• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio ir Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė informacija, nukreipta prieš medikamentinį depresijų gydymą - siūloma depresiją gydyti psichoterapijos metodais. Tačiau tokie teiginiai sukėlė psichiatrijos specialistų nepasitenkinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai mokslininkų grupės atlikta studija pasaulio bendruomenę privertė suabejoti antidepresantų poveikiu. Jų teigimu, kaip alternatyva vaistams gali būti taikomas psichologinis konsultavimas ir psichoterapija.

REKLAMA

Britų atlikta studija parodė, kad naujos kartos antidepresantai daugumai pacientų yra beveik neveiksmingi. Nustatyta, kad daugumai vidutinio sunkumo depresija sergančių žmonių jie turi ne kitokį poveikį kaip placebas (t.y. vaisto imitacija).

Anot studiją atlikusių Halo universiteto mokslininkų, medikamentai turi poveikį tik mažai pacientų grupei, sergančiai sunkiausia depresijos forma. Taigi beveik nėra prasmės skirti ligoniams antidepresantų.

REKLAMA
REKLAMA

„Placebą ir antidepresantus vartojančių pacientų sveikimo skirtumai nėra labai dideli“, - sakė profesorius Irvingas Kirschas.

Mokslininkai tyrimo metu vertino 47 skelbtų ir neskelbtų klinikinių studijų duomenis. Jie kreipė dėmesį į keturis dažniausiai išrašomus medikamentus, į kurių sudėtį, be kita ko, įeina fluosektinas, venlafaksinas ir paroksetinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teiginiai, kad antidepresantų poveikis, palyginti su placebo, nėra didesnis, paskatino diskusiją ir apie tai, kad medicinos žurnalai linkę tendencingai publikuoti straipsnius, kuriuose patvirtinami antidepresantų teigiami efektai. Tačiau nėra publikuojami tyrimai, kuriais medikamentų veiksmingumas nėra įrodomas.

Teigiama, kad Didžiosios Britanijos Vyriausybė skyrė milijonines lėšas (170 mln. svarų sterlingų) psichologinių terapijų plėtrai, kai buvo susirūpinta sunkiu psichologinių terapijų prieinamumu.

REKLAMA

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Psichiatrijos skyriaus vedėjo dr. Ramūno Aranausko teigimu, pasirodę straipsniai apie antidepresantų efektyvumo nebuvimą - tik dar viena antipsichiatrinio judėjimo banga. Psichiatro manymu, nieko keista, kad garsiausiai apie ligonių teisių pažeidimus ligoninėse kalba tie, kurie psichiatrijos ligoninėse lankėsi gal prieš 20 metų, o apie antidepresantų menką terapinį efektą - tie, kurie su ligų gydymu mažai ką turi bendra.

„Anokia čia naujiena, kad placebas taip pat efektyvus - įtaigos galia žmogui iš tiesų labai didelė, - sakė R.Aranauskas. - Juk kai kurių ligų atveju placebas efektyvus net iki 30 proc. Pavyzdžiui, jis efektyvus kad ir gydant skausmą, tačiau kažkodėl negirdėti siūlymų netaikyti nuskausminamųjų, tuo tarpu dėl analogiškos priežasties antidepresantų reikalingumu abejojama“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų