• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąsias dvi dienas jau maždaug milijonas žmonių iš viso pasaulio praėjo po popiežiaus Jono Pauliaus II palaikus. Maldininkų eilė prie Šv. Petro bazilikos Romos gatvėmis nusidriekė daugiau kaip 2 kilometrus. Norintys atsisveikinti su popiežiumi priversti laukti apie devynias valandas.

REKLAMA
REKLAMA

Nenutrūkstamas maldininkų srautas antradienį ir trečiadienio naktį plūdo pro Šv. Petro bazilikoje pašarvotą popiežių Joną Paulių II, kurio laidotuvės penktadienį bus didžiausios per visą Katalikų Bažnyčios istoriją.

REKLAMA

Laikinai Bažnyčiai vadovaujantys kardinolai, atsiskyrę nuo žmonių jūros, jau antrą dieną tarėsi dėl įmantrių laidotuvių apeigų ir naujo popiežiaus rinkimo.

Žmonių minia nusidriekė tiek, kiek užmatė akis; žmonės plūdo plačia gatve, vedančia į Šv. Petro aikštę ir į baziliką.

Pavargę maldininkai stovėdami eilėje, kuri gatvėmis aplink Vatikaną nusidriekė daugiau kaip 2 km, šildydamiesi stengėsi glaustis vienas prie kito. Kai kurie galimybės pažvelgti į žmogų, 26 metus vadovavusį Katalikų Bažnyčiai, laukė devynias valandas.

REKLAMA
REKLAMA

Per pastarąsias dvi dienas maždaug milijonas žmonių iš viso pasaulio praėjo po popiežių, aprengtą raudonos ir baltos spalvų bažnytiniais drabužiais. Dar mažiausiai tiek pat turėtų praeiti iki jo laidotuvių. Jose, kaip prognozuojama, dalyvaus iki 2 mln. žmonių, tačiau kai kas mano, kad į Romą dalyvauti tris valandas truksiančiose gedulinėse pamaldose atvyks 4 mln. maldininkų.

Lenkų tautybės pontifikas, kuris gyveno visų stebimas, miręs taip pat yra matomas visam pasauliui, ir atrodo, kad visas pasaulis ateina pareikšti jam paskutinės pagarbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vatikanas pranešė, kad iki 18 tūkst. žmonių per vieną valandą praeina pro popiežiaus palaikus ir kad trečiadienį atsisveikinti su pontifiku turėtų dar 600 tūkst. žmonių.

"Būti čia ir matyti, kiek daug žmonių atvyko atsisveikinti su šiuo didžiu popiežiumi, yra nuostabi patirtis", - sakė 21 metų Caterina Avantagiato (Katerina Avantadžato), kuri į Romą naktiniu traukiniu atvyko iš savo kaimo Pietų Italijoje.

Kardinolai nusprendė, kad bazilika bus atidaryta iki ketvirtadienio vakaro, kai Jono Pauliaus II palaikai prieš penktadienio laidotuves bus nukelti nuo pakylos ir paguldyti į paprastą kipariso karstą.

REKLAMA

Popiežiaus laidotuvės penktadienį prasidės 11 val. Lietuvos laiku. Laidotuvių apeigos, truks tris valandas, į jas atvyks karaliai, prezidentai ir premjerai, kuriuos trumpam suvienys gedulas dėl vieno žymiausio pasaulyje religinio lyderio mirties.

Popiežius Jonas Paulius II: konservatorius ir revoliucionierius263-asis šv. Petro įpėdinis Romos vyskupo soste Karolis Wojtyla (Karolis Voitila) tapo pirmuoju popiežiumi ne italu per keturis su puse šimtmečio ir pirmuoju pontifiku iš Rytų Europos.

Būdamas šiltas ir žemiškas žmogus, popiežius nepaprastai išpopuliarėjo ir, susilaikydamas nuo jo pirmtakus supusios pompastikos bei siekdamas užmegzti ryšį su paprastais žmonėmis, įvedė savitą popiežiavimo stilių ir jo gaires.

REKLAMA

Jono Pauliaus II laikais popiežiaus valdžia užėmė kur kas labiau kraštutinę poziciją nei anksčiau.

Popiežius apkeliavo 129 šalis. Jis atnešė Gerąją naujieną tiesiai milijardui savųjų avelių ir pademonstravo pirmtakų nežinotą viešųjų ryšių meną.

K. Wojtyla gimė 1920 metų gegužės 18 dieną, Pietų Lenkijoje, mažame miestelyje netoli Krokuvos, kariškio šeimoje. Kai berniukui buvo aštuoneri, mirė motina ir jį augino tėvas. Vyresnysis K. Wojtylos brolis gydytojas mirė 1932 metais per skarlatinos epidemiją.

K. Wojtyla tapo klebonu ir greitai kopė Bažnyčios hierarchijos laiptais. Jau būdamas Krokuvos vyskupu, jis pasižymėjo per Vatikano II Susirinkimą, vykusį 1962-1965 metais, ir tapo gerai žinomas Vakarų bažnytiniams sluoksniams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1978 metų spalį popiežiumi išrinktam kardinolui K. Wojtylai buvo 58-eri. Iškerojusiame Šventojo Sosto biurokratiniame aparate sveikas sportiškas popiežius netgi atrodė šioks toks pašalietis.

Viena iš pirmųjų apaštalinių popiežiaus kelionių buvo į gimtąją Lenkiją. Lenko popiežiaus atvykimas tarp tėvynainių sukėlė neapsakomą sambrūzdį. Jo atomazga buvo antikomunistinio darbo liaudies judėjimo, davusio pradžią pirmajam komunistiniame bloke nepriklausomam profesinių sąjungų sąjūdžiui "Solidarumui" atsiradimas. Rytinę Europą dengęs komunizmo ledynas ėmė pamažu tirpti.

REKLAMA

Ko gero, laimingiausia valanda išmušė 1979 metais, kai stovėdamas priešais brolius lenkus popiežius sakė jiems: "Nebijokite". Jis ragino milijonus tautiečių paremti Lechą Walesą (Lechą Valensą), kurio vadovaujamas judėjimas "Solidarumas" kovojo už komunistinio režimo panaikinimą Lenkijoje.

1981 metais popiežius vos nežuvo per pasikėsinimą, kurį įvykdė dešinysis turkų ekstremistas Mehmetas Ali Agca (Mechmetas Alis Ahdža), iš arti šovęs į jį Šv. Petro aikštėje. Po skubiai atliktos sudėtingos operacijos popiežius išgyveno, tačiau nuo to laiko jo sveikata pairo.

REKLAMA

Tuo pat metu popiežiumi ėmė vis labiau nusivilti Bažnyčios reformuotojai, jaunimas ir trečiojo pasaulio bendruomenės, atsidūrusios mirtinos AIDS epidemijos gniaužtuose - Jonas Paulius II pasisakė prieš kontracepciją ir prezervatyvų naudojimą.

"Šis pontifikatas, nepaisant teigiamų jo aspektų, Katalikų Bažnyčiai buvo tikra tragedija, - 2003 metais duodamas interviu teigė šveicarų teologas Hansas Kungas. - Dėl popiežiaus požiūrio į kontracepciją ir moterų kunigystę nuo Bažnyčios nusigręžė daugelis moterų".

Jungtinėse Valstijose Katalikų Bažnyčios pamatus supurčius keliems triukšmingiems skandalams dėl kunigų pedofilijos, Vatikanas pagaliau pavėluotai pareiškė "netoleruosiąs" tokio elgesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kunigystėje ir religiniame gyvenime nėra vietos tiems, kurie gali pakenkti jaunuoliams", - įsisiūbavus skandalams, teigė Jonas Paulius II.

Per pustrečio dešimtmečio, praleisto popiežiaus soste, Jonas Paulius II iš esmės susitiko su visais įtakingais valstybių ar vyriausybių vadovais: pradedant JAV prezidentais Ronaldu Reaganu (Ronaldu Reiganu) ir Billu Clintonu (Bilu Klintonu), Kremliaus lyderiais Michailu Gorbačiovu ir Borisu Jelcinu, ir baigiant Japonijos imperatoriumi Hirohito (Hirohitu), Didžiosios Britanijos karaliene Elžbieta II (Elizabeth II), Izraelio vadovais bei arabų šalių monarchais ir prezidentais.

REKLAMA

Vadovaujant Jonui Pauliui II, 1993 metais Šventasis Sostas užmezgė diplomatinius santykius su Izraeliu. 1986 metais jis tapo pirmuoju popiežiumi, kuris meldėsi sinagogoje.

Tačiau atrodo, kad Vatikano vykdoma politika vis labiau įgauna autoritarizmo požymių. Popiežius paskelbė trylika enciklikų, tarp jų tris socialiniais ir ekonominiais klausimais, bei parašė kelias bestseleriais tapusias knygas.

Įpusėjus dešimtajam dešimtmečiui, Jonas Paulius II ėmė vis labiau negaluoti - susirgo parkinsonizmu, artritu ir kitomis ligomis.

Nepaisydamas negalių, popiežius keliavo tiek, kiek leido jėgos. Jis nuvyko istorinio vizito į Kubą ir dalyvavo alinančiame Bažnyčios jubiliejinių 2000-ųjų metų renginių maratone.

Žinodami apie trapią popiežiaus sveikatą, daug kas manė, kad 2004 metų birželį surengta 103-oji ganytojiška jo kelionė į Šveicariją bus paskutinė išvyka į užsienį. Tačiau praėjusių metų rugpjūtį Jonas Paulius II dar aplankė Lurdą.

BNS, ELTA, "Reuters", OMNI naujienos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų