REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau patvirtinus omikron atmainą ir toliau įtariant naujus jos atvejus Lietuvoje specialistai kol kas su nerimu žiūri, kaip tai pakeis pandemijos eigą ir ar galima sulaukti didesnio ligoninių užpildymo. Virusologas prof. Saulius Čaplinskas konstatuoja, kad nors buvusio rekordinio ligonių skaičiaus gal ir nepasieksime, bet didesnis spaudimas sveikatos sistemai neišvengiamai gali kilti.

Jau patvirtinus omikron atmainą ir toliau įtariant naujus jos atvejus Lietuvoje specialistai kol kas su nerimu žiūri, kaip tai pakeis pandemijos eigą ir ar galima sulaukti didesnio ligoninių užpildymo. Virusologas prof. Saulius Čaplinskas konstatuoja, kad nors buvusio rekordinio ligonių skaičiaus gal ir nepasieksime, bet didesnis spaudimas sveikatos sistemai neišvengiamai gali kilti.

REKLAMA

Kaip socialiniame tinkle dėstė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, omikron atmaina plinta „visur iš karto“ ir, tikėtina, kad jau sausio mėnesį omikron bus apskriejusi visą Žemės rutulį.

„Tai nėra tik žiniasklaidos priemonių skleidžiamas nerimas. Tiesiog virusas plinta netgi aplenkdamas dezinformaciją ir greičiau, nei prognozavo patys didžiausi pesimistai. Nėra tokios stebėjimo sistemos, kuri neatsiliktų nuo tokiu greičiu plintančio viruso. Vis daugiau duomenų, kad koronaviruso omikron atmaina greičiausiai tarp žmonių plintantis virusas.

Ko galime tikėtis sausio mėnesį? Ateina šaltas oras + delta + omikron + šventiniai pasibuvimai + gripas = sergamumo pakilimas.

REKLAMA
REKLAMA

Net jei omikron mažiau virulentiška, kaip įtariama ir tikimasi, užsikrėtusiųjų žmonių vardiklis kelia nerimą. Net jei sunkiai sergančiųjų ir intensyvios terapijos skyrių užimtumas bus mažesnis, nei ankstesnių pandemijos bangų zenito metu, vien dėl didžiulio užsikrėtusiųjų žmonių skaičiaus sveikatos sistemai gali grėsti perpildymas.

REKLAMA

Nuo pandemijos pradžios dalinuosi savo įžvalgomis ir akcentuoju, kodėl svarbu žinoti savo „kovido statusą”. Panašu, kad taip intensyviai plintanti omikron viruso atmaina vėliau ar anksčiau palies kiekvieną. Todėl tuos, kurie dar dvejoja, nesiskiepijo ar dar nepasiskiepijo sustiprinančiąja doze, kviečiu mesti dvejones iš galvos ir pasirūpinti savo imunine apsauga.

Visgi, jei skiepai gali pilnai neapsaugoti nuo užsikrėtimo, ypač nuo užsikrėtimo omikron atmaina, tikimybė pasiskiepijusiems užsikrėsti ir sirgti sunkiai yra tikrai DAUG MAŽESNĖ. Realaus gyvenimo skiepijimų apimtys rodo, kad vakcinos reikšmingai sumažina užsikrėtimo riziką bei suteikia reikšmingą imuninę apsaugą nuo sunkių ligos formų ir mirties“, – rašė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Įtariama daugiau atvejų

Aiškėja, kad abu trečiadienį patvirtinti omikron atvejai fiksuoti Vilniuje, vienas asmenų buvo vakcinuotas, kitas – ne. Šuo metu tiriama dar 12 įtariamų mėginių. Ne visi įtariami atvejai siejami su kelionėmis, dauguma jų yra nepasiskiepiję.

Naujausią informaciją apie omikron atmainos plitimą šalyje Vyriausybės posėdžio metu pateikusi sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė pabrėžė, kad labai greitai šiuo atvejus galime skaičiuoti ir šimtais.

„Ketvirtadienį turėjome 4 įtarimus, visi jie yra iš Vilniaus, šiandien ryte iš tų keturių du gavome teigiamus. Vienas iš jų vakcinuotas, kitas be vakcinacijos, abu jauni žmonės. Tai yra įvežtiniai atvejai. Šiandien turime apie 12 dar įtariamų, vėlgi rytoj turėsime informaciją. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir taip, kaip Danijoje prasidėjo nuo 1 [atvejo], per 2 savaites turėjo 700. Tai, tikėtina, kad tie skaičiai augs, nes plitimas yra 4 kartus didesnis nei delta atmainos, taigi, tikėtina, kad ši mutacija gali išstumti delta per pakankamai trumpą laikotarpį“, – pažymėjo ji.

Atvejai nesusiję, simptomai lengvi

Kaip nurodo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), tarpusavio sąsajų tarp aptiktų atvejų nenustatyta. Susirgusieji nurodė, kad jautė COVID-19 ligai būdingus simptomus. Sąlytį turėję asmenys nustatyti, su visais jais susisiekta, jie izoliuojasi ir testuojasi.   

„Visi sąlytį turėję asmenys izoliuojasi pagal sugriežtintas taisykles, t. y. jie privalės izoliuotis visas 10 dienų, negalėdami susitrumpinti izoliacijos termino. Atkreipiame dėmesį, kad pasiskiepiję ar persirgę asmenys po kontakto su sergančiuoju, kuriam įtariama ar patvirtinta omikron atmaina, taip pat turi izoliuotis. Tai sudaro didesnes galimybes lokalizuoti ligos židinį ir užkirsti kelią jos išplitimui“, – paaiškina NVSC epidemiologė Daiva Razmuvienė.

REKLAMA

Laboratorijų duomenimis, šiuo metu dar keletui ėminių yra nustatyta omikron padermei būdinga geno mutacija, t. y. jiems įtariama omikron atmaina, atliekami sekoskaitos tyrimai, po kurių paaiškės ar atmaina bus patvirtinta.

Preliminariais duomenimis, ne visi šie įtariami atvejai siejami su kelionėmis į užsienį, didžioji dalis šių asmenų nėra pasiskiepiję, nė vienas šiuo metu nėra gydomas ligoninėje. Visiems, kurie turėjo artimą sąlytį su šiais asmenimis, taip pat taikomos sugriežtintos izoliacijos sąlygos.

Kiniecei per puse metu susitvarke su korona. Be jokiu isteriju gal is ju reikejo pirkti vakcinas o negazdinti su nauju virusu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų