• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nė kiek nenustebau, kai birželio pradžioje Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas skyrė valstybės įstaigai „Rossotrudničestvo“ („Россотрудничество“), besirūpinančiai įvairiais propagandiniais projektais užsienyje, papildomai 9,5 mlrd. rublių (apie 750 mln. Lt).

Nė kiek nenustebau, kai birželio pradžioje Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas skyrė valstybės įstaigai „Rossotrudničestvo“ („Россотрудничество“), besirūpinančiai įvairiais propagandiniais projektais užsienyje, papildomai 9,5 mlrd. rublių (apie 750 mln. Lt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats V.Putinas pripažino, kad didžioji lėšų dalis nuguls posovietinėse šalyse, tai yra ten, kur per pastaruosius 20 metų itin sumažėjo žmonių simpatija Kremliui. Žinoma, V.Putinas nepasakė, kad šios lėšos bus naudojamos konkrečioms propagandinėms priemonėms, siekiant papirkti kad ir Lietuvos žiniasklaidą ar politikus, bet akivaizdu, jog lėšų didinimas propagandinei mašinai (kuri skelbiasi besirūpinanti rusų kalbos ir kultūros populiarinimu) parodo ne ką kita, o Rusijos susirūpinimą prastėjančiu šalies įvaizdžiu. Suprantama, kad Rytų bloko posovietinių valstybių(pavyzdžiui, Estijos, Latvijos ar Lietuvos) emociniai ir netgi demografiniai ryšiai su Rusija dar nėra iki galo nutrūkę, bet tie jie pastebimai silpnėja. Baltijos šalims tolstant į Vakarus, ryšys su Rusija darosi vis silpnesnis.

REKLAMA

„Rossotrudničestvo“ nuo 2008 m. kaip tik ir atlieka tą šalių-paklydėlių sąmonės sugrąžinimo funkciją, o naudodama „švelnios galios“ principą siekia įtvirtinti putiniškos ideologijos sampratą ir kitose užsienio šalyse. Paramos gavėjai dažnai net nežino, kad lėšas įvairiems kultūriniams ir kitokiems projektams gavo iš „Rossotrudničestvo“, nes neretai jos keliauja per tarpininkus. Pavyzdžiui, galbūt ir rusišką serialą „Naša Raša“ ar kitus mūsų televizijos kanalai gauna ne todėl, kad lietuviai moka labai gerai derėtis – nuolaidos gali būti įskaičiuotos jau pačiame Kremliuje. Juk šiais atvejais svarbu išlaikyti emocinę priklausomybę, kad panašių serialų ar koncertų žiūrovai prisimintų sovietmetį ir susitapatintų su herojais.

REKLAMA
REKLAMA

Per filmus, įvairias istorines konferencijas, kultūrinius renginius ir formuojama nuomonė, kas yra gera, o kas bloga, kur tiesa, o kur melas, kas bendruomenei turėtų būti priimtina, o kas atmestina. Tai anaiptol nėra vien nekalti dalykai. Rusijai labai svarbu, kad mes pasaulį matytume ir justume pagal jos suformuotą ideologiją. Anot propagandos tyrinėtojo Gintauto Mažeikio, primesta valia tiesai ir galia ją saugoti bei palaikyti, virsta bendruomenės pasirinktomis teisingumo formomis.

Taigi, bendruomenė, nebūdama atspari įtakoms iš šalies, gali savo noru priimti ir saugoti klaidingą tiesą bei tvarką, tai yra priimti jai primestą ideologiją, šiuo atveju – V.Putino režimo suformuotas vertybes. Deja, bet Lietuvos visuomenė nėra pernelyg atspari išorės įtakoms. Jei partiją galima nusipirkti bet kuriuo metu, tai taip pat ir įtaką visuomenės gyvenimui galima konstruoti nelyginant socialiniams inžinieriams, finansuojant kad ir per „Rossotrudničestvo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vien todėl žinia, kad šiai įstaigai V. Putinas padidino finansavimą, privertė sunerimti. Vienas rusiškas filmas, žinoma, nepadarys įtakos visuomenės sąmonei. Tačiau nesibaigianti informacinė lavina kliudo visuomenei dėmesį sukoncentruoti į vakarietiškas vertybes, kultūrą, humorą. Čia galite prirašyti ką tik norite. Kad ir iš pažiūros nekaltas vieno rusų sporto komentatoriaus pasakymas per „Eurosport“ kanalą po Rūtos Meilutytės triumfo Barselonoje, esą prie merginos pergalių prisidėjo ir sovietinė mokykla. Galėtum į tokius kliedesius nekreipti dėmesio žinodamas, kad Rūta gimė 1997 m. Nors ją gal pradėjo treniruoti vėlyvuoju sovietmečiu išsilavinimą gavę treneriai, vis dėlto tikrosios tiesos iškraipymas kaip tik ir yra Rusijos siekis primesti buvusioms „respublikoms-satelitams“ savo ideologiją. Gal to komentatoriaus ir nefinansuoja „Rossotrudničestvo“, bet jei atkreiptumėte dėmesį į kitų Rusijos sporto komentatorių nuolat pabrėžiamą sovietinės sporto mokyklos palikimą, jo gėrį ir grožį, liks vis mažiau abejonių, kad tas „švelnios galios“ principas naudojamas nuolat ir be jokių pertraukų.

Kokia žavinga šalis Rusija, kokie turtingi žmonės ten gyvena, kokia nuostabi rusų kultūra, olimpiada Sočyje, Šurikas ir Gagarinas, Pugačiova ir Leontjevas, zuikis ir vilkas („Na palauk!“) ir šalia jų Kūlverstukas. Rusija mus išvadavo, Rusija išvadavo pasaulį nuo fašistų, Rusijos istorija nepakartojama. Rusija yra geriausias mūsų draugas. Jūs privalote apie tai žinoti ir dar pasakyti kaimynui! Tai simboliai, kurie, kaip nori Rusija, ne tik turi tapti, bet jau nuo neatmenamų laikų yra mūsų gyvenimo dalimi. Tfu!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų