. Pramonininkai sako, jog taip tikrinamas mūsų valdžios tvirtumas.

REKLAMA
REKLAMA

„Patraukti į šoną“

Darius Vyšniauskas, vežėjų bendrovės „Transimeksa“ vadovas, sako, jog nuo savaitgalio įmonės automobiliai stovi Rusijos vidinėse muitinėse. Kroviniai nuodugniai patikrinami. Nėra oficialiai įvardyta, kad kroviniai stabdomi – esą sugriežtinta išmuitinimo procedūra.

REKLAMA

„Toks patikrinimas reiškia, kad kroviniai turi būti iškrauti, muitinė turi teisę juos išpakuoti, imti mėginius, – sako verslininkas. – Ekspertizės daromos negreitai. Nėra tikrumo, kada krovinys pasieks gavėją – tai didžiausia problema.“

Vežėjai jau anksčiau jautė įtampą rinkoje, stebėjo mažėjančius krovinių srautus, o dabar rinka visai sustojo. Krovinių siuntėjai baiminasi siųsti krovinius į Rusiją per Lietuvos vežėjus, laukia, kas bus, ir paslaugų nebeužsako.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai nereiškia, kad lenkai ar baltarusiai ima daugiau vežti, bet lietuviams sunkiau konkuruoti, nes esame patraukti į šoną, – komentuoja situaciją D. Vyšniauskas. – Mūsų įmonė ir kitos vežėjų įmonės ieško atsarginių variantų, jų turime. „

Tokia situacija – „jau normalu“

„Transimeksa“ į Rusiją veža daugiau nei pusę visų savo krovinių. Lietuvoje investavo į tranzitinius sandėlius, į kuriuos surenka krovinius iš kitų šalių ir veža į Rytus. Bet bendrovės vadovas situacijos nedramatizuoja.

„Dvidešimt metų esame vežėjų versle, – sako jis. – Rusija visada mums buvo didžiausia rinka – ne tik mums, bet ir jai reikia mūsų. Tik su Rusija kone kas antri metai vyksta kažkas panašaus. Todėl tai jau normalu. Tik rankovėje turi turėti kažką, kad reikiamu momentu ištrauktum.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos vežėjams Rusija panašias sankcijas pradėjo taikyti anksčiau nei lietuviams.

Verslininko nuomone, nuo tokios situacijos nukentės ne tik Lietuvos vežėjai ir eksportuotojai, bet ir pačios Rusijos ekonomika.

„Išlošusių nebus“, – mano D. Vyšniauskas.

Nežinia kelia nerimą

Pieno perdirbėjai ypač sunerimę. Rusija vidaus rinkoje stiprina lietuviškų pieno gaminių kokybės ir saugumo kontrolę. Tai naujienų agentūroms yra patvirtinęs ir Genadijus Oniščenka, Rusijos „Rospotrebnadzor“ vadovas ir vyriausiasis sanitarijos gydytojas.

REKLAMA

Bet Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba iš atsakingų Rusijos institucijų nėra dar gavusi jokių oficialių pranešimų apie lietuviškos pieno produkcijos neatitikimus.

Šiaulių regione į Rusiją savo produkciją eksportuoja Kelmės pieninė, priklausanti Vilkyškių pieninės įmonių grupei. Jos eksportas į Rusiją sudaro trečdalį produkcijos.

AB Vilkyškių pieninė generalinis direktorius Gintaras Bertašius „Šiaulių kraštui“ teigė, jog nerimą kelia neaiški situacija.

„Nėra oficialios informacijos, tik interpretacijos, – sako G.Bertašius. – G. Oniščenkos informaciją pats skaičiau – jis kalba apie praėjusius laikotarpius, kai buvo problemų dėl antibiotikų pieno produktuose, bet ne apie šiandieną.“

REKLAMA

Gaišta po kelias dienas

Du automobiliai su Vilkyškių pieninės produkcija muitinėse sustabdyti ir tikrinti jau praėjusį trečiadienį. Vienas paleistas po dviejų dienų, kitas – tik vakar. Siunta su grietinėle cisternose – visiškai nestabdyta.

„Dėl sūrių problemų nėra, tik kaštai mūsų partneriams didėja, nes parduodame produkciją nuo įmonės vartų, – sako G. Bertašius. – Bet Kelmės pieninė parduoda šviežią produkciją – varškę, jogurtus, glaistytus sūrelius, grietinę. Didesnės dalies šios produkcijos realizacija yra 24 dienos. Jeigu muitinėje prastovėtų savaitę, jau iškiltų realizacijos problema, partneriai patirtų nuostolių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Bertašiaus teigimu, grietinėlės eksportą įmonė „per sekundę“ gali pasukti kita kryptimi, bet persiorientuoti su kitais produktais į kitas rinkas būti sunkiau.

„Kol kas apie tai negalvojame, – sako bendrovės vadovas. – Su Rusija prekiaujame dvidešimt metų, iki šiol mūsų produkcija nestabdyta ir dabar negali pasakyti, kad stabdoma.“

„Joniškio delikatesas“ trukdžių dar nepajuto

Bendrovė „Joniškio delikatesas“ trečius metus į Rusiją eksportuoja savo mėsos gaminius. Jie turi paklausą, dirbama su partneriais didmenininkais Maskvoje.

REKLAMA

„Eksportuojame tik nedidelę dalį savo produkcijos – šalto rūkymo dešras, bet atidžiai stebime situaciją“, – sako Skaidra Užkurienė, „Joniškio delikateso“ komercijos direktorė.

Kol kas įmonė nepajuto trukdžių, nes paskutinė siunta buvo išsiųsta rugpjūčio 30 dieną, o Rusija paskelbė stiprinanti lietuviškų krovinių patikrą nuo rugsėjo 11 dienos.

„Šiomis dienomis laukiame naujo užsakymo, siuntą turėtume suformuoti rugsėjo pabaigoje“, – sako S. Užkurienė.

Komentaras

„Tai mūsų valdžios patikrinimas“

Alfredas Jonuška, Šiaulių prekybos,pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius:

– Tai yra mūsų valdžios tvirtumo patikrinimas. Priežastys – politinės. Pradės Lietuva taikyti nuolaidas pagal Rusijos pageidavimus ar ne. Kitokio paaiškinimo nėra.

REKLAMA

Šiaulių regione eksportuotojų į Rusiją yra daug. 2,3 milijardo litų praėjusiais metais sudarė regiono eksportas. Iš jų apie pusę – eksportas į Rusiją.

Lietuvos eksportas pernai iš viso sudarė apie 80 milijardų litų, o į Rusiją ir NVS šalis – 23,6 milijardo litų. Importas iš Rusijos sudarė 31,4 milijardo litų. Taigi, prekyba su Lietuva turėtų būti suinteresuota ir Rusija. Tik nori, kad jos prekes pirktume brangiai.

Rusijos įstojimas praeitų metų rugpjūtį į Pasaulio prekybos organizaciją įpareigotų ją nedaryti jokių trukdžių. Tačiau ieško kažkokių diskriminacinių ar administracinių priemonių, kaip paveikti kitas šalis.

Turi įsikišti ir Europos Komisija. Mūsų premjeras ir pareigūnai turi kalbėti aukščiausiu lygiu.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų