• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naktį iš gruodžio 12-osios į 13-ąją Rusija gali pasitraukti iš Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties, šiandien pranešė Rusijos gynybos ministerija. Viena svarbiausių priežasčių – Kremliaus baimė, kad NATO prireikus neva gali operatyviai Baltijos šalių teritoriją paversti Rusijos puolimo frontu.

REKLAMA
REKLAMA

Aukštas Rusijos gynybos ministerijos atstovas Rusijos Valstybės Dūmoje pareiškė, kad jei per 150 dienų nepavyks pasiekti reikiamų susitarimų su Vakarų partneriais, Rusija gruodžio 13 d. vidurnaktį gali pasitraukti iš Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties (ĮGES). Rusijos prezidentas V. Putinas liepos 13 d. pasirašė įsaką dėl ĮGES ir su ja susijusių tarptautinių sutarčių galiojimo sustabdymo, o liepos 14 d. Maskva apie tai oficialiai pranešė ĮGES valstybėms – depozitarėms ir ją pasirašiusių šalių vyriausybėms.

REKLAMA

„Rusija yra susirūpinusi, kad ties jos šiaurės vakarų sienomis yra teritorijos, kuriose negalioja jokie įprastinės ginkluotės apribojimai“, - Rusijos parlamente sakė šalies gynybos ministerijos vyriausiosios tarptautinio karinio bendradarbiavimo valdybos tarptautinių sutarčių skyriaus viršininko pavaduotojas generolas majoras Vladimiras Nikišinas. – Tai mums kelia labai didelį nerimą. Reikalas tas, kad Baltijos šalys, kurios anksčiau ĮGES figūravo kaip Sovietų sąjungos Pabaltijo karinė apygarda, po nepriklausomybės atgavimo pareiškė šioje sutartyje nedalyvaujančios.“

REKLAMA
REKLAMA

Anot V. Nikišino, šiandien, kai NATO valstybės veikia pagal vieningą operatyvinį planą, šalia Rusijos sienų esančios „teritorijos“, kuriose per trumpą laiką galima operatyviai dislokuoti kariuomenę, kelia grėsmę šalies saugumui, pranešė „Interfax“.

„Mums sako, kad ši „skylutė“ yra nereikšminga, tačiau kariškiai supranta, jog buvusios Pabaltijo karinės apygardos teritorija prireikus bus paversta frontu“, - sakė jis.

V. Nikišinas Rusijos parlamentarams paaiškino, kad Vakarų ir Baltijos šalyse Lietuvos, Latvijos ir Estijos neprisijungimas prie ĮGES aiškinamas tuo, kad laukiama, iki bus pasirašyta ir įsigalios sutartis dėl ĮGES adaptavimo, kurioje bus numatytas prisijungimo mechanizmas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent tai, pasak Rusijos generolo, yra viena svarbiausių priežasčių, kurios verčia Rusiją sustabdyti ĮGES vykdymą.

JAV Senatas rugpjūčio 1 d. priėmė rezoliuciją, kurioje Rusijos sprendimas sustabdyti ĮGES galiojimą pavadintas „apgailestavimo vertu žingsniu“. Dokumente Rusijos vyriausybė raginama peržiūrėti tokį sprendimą, išvesti savo kariuomenę iš Gruzijos ir Moldavijos, kaip buvo įsipareigojusi 1999 m. Stambule pasirašytais susitarimais, ir susilaikyti nuo „karingų pareiškimų“, keliančių pavojų Europos saugumui.

JAV Senato rezoliucijoje taip pat teigiama, kad 1990 m. Paryžiuje pasirašyta Įprastinės ginkluotės Europoje sutartis yra „kertinis Europos saugumo sistemos akmuo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų