• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Mums visiems nelengva prisitaikyti prie naujų pokyčių. Atsiminkite, kaip jautėtės, kai pradėjote naują darbą...

REKLAMA
REKLAMA

Panašiai jaučiasi ir vaikai, pradedantys lankyti mokyklą. Jiems kelia nerimą tie patys dalykai, kaip ir mums: pradedant tuo, kaip jiems ten seksis, ir baigiant tuo, ar jie nepasiklys mokykloje arba grįždami namo.

REKLAMA

Vaikai gali bijoti konkrečių dalykų arba tiesiog būti įsitempę ir nerimauti, patys nesuprasdami, kas su jais vyksta. Pabandykime aptarti, kaip galėtume jiems padėti sumažinti baimę ir geriau pasiruošti mokslo metams.

1. Emocinis pasiruošimas.

Pasikalbėkite. Raskite laiko pasikalbėti su būsimuoju pirmoku (beje, tas pats tiktų ir bet kokio amžiaus vaikui, nes nerimą gali kelti ne tik pirmas kartas einant į mokyklą, bet ir bet kuri kita rugsėjo pirmoji). Susėskite dviese, kur jūsų niekas netrukdytų, arba išeikite kartu pasivaikščioti, ir papasakokite, kaip jūs patys jautėtės eidami į mokyklą, pavyzdžiui, kad bijojote, jog niekas nenorės su jumis sėdėti. Paklauskite, kaip jaučiasi jūsų sūnus ar dukra, galbūt yra dalykų, kurių jis ar ji bijo.

REKLAMA
REKLAMA



Nenuvertinkite jausmų. Gal vaiko baimės jums neatrodys pagrįstos ar vertos dėmesio, tačiau pripažinkite jas, supraskite, kad jo akimis žiūrint pasaulis atrodo kiek kitoks, nei jums, turint nemažą gyvenimo patirtį. Nesakykite: „Tikrai bus vaikų, kurie norės su tavimi susidraugauti“ – o jeigu taip iš tiesų nebus? Geriau parodykite, kad suprantate, ką vaikas jaučia: „Nelengva eiti ten, kur daug nepažįstamų žmonių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Nepirškite savo pasiūlymų. Jūsų idėjos gali būti labai šaunios ir veiksmingos, tačiau vaikas (ypač jei jis paauglys!) jas gali atmesti vien jau todėl, kad jas pateikėte jūs. Pasistenkite išlaikyti neutralumą: „Visada lengviau pradėti bendrauti tada, kai nusišypsai ir pasakai: „Labas“, arba: „Paprastai žmonės, norėdami susipažinti, prieina ir pasisveikina.“

REKLAMA

2. Fizinis pasiruošimas.

Nueikite kartu į mokyklą. Atraskite, koks kelias patogiausiai ir arčiausiai gali nuvesti iki mokyklos, mokykloje išsiaiškinkite, kur bus jūsų vaiko klasė ar klasės, jei pamokos vyks ne vienoje patalpoje, nepamirškite surasti rūbinės, valgyklos, tualetų... Kuo labiau pažįstama bus aplinka – tuo saugiau jausis vaikas. Aptarkite įvairiausias smulkmenas, kokios tik šaus į galvą – kuo daugiau apšnekėsite, tuo lengviau vaikas galės susiorientuoti, kai jam nutiks būtent tai, apie ką kalbėjote.

REKLAMA



Paruoškite drabužius mokyklai. Peržiūrėkite drabužių spintą ir sudėliokite drabužius, kuriuos planuojate duoti vaikui vilktis einant į mokyklą. Parodykite jam, kad pats galėtų susirasti. Peržiūrėkite, ar jie švarūs, tinkamo dydžio. Atskirai paruoškite šventinius drabužius Rugsėjo pirmajai, geriausia, jei jų bus pora variantų – šiltesniam ir vėsesniam orui, kad nereikėtų blaškytis ir ieškoti, jei netikėtai stipriai atšils arba nuo pat ryto pliaups lietus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Kartu nupirkite reikmenis mokyklai. Išsirinkite pieštukus, sąsiuvinius, sporto drabužius – viską, ko prireiks.

Pradėkite laikytis būsimos dienotvarkės. Per vasaros atostogas buvo galima eiti gultis ir keltis, kada norisi, tačiau dabar reikės keltis taip, kad suspėtumėte į pamokas. Geriausia, jei dienotvarkės laikytis pradėtumėte likus savaitei iki mokyklos, kad organizmas spėtų prisitaikyti. Idealu, jei vaikas galėtų pamiegoti netgi ilgiau, nei jam reikia (atsigulus anksčiau): galbūt atsibus anksčiau, užtai nereikės žadinti ir tikrai žinosite, kad išsimiegojo.

REKLAMA

Rugsėjo pirmoji...

Pasiimkite darbe laisvą dieną. Jeigu tik turite galimybę – pasiimkite išeiginę, kad galėtumėte be įtampos išlydėti vaiką į mokyklą ir pasitikti po jos. Be to, vaikas labiau pajus, kad tai ypatinga diena.



Nevėluokite. Užsistatykite žadintuvą gerokai anksčiau, nei jums atrodo, kad reikėtų. Visiškai susiruoškite patys, kad galėtumėte skirti daugiau dėmesio mokinukui.

REKLAMA



Paruoškite šiltus pusryčius. Pasistenkite Rugsėjo pirmajai paruošti ką nors ypatinga. Košės, sumuštiniai, omletas – visa tai dar bus ištisus metus, o išskirtinės dienos proga galite pabandyti, pavyzdžiui, iškepti blynelių su uogiene ar pagaminti kokį nors kitokį vaiko mėgstamą patiekalą.



Nusifotografuokite. Nufotografuokite vaiką su uniforma (jei dėvės), beišeinantį į mokyklą. Galima netgi kiekvienais metais fotografuoti prie to paties medžio, kad būtų labiau pastebimas augimas ir keitimasis. Vėliau labai smagu pavartyti tokias nuotraukas ir pamatyti, kaip auga vaikai...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Atsisveikinkite. Atrodo, atsisveikinimas – tik kelios minutės, nėra ką čia kalbėti, tačiau ir per tas kelias minutes gali iškilti netikėtų kliūčių. Pernelyg nesigraudinkite, kad vaikas nepradėtų jaustis nepatogiai, jus palikdamas – geriau paverksite, likę vieni. Normalu, kad jums gali būti ne tik smagu dėl ūgtelėjusios atžalos, bet ir liūdna išleisti į naują gyvenimo etapą. Iš kitos pusės, jei vaikui sunku atsisveikinti ir išeiti – pasistenkite švelniai, bet tvirtai jį pastūmėti link mokyklos. Pasitikėkite mokytojais ir nepravirkite kartu su vaiku, nes jam nuo to bus tik dar sunkiau atsiskirti nuo jūsų. Patikėkite, vaikui ir taip reikės daug ką įveikti, susipažįstant su naujais žmonėmis, pradedant mokytis naujų dalykų, laikantis neįprastos dienotvarkės, taigi neužkraukite jam dar ir nerimo dėl jūsų...

REKLAMA



Atšvęskite. Kai vaikas grįš iš mokyklos – būtinai pasakykite, kaip džiaugiatės ir didžiuojatės, kad jis jau toks didelis berniukas ar tokia didelė mergaitė. Jei yra galimybių – nueikite į kavinę ar atšvęskite namie, ar dar ką nors sugalvokite, kad ši diena išliktų visų jūsų atmintyje kaip ypatinga.

Parengė gyd. psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė

www.psichoterapija-jums.lt inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų