• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užbaigusi derybas dėl narystės Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) Rusija kaip niekad iki šiol priartėjo prie to, kad JAV panaikins įžymiosios Džeksono-Veniko (Jackson-Vanik) pataisos galiojimą.

REKLAMA
REKLAMA

JAV Kongresas Džeksono-Veniko sankcijų pataisą priėmė 1974 metais, spausdamas SSRS leisti žydams ir disidentams emigruoti.

REKLAMA

Ketvirtadienį JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) paskelbė pareiškimą, kuriuo pasveikino Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą dėl baigtų PPO narystės derybų.

B. Obama taip pat pažymėjo, kad kongresas turės pakeisti Džeksono-Veniko pataisą „taip, kad ji nebebūtų taikoma Rusijai ir kad JAV bendrovės galėtų pasinaudoti visa Rusijos PPO narystės teikiama nauda“.

REKLAMA
REKLAMA

Amerikos prekybos rūmai Rusijoje („AmCham“) pasveikino baigtas PPO narystės derybas kaip svarbią pergalę pačiai Rusijai, Amerikos verslui Rusijoje, JAV ūkiui, darbo rinkai ir eksportui.

Ekspertų vertinimu, Rusijos narystė PPO turės žymios teigiamos įtakos Rusijoje veikiančioms JAV bendrovėms.

Tačiau „AmCham“ prezidentas Endrius Somersas (Andrew Somers) atkreipia dėmesį ir į Džeksono-Veniko pataisos ydingumą. Pasak jo, jei ši pataisa tebegalios Rusijai galutinai įstojus į PPO kitų metų vasarą, JAV bus pažeidusi PPO reglamentą ir todėl JAV negalės pasinaudoti visomis Rusijos rinkos galimybėmis ir sumažintais muitų tarifais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amerikos prekybos rūmams Rusijoje priklauso daugiau kaip 700 bendrovių, rūmai yra didžiausia užsienio verslo organizacija Rusijoje.

Džeksono-Veniko pataisa visą laiką Rusijai buvo lyg ašaka gerklėje, dėl jos Kremlius nuolat priekaištavo Vašingtonui.

Numanydamas, kad tos temos nepavyks išvengti, JAV viceprezidentas Džozefas Baidenas (Joseph Biden) per susitikimą su D. Medvedevu šių metų kovą Maskvoje ėmėsi taktinės gudrybės.

REKLAMA

„Aš labai džiaugiuosi vėl būdamas Rusijoje. Aš tyrinėju Rusiją. Aš visada jaučiau Rusijai kaip didžiajai valstybei didelę pagarbą. Pirmasis Rusijos lyderis, su kuriuo aš susitikau, buvo Brežnevas, štai koks aš senas. Beje, paminėjęs savo metus pasakysiu, kad aš pažinojau tiek Džeksoną, tiek ir Veniką“, - jau pačioje susitikimo pradžioje sakė Dž. Baidenas.

REKLAMA

Išklausęs svečią, D. Medevedevas atsakė: „Aš viliuosi, kad kitą kartą Jums atvykus į mūsų šalį, tikiuosi tai įvyks gana greitai, bent viena Jūsų paminėta tema liks praeityje, aš turiu galvoje Džeksono-Veniko pataisą. Todėl, kad tai amžina Jūsų keliones lydinti tema. Tikiuosi, tai paskutinis kartas. Negalima gi tam skirti visą savo karjerą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Subyrėjus Sovietų Sąjungai JAV laipsniškai atšaukė Džeksono-Veniko pataisos galiojimą buvusioms sovietų respublikoms, tačiau Rusija daug metų nesėkmingai siekė, kad prekybos apribojimai būtų panaikinti ir jai.

Arti šio tikslo Rusija buvo 2002 metais, tačiau tokie planai žlugo Rusijai uždraudus iš JAV importuoti vištieną. Po penkerių metų JAV įstatymų leidėjai vėl ėmė kalbėti apie Džeksono-Veniko pataisos atšaukimą, bet viską nubraukė Rusijos karo veiksmai Gruzijoje 2008 metais.

Numatoma, kad Rusija prie PPO prisijungs gruodžio viduryje, iki 2012-ųjų birželio vidurio ratifikuos priėmimo dokumentus ir po 30 dienų taps visateise PPO nare.

PPO dabar priklauso 153 šalys.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų