• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Šiandien daug kalbama apie tai, kad darbo rinka keičiasi taip sparčiai, jog daugeliui žmonių sunku prie to prisitaikyti. Prognozuojama, kad Vakarų visuomenėse bus įprasta keisti darbą ir net profesiją kas ketverius metus, tad teks pamiršti bet kokį stabilumą, o jaunimo laukia gana liūdna ateitis – trumpalaikiai, nepastovūs darbai arba darbas puse etato.

 Šiandien daug kalbama apie tai, kad darbo rinka keičiasi taip sparčiai, jog daugeliui žmonių sunku prie to prisitaikyti. Prognozuojama, kad Vakarų visuomenėse bus įprasta keisti darbą ir net profesiją kas ketverius metus, tad teks pamiršti bet kokį stabilumą, o jaunimo laukia gana liūdna ateitis – trumpalaikiai, nepastovūs darbai arba darbas puse etato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau yra balsų, kurie prieštarauja tokiam pesimistiniam požiūriui. Dabartiniai pokyčiai darbo rinkoje – tai viena didžiausių dovanų žmonijai. Jų reikia ne bijoti, o išnaudoti kaip puikią galimybę tapti iš tikrųjų laimingu žmogumi – tuo įsitikinęs žinomas australų istorikas ir mąstytojas Roman Krznaric. Jis atskleidžia keletą paprastų būdų, kaip paversti nepalankias aplinkybes puikiu šansu dirbti prasmingą ir mylimą darbą.

REKLAMA

Mažiau testų, daugiau širdies

Roman Krznaric įsitikinęs, kad žmogus gali būti laimingas tik dirbdamas prasmingą darbą. T. y. tokį darbą, kurį atlieka geriausiai ir kuris atitinka jo vertybines nuostatas. Tačiau Vakarų šalyse net 60 proc. dirbančiųjų norėtų pakeisti savo darbą. Mažėjant garantijoms dėl kilimo karjeros laiptais, vis daugiau žmonių nusprendžia, kad jeigu negali būti tikri dėl ateities, kasdien nori dirbti prasmingą darbą, kuriame galėtų realizuoti visus savo gabumus.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, viename darbe to padaryti beveik neįmanoma. Štai kodėl permaininga darbo rinka yra palanki ieškoti savo svajonių darbo, išbandyti vis kitas profesijas ir nuolat tobulėti. Dėl šios priežasties R. Krznaric kviečia galimų profesijų jūroje vadovautis savo svajonėmis, o ne asmenybės testais.

Jis ragina per daug nepasitikėti tokių testų rezultatais pirmiausia dėl to, kad asmenybė keičiasi, ir net po 5 savaičių atlikus tą patį testą, jo rezultatai gali būti kitokie. Be to, racionaliai parinktas darbas nebūtinai bus tas, kurį dirbdamas žmogus jausis laimingiausias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbantys kelis darbus – laimingesni ir saugesni

R. Krznaric išskiria du karjerų tipus. Pirmasis tipas – tradicinis. Tai vienos siauros srities išmanymas. Toks karjeros kelias ilgus šimtmečius buvo laikomas geriausiu pasirinkimu, nes žmonės buvo tikri, kad vienoje srityje galės dirbti visą gyvenimą.

Tačiau šiuo metu atgimsta ir antrasis, universalesnis karjeros tipas, kai dirbama iškart keliose srityse. Šiuolaikiniame pasaulyje tokia karjera leidžia ne tik geriau save realizuoti, bet ir sumažina riziką prarasti darbą. Tad žmogus, tris dienas per savaitę dirbantis banke, o kitomis dienomis virstantis laisvai samdomu vestuvių fotografu, jausis net tik laimingesnis, bet ir bus ekonomiškai saugesnis, nes jo pajamos nepriklausys nuo vienos darbovietės.

REKLAMA

Serijinis specialistas ir kiti ateities profesionalai

Tačiau dirbti kelis darbus vienu metu ne visada paprasta. Todėl R. Krznaric siūlo dar vieną sprendimą – dirbti skirtingus darbus vieną po kito – t. y. keisti profesiją kas kelerius metus. Tokį profesinį kelią pasirinkusius žmones jis vadina „serijiniais specialistais“.

Tiems, kam šis sprendimas taip pat atrodo per daug radikalus, R. Krznaric rekomenduoja imtis savanorystės arba laikinų darbų srityse, kurios traukia ir atrodo įdomios. Tokia veikla galima užsiimti ir dirbant nuolatinį darbą.

REKLAMA

„Svarbiausia – tai padeda atsikratyti pokyčių baimės, užgrūdina. Be to, kai kada net maži pokyčiai gali atvesti prie didelių rezultatų“, – primena mąstytojas.

Iš pradžių bandyti, o po to vertinti savo sėkmę

Daugelis žmonių bijo pokyčių profesinėje srityje ir dėl to, kad yra išmokyti iš pradžių planuoti, o po to įgyvendinti. Tai reiškia, kad kai kada minties apie vieną ar kitą darbą atsisakoma net nepabandžius jo dirbti. R. Krznaric siūlo atsisakyti tokio ribojančio požiūrio ir pradėti ne nuo teorijos, o nuo praktikos, t. y. nuo realaus tam tikro darbo išbandymo. „Pirmasis žingsnis prasmingo darbo link – iš pradžių veikti, išbandyti save patinkančioje srityje, o tik po vertinti, kaip sekėsi dirbti. Svarbiausia žengti pirmąjį, baisiausią žingsnį į realų pasaulį, ir mokytis iš savo patirties.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad tokia strategija atrodo neracionali, R. Krznaric primena, kaip žmonės sutinka savo antrąsias puses: „Įsivaizduokite, kad turite idealaus mylimojo savybių sąrašą, jame – 10 kriterijų, kuriuos turėtų atitikti antroji pusė. Vieną dieną sutinkate žmogų, kuris atitinka visus kriterijus, ir suprantate, kad jis jūsų visai nežavi. O po to staiga sutinkate kažką, kas neatitinka nė vieno iš jūsų nustatytų kriterijų, bet įsimylite jį akimirksniu. Jus sužavi savybės, kurios anksčiau atrodė nepriimtinos. Tas pats ir su tinkamu darbu – galite atrasti savo pašaukimą ir talentą srityje, apie kurią anksčiau nieko nežinojote. Tad svarbiausia – išdrįsti bandyti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų