REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugsėjo 28 dieną Lietuvą apskriejo žinia apie realybės šou „Kelias į žvaigždes“ išgarsėjusio Rolando Skripkaičio-Rūlės mirtį, vyro kūnas rastas upėje. Situacija pradėjo naudotis ir sukčiai – neapsigaukite.

Rugsėjo 28 dieną Lietuvą apskriejo žinia apie realybės šou „Kelias į žvaigždes“ išgarsėjusio Rolando Skripkaičio-Rūlės mirtį, vyro kūnas rastas upėje. Situacija pradėjo naudotis ir sukčiai – neapsigaukite.

REKLAMA

Praėjus beveik mėnesiui po žinios apie Rūlės mirtį, socialiniuose tinkluose pradėjo plisti netikras straipsnis, neva publikuotas žinomame Lietuvos naujienų portale, straipsnis tariamai publikuotas spalio 22 dieną.

Antraštė išties patraukianti akį: „Rolandas Skripkaitis-Rūlė rastas nuskendęs Šešupėje ir už viso to slypi šokiruojanti istorija. Po šios nelaimės, žmonės pradėjo slapta pelnytis, kai kriminalinė policija pateikė tam tikrą informaciją apie įvykį.“

Situacija netruko pasinaudoti sukčiai

Išgalvotame straipsnyje rašoma, neva ant vyro veido rasta smurto žymių, netoliese rastas ir mobilusis telefonas, kuriame paskutinis skambutis – velionio pusbrolio Pauliaus.

REKLAMA
REKLAMA

Išgalvotame straipsnyje cituojamas neva pakalbintas pusbrolis, išsamiai papasakota, kas įvyko – jiedu tariamai dirbo prie naujo projekto, iš kurio per keletą mėnesių uždirbo šimtus tūkstančių eurų, dėl to ir kilo konfliktas, nes neva į banko sąskaitą pinigus gavęs Rūlė nebeatsakinėjo į skambučius, neva nenorėdamas dalintis pelnu.

REKLAMA

Sukčių skleidžiamame mele išsamiai aprašoma platforma „Oil Profit“, kuria pasinaudoję jie tariamai praturtėjo, nes investavę vos porą šimtų eurų kas mėnesį uždirbdavo dešimtis tūkstančių nieko nedarydami.

Straipsnyje taip pat teigiama, kad žurnalistai neva patys pabandė pasinaudoti platforma, investavo pinigus ir po kelių valandų į banko sąskaitą gavo įspūdingą sumą, o pasirodžius straipsniui tariamai sulaukta iš šios platformos taip pat praturtėjusių žmonių atsiliepimų.

Pačioje straipsnio pabaigoje akį patraukia siūlymas registruotis į platformą, teigiama, kad beveik visos vietos užimtos ir vietos tirpsta akyse, registracija neva galima tik tiems, kurie atsakys į kelis žemiau pateiktus klausimus ir paraginama registruotis jau dabar.

REKLAMA
REKLAMA

Neužkibkite ant sukčių kabliuko – tai jau ne pirmas atvejis, kai visuomenės dėmesio sulaukusios istorijos panaudojamos siekiant reklamuoti neaiškias ar visai nežinomas platformas, kuriose neva galima greitai praturtėti.

Įspėja neapsigauti

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininkas Jurijus Domnėnko tv3.lt teigė, kad sukčiai žiniasklaidos priemonių įvaizdžiu ir socialiniais tinklais naudojasi labai dažnai. 

„Sukčiai naudojasi labai dažnai – tiek socialiniuose tinkluose, deda straipsniu, nukopijuoja kažkokio dienraščio pirminį puslapį ir įdeda pakoregavę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikrai labai daug – yra ir Sabonis, ir Grybauskaitė, ir Nausėda, visi investuoja, visi laimi, sporto žvaigždės. Tiek kiek aš susiduriu, tai kiekvieną dieną matau beveik po vis kažkokią naują istoriją“, – sakė jis.

J. Domnėnko atskleidė visą tiesą, kaip paprastas mygtuko paspaudimas „Facebook“ platformoje ar kur kitur gali sukelti nemenkų problemų – būtent taip iš žmonių išviliojamos milžiniškos sumos.

„Sukčių tikslas yra ne ta informacija, kurią mes matome ekrane, o jų tikslas yra, kad žmogus paspaustų tą straipsnį. Kada žmogus paspaudžia straipsnį, jį atsidaro – sukčiai techniškai gauna dalį informacijos apie tą žmogų, kad jis domėjosi. 

REKLAMA

Sukčiai, suprasdami, kad žmonės domėjosi apie investicijas, atlieka dar socialinį monitoringą ir taip daugmaž atranda apie tą žmogų informacijos.

Pavyzdžiui, žmogus naršė savo „Facebook“ paskyroje ir tokį straipsnį pamatė, jis paspaudė ar palaikino ir sukčiai atlikę turinio analizę pamato to žmogaus vardą pavardę, paskui randa kokį skelbimą, gauna telefono numerį, kaip sakant atidirba apie tą žmogų ir tada skambina, pradeda investuoti. 

Arba, pavyzdžiui, prisistato, kaip kokie įmonės brokeriai, sako, kad turi bitcoin (decentralizuota skaitmeninė valiuta – aut. past.) pinigų ir galėtų žmogui pervesti. Taip paskui pereina į bendravimą ir iš žmogaus išvilioja pinigus įvairiais būdais“, – vardija J. Domnėnko.

REKLAMA

 

J. Domnėnko: „Dalis nusikaltimų yra vykdoma iš Rusijos“

Pasak kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininko, tokie nusikaltimai išplitę visame pasaulyje, tačiau susekti ir skirti baudas asmenims, kurie užsiima nelegalia veika užsienyje, kur kas sunkiau, nei Lietuvoje.

„Tie nusikaltimai, kurie vykdomi Lietuvos piliečių, mes juos tikrai atiduodame į teismus, yra baudžiamosios atsakomybės.

O kita dalis yra iš užsienio. Ta dalis iš užsienio labai komplikuota, kadangi žmonės yra pasiruošę daryti tą sukčiavimą ir automatiškai jie žino įvairiausius būdus, kaip apeiti, nes socialinė inžinerija šiai dienai yra labai stipriai pažengusi. 

Dalis nusikaltimų yra vykdoma iš Rusijos. Šiai dienai, kad ir mes nustatome tą pilietį, kuris gavo pinigus – techniškai neįmanoma su Rusija bendradarbiauti ir yra nutraukti visi ryšiai, kad jie išduotų mums ar pateiktų įtarimus. Yra tos vietos, ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos pati teisėsauga turi tokių keblumų“, – pasakojo J. Domnėnko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų