REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
30
Pristatoma knyga apie alaus istoriją (Nuotraukos Ričardas Martišius)

Šeštadienį, Vilniuje, Nacionalinė dailės galerijos auditorijoje įvyko Vyčio Ramanausko ir Žygimanto Šalkausko knygos „Alumi neprekiaujame – išjungtas vanduo“ pristatymas.

30

Šeštadienį, Vilniuje, Nacionalinė dailės galerijos auditorijoje įvyko Vyčio Ramanausko ir Žygimanto Šalkausko knygos „Alumi neprekiaujame – išjungtas vanduo“ pristatymas.

REKLAMA

Knygos pristatymą vedė keliautojas ir TV laidų vedėjas Martynas Starkus, o pasiklausyti knygos pristatymo susirinko pilnutėlė auditorija, rašoma pranešime spaudai.

„Ši knyga yra apie Lietuvos pramoninį alų, restoranus, kavines, aludes nuo 1940 m. sovietinės nacionalizacijos iki 1990 m. kovo 11 d. Knygoje trumpai supažindinama su alaus daryklų kasdienybe, dailininkų, kūrusių pramoninį dizainą, sunkumus ir pavojus, o Ernesto Parulskio tekstas padės prisiminti sovietinių restoranų subtilybes“, – pasakojo knygos autoriai.

„Alumi neprekiaujame – išjungtas vanduo“ pateikiama gausi ikonografinė medžiaga – daugiau kaip 2500 iliustracijų: dokumentų, fotografijų, alaus etikečių, padėkliukų, firminių bokalų, kamštelių. Knyga gimė per penkerius metus – tiek laiko V. Ramanauskas ir Ž. Šalkauskas paskyrė informacijos rinkimui, rašymui.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai sunku rinkti ir kolekcionuoti daiktus, kurie buvo sukurti išmesti. Ši knyga ne apie alų, alaus technologijas ar istoriją, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ši knyga leis sužinoti, kaip gimdavo alaus etiketės ar padėkliukai, su kokiomis kliūtimis susidurdavo dailininkai, koks gyvenimas virė alaus baruose, restoranuose ar kavinėse“, – taip apie knygą kalba jos kūrėjai.

REKLAMA

Knygoje yra nemažai istorinių faktų ir įvykių nuotrupų apie alaus daryklas. Tačiau knyga nepretenduoja į išsamų alaus pramonės raidos tyrimą. „Alumi neprekiaujame – išjungtas vanduo“ neapsunkinta alaus hektolitrais, misos tirštumo, alkoholio procentais ir datų gausa.

Knygos autoriams pavyko atributuoti 2/3 alaus etikečių ir 1/3 padėkliukų. Šių darbų autoriai – nuo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų iki niekam nežinomų dailininkų. Jų trumpos biogramos pateikiamos knygos pabaigoje. Pristatymo metu buvo demonstruojami iš archyvinės kino dokumentikos sukurtas filmas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų