• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praeitoje dalyje aptarėme priešlaikinio gimdymo sąvoką, išsiaiškinome jos priežastis bei požymius. Šioje dalyje panagrinėsime patį neišnešioto kūdikio gimdymą ir tai, kas laukia po gimdymo.

REKLAMA
REKLAMA

 

Neišnešioto kūdikio gimdymas

 

Jeigu gydytojai negali sustabdyti gimdymo, jums iš tikrųjų teks normaliai gimdyti, nebent kils kokių nors kūdikio distreso požymių, tada iš karto bus atlikta Cezario pjūvio operacija.

REKLAMA

Gerai tai, kad gimdymas tikriausiai užtruks kiek trumpiau, negu gimdant rubuilį išnešiotą kūdikį. Galvutė bus truputį mažesnė, ir čia bus svarbiausias skirtumas - jums prireiks epiziotomijos, pasibaigs nedideliais plyšimais ar jų visai nebus.

Tačiau gydytojai gali nutarti naudotis replėmis (vadinasi, atlikti ir epiziotomiją), kad apsaugotų gimdymo takais besispraudžiančią kūdikio galvutę, nes neišnešioto kūdikio kaukolė minkštesnė už išnešioto.

REKLAMA
REKLAMA

Jums tikriausiai patars vengti petidino skausmui malšinti, nes jis gali sulėtinti gležno kūdikio judėjimą gimdymo takais ir sukelti problemų jam gimus, nes nuslopina kvėpavimo sistemą.

Vargu ar jums bus leista pamėginti gimdyti natūraliai, jeigu kūdikio pirmaeiga yra sėdmeninė, net jeigu jūs jau gimdote, nes manoma, kad tai pernelyg grėsminga, todėl bus atliekama cezario pjūvio operacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir dar, jeigu jums pasireiškė tokios būklės, kaip placentos plyšimas, kraujavimas iš placentos arba preeklampsija, natūralus gimdymas bus laikomas pernelyg grėsmingu jūsų neišnešiotam kūdikiui ir bus patarta atlikti cezario pjūvio operaciją.

Jeigu neišnešiotas kūdikis bus gimdomas natūraliai, jumis rūpinsis pediatras, akušerė ir ginekologė. Kai tik kūdikis gims, jį apžiūrės ir, jeigu prireiks, suteiks pagalbą kvėpuoti. Atsižvelgus į neišnešiojimo laipsnį, jūs galbūt turėsite galimybę trumpai palaikyti kūdikį, o paskui jis bus nugabentas į specializuotą naujagimių intensyvios terapijos skyrių.

REKLAMA

Jeigu ligoninėne nėra įrengto naujagimių priežiūros skyriaus, jus irgi perkels į artimiausius tinkamus gimdymo namus prieš prasidedant tikram gimdymui arba mažylis iš karto po gimimo ten bus nuvežtas greitosios pagalbos automobiliu.

 

Kūdikiui kylančios problemos

Daugumai sveikų kūdikių, gimusių prieš ar per 35 savaitę, prireikia specialios naujagimių intensyvios terapijos skyriaus pagalbos, nes greičiausiai jiems bus sunku savarankiškai kvėpuoti ir dar reikės padėti maitintis. Kvėpavimo sunkumų kyla dėl to, kad plaučiai nevisiškai išsivystę ir per daug elastingi, kad kūdikis kvėpuotų be pagalbos.

REKLAMA

Besivystančiuose vaisiaus plaučiuose atsiranda daugiau smulkių kvėpavimo takų ir alveolių peržengus į trečią nėštumo trimestrą, ir tik maždaug 26 savaitę pradeda gamintis surfaktantas.

Ši detergentinė medžiaga padengia augančias alveoles, todėl jos išlieka nesubliuškusios ir po gimimo gali vykti deguonies apykaita. Jei surfaktanto yra mažai, plaučiai būna nepaslankūs ir lengvai sukrinta, todėl kiekvienas įkvėpimas ką tik gimusiam neišnešiotam kūdikiui kur kas sunkesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Štai kodėl dažnai prireikia mechaniniu kvėpavimo aparatu pūsti orą į nesubrendusius plaučius, ir gydytojai neonatologai gali patarti į plaučius įpurkšti dirbtinio surfaktanto.

Po 35 savaitės plaučiuose jau būna užtenkamai surfaktanto, todėl dirbtinė plaučių ventiliacija nebūtina, nors kūdikiui gali prireikti nosytę trumpam įdėti plonyčius vamzdelius ir pasirūpinti, kad prireikus jis gautų pakankamai deguonies.

REKLAMA

Jeigu tenka gimdyti prieš ar per 35 savaitę, kad paspartintų surfaktanto gamybą kūdikio plaučiuose, jums sušvirkš steroidų (betametazono arba deksametazono), kad pasireikštų visas steroidų poveikis, tam reikia nuo 24 iki 48 valandų. Tad jei gresia priešlaikinis gimdymas, gydytojai visada stengsis jį atitolinti tiek, kad imtų veikti steroidai.

REKLAMA

Iki 35 nėštumo savaitės dar būna silpnai išsivystęs ir kūdikio žindimo instinktas, o virškinimo sistema pernelyg nesubrendusi, kad galėtų susitvarkyti su dideliu kiekiu skysčių. Dėl to daugelį neišnešiotų kūdikių reikia maitinti per vamzdelį (geriausia nutrauktu motinos pienu) labai vienodais laiko tarpais.

Jie netrukus pripranta prie didesnių kiekių, ir man dažnai tenka sakyti nerimaujančioms motinoms, kurių kūdikiai guli intensyvios terapijos skyriuje, jog kai tik kūdikis išgers 60 ml. pieno iš vamzdelio kas trys ar keturios valandos, jis greičiausiai iš to skyriaus bus labai greitai išleistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Po gimimo

Nors neišnešiotų kūdikių gimimas reikalauja daug medicininių priemonių, iš tikrųjų gyvybiškai svarbu surinkti visą reikiamą aparatūrą, įrangą, personalą ir pasirūpinti, kad šiuo trapiu gyvenimo tarpsniu kūdikis gautų kuo geresnę priežiūrą.

Gimdymą priimantis medicinos personalas puikiai supras, kokį nerimą visos tos aplinkybės kelia tėvams, ypač jei kūdikis pirmas ir jie neturi pirmesnių gimimų patirties, ir padarys viską, kad tik jums palengvėtų.

REKLAMA

Jie nufotografuos kūdikį praėjus kelioms minutėms po gimimo, tad galėsite nuotrauką pasidėti prie lovos ir gerai įsižiūrėti į jo veidą. Skirs tiek laiko, kiek jums reikės išsiklausinėti prieš ir po gimdymo, ir darys viską, kas jų galioje, kad jus nuramintų ir viską jums paaiškintų. Nepamirškite, kad ir kokios neramios gali būti pirmosios dienos ar savaitės, didžioji dauguma neišnešiotų kūdikių paūgėję tampa guviais ropinėtojais ir būna lygiai tokie patys sveiki kaip ir išnešioti kūdikiai.

Šis straispnių ciklas paremtas Leslė Regan (Lesley Regan) knyga "Nėščiosios knyga kiekvienai dienai", kurią išleido "Alma Littera" leidykla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų