REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po antradienį Rygoje riaušėmis ir vietos parlamento šturmu pasibaigusio protesto mitingo prieš kaimyninės šalies valdžios vykdomą reformų politiką sukruto ir Klaipėdos viešosios tvarkos prievaizdai.

REKLAMA
REKLAMA

Miesto savivaldybės administracija paprašė skirti papildomas policijos pareigūnų pajėgas tvarkai užtikrinti šeštadienį uostamiesčio centre vyksiančių eitynių ir mitingo metu. Klaipėdiečiai taip pat protestuos prieš mūsų valdžios vykdomą taupymo politiką.

REKLAMA

Visgi „Vakarų ekspreso“ kalbinti pareigūnai nebuvo linkę manyti, kad pilietiškumo akcija gali virsti jėgos demonstravimu: esą klaipėdiečiai nėra tokie aktyvūs, kaip vilniečiai, nes sostinėje įsikūrę ir Seimas, ir Vyriausybė, ir ministerijos, tad ir „atpirkimo ožių“ - daugiau.

Pusė tūkstančio

Liūdnas sutapimas, bet kaip tik panašiu metu prieš 18 metų susivienijusi tauta miniomis traukė ginti beatsikuriančios valstybės valdžios ir statė krūtinę už tuos, kurie kovojo už nepriklausomybę ir žadėjo geresnį gyvenimą. Dabar - viskas kitaip.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonominės krizės pjautuvas skina vieną po kitos paprastų mirtingųjų, bet ne valdžios klano atstovų galvas: kai visiems tenka veržtis diržus, iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomų institucijų tai neliečia. Spjaunant į raginimus taupyti, sau išmokamos tūkstantinės premijos, priedai prie algų. Ir visa tai vyksta lengvatų naikinimo, mokesčių didinimo ir ekonominio sąstingio laikotarpiu.

Todėl penktadienį Vilniuje, o šeštadienį - Klaipėdoje vyks protesto akcijos. Uostamiestyje planuojama eisena nuo senojo turgaus iki Lietuvininkų aikštės, kur turėtų vykti mitingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Mariaus Poimanskio, leidimas mitingui organizuoti išduotas dar pernai.

Prašyme nurodyta, kad ketina dalyvauti apie 500 žmonių, tačiau akivaizdu, kad po įvykių Rygoje ir 2009-aisiais staigiai smogusios naujos mokesčių reformos šis skaičius gali būti didesnis.

Nepatenkintųjų entuziazmą išeiti į gatves gali paskatinti ir uostamiesčio savivaldybės akibrokštas įvedant mokestį už automobilių stovėjimą, nepaisant raginimų taupyti išmokėti priedai valdininkams, galimo kyšininkavimo skandalas ir kt.

REKLAMA

Riaušėmis netiki

Įvairios masinės protesto akcijos neretai tampa proga jomis pasinaudoti ir įvairių radikalių pažiūrų ar net priešiškų valstybei jėgų atstovams, tad „Vakarų ekspresas“ pasiteiravo, ką apie artėjantį mitingą mano Valstybės saugumo departamento (VSD) Klaipėdos apygardos skyriaus viršininkas Algirdas Grublys.

VSD atstovas patikino jokių signalų apie galimas provokacijas negavęs.

„Mitingas - žmonių pasireiškimo reikalas“, - teigė jis.

M. Poimanskis informavo, kad tvarkai užtikrinti jau paprašyta skirti daugiau policijos pareigūnų, tačiau riaušių galimybė neva mažai įtikima.

REKLAMA

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Benonas Ivanauskas mūsų dienraščiui teigė, kad uostamiesčio pareigūnai turi ir teorinių, ir praktinių įgūdžių riaušių malšinimo pratybose.

„Tačiau realiai gatvėse to dar neteko daryti. Ruošiamės viskam. Specialių riaušių malšinimo priemonių taip pat turime“, - tikino jis.

Apskrities VPK viešosios policijos Prevencijos skyriaus bendrosios prevencijos poskyrio viršininkas Andrius Leliūga išrėžė: „Visada pasirengę“.

Jo teigimu, jei eisenoje bei mitinge Klaipėdoje dalyvaus per 500 žmonių, bus sustiprintas ir viešosios tvarkos palaikymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visgi už renginį atsakingi jo organizatoriai - profesinių sąjungų atstovai. Mūsų reikalas - užtikrinti saugumą. Nemanau, kad Klaipėdoje mitingas baigtųsi riaušėmis, nes klaipėdiečiai - labiau civilizuoti, ne tokie aktyvūs, kaip sostinėje“, - svarstė pareigūnas.

Kenčia ir policija

Žinia, patys policininkai jau kovą ketina rengti protesto akcijas, nes planuojama mažinti policijai skiriamą finansavimą. Dėl to gali būti, kad teks atleisti daug viduriniosios grandies darbuotojų.

Šiuo metu visai vidaus reikalų sistemai biudžetas sumažintas 200 mln. litų, iš jų policijai - 120 mln. litų.

REKLAMA

Paklaustas, ar nebuvo problemų kalbinant pareigūnus skirti papildomas pajėgas, M. Poimanskis tvirtino, kad ne.

„Čia ne pagalba, o tiesioginė prievolė užtikrinti viešąją tvarką“, - sakė jis.

Ilgus metus buvusioje milicijoje, o vėliau viešojoje policijoje dirbęs M. Poimanskio pavaduotojas Edvardas Šutinas galimą pareigūnų protestą apibūdino taip: „Kur yra antpečiai, duodama priesaika, ten yra įsakymų vykdymas. Statutiniai pareigūnai protestuoti negali“.

B. Ivanauskas tikino, kad jo vadovaujamoje struktūroje etatų skaičius esą nebus mažinamas, tačiau teks siaurinti darbo apimtis.

REKLAMA

Klaipėdos miesto profesinės sąjungos reikalavimai Vyriausybei

•    Stabdyti nepamatuotą ir neapgalvotą mokesčių reformą.

•    Nenaikinti teisinių aktų, susijusių su darbo užmokesčio ir socialinių išmokų indeksavimu.

•    Sugrąžinti pridėtinės vertės mokesčių tarifus, kurie galiojo iki 2009 sausio 1 d. medikamentams, medicinos įrangai, šildymui, knygoms, laikraščiams ir visuomeniniam transportui.

•    Laikytis ankstesnių Vyriausybės įsipareigojimų biudžetinio sektoriaus darbuotojams.

•    Nemažinti finansavimo viešąsias paslaugas teikiančioms įmonėms ir įstaigoms (sveikatos priežiūros, švietimo, kultūros, socialinės apsaugos ir kitoms).

•    Nevykdyti reformų, kurios reikalauja papildomų lėšų.

•    Neskaidyti ir neprivatizuoti strateginių objektų: AB „Lietuvos geležinkeliai“, AB „Lietuvos paštas“, AB „Klaipėdos nafta“, AB „Mažeikių nafta“ ir kt.

•    Mažinti monopolinių energetikos įmonių pelnus ir kainas.

•    Darbo santykių teisės aktų nuostatas priiminėti ir keisti tik socialinių partnerių bendru sutarimu.

•    Įvesti progresinių mokesčių sistemą ir nekilnojamojo turto mokestį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Emocijas keiskime dialogu“

Irena ŠIAULIENĖ, Seimo opozicijos atstovė

Tai, ką padarė dabartinė valdžia, yra nesuvokia protu ir vertintina kaip didžiausia nesąmonė. Aš pasisakau už įvairių socialinių grupių argumentuotą dialogą su valdžia, tačiau jei nesikalbama arba jei po diskusijų nieko taip ir neįvyksta, prasideda emocijos. Jos ir veda į gatves. Ypač, kai politikai nesugeba paaiškinti, ką ir kodėl jie daro. Dabar, kai antikrizinis planas pradėjo išties funkcionuoti, jie pamatė, kad kažkas ne taip. Riaušės Rygoje išties gali įkvėpti nebetramdyti emocijų ir lietuvius, tačiau to nelinkėčiau.

REKLAMA

„Mitingai - per vėlai“

Evaldas JURKEVIČIUS, parlamento valdančiosios daugumos atstovas

Aš taip pat nevengčiau išeiti į gatvę, jei mane kas žeistų. Tačiau dabar norėčiau mitinguotojus „patraukti per dantį“ - anksčiau reikėjo tai daryti. Dabar - sunkmetis, ir jis ne pats geriausias laikas pačiai valdžiai. Nebėra tokių galimybių, kaip prieš 4-8 metus, kai buvo ūkio pakilimas. Juk ir tada žmonės matė socialinę neteisybę. Nesu prieš demokratines raiškos priemones, valdžia turi įsiklausyti į teisėtus žmonių reikalavimus, tačiau dabar situacija valstybės valdyme - labai sudėtinga. O riaušės yra labai nepriimtinas dalykas. Kai kada jas organizuoja ne pati iniciatyvinė grupė, o tam tikri kurstytojai. Už tų žmonių gali stovėti jėgos, siekiančios destabilizuoti politinę padėtį, didinti priešpriešą, o ne spręsti klausimus iš esmės.

Denisas Nikitenka

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų