REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vėsi ir lietinga vasara nedžiugino ne tik ketinusių smagiai pavasaroti ir pasidžiaugti šiluma, bet ir daržovių, vaisių augintojų ar ūkininkų.

Vėsi ir lietinga vasara nedžiugino ne tik ketinusių smagiai pavasaroti ir pasidžiaugti šiluma, bet ir daržovių, vaisių augintojų ar ūkininkų.

REKLAMA

Dar nespėjus iki galo nuimti derliaus, jau skaičiuojami nuostoliai.

Lietinga rudens pradžia neleidžia nuimti derliaus

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis teigia, kad šiemet bulvių derlius gali būti mažesnis kone trečdaliu. „Skirtinguose Lietuvos regionuose, skirtinga ir situacija, - portalui tv3.lt kalbėjo M. Laukaitis. – Tačiau bendrame kontekste skaičiuosime 20-30 procentų nuostolius“.

Tą patį patvirtino ir minėtos asociacijos direktorė Zofija Cironkienė, tačiau pastebėjo, kad yra Lietuvoje vietų, kur daržovių derlius turėtų būti neblogas. „Šiaulių regionas kol kas džiaugiasi, kad laukuose nėra labai šlapia ir ganėtinai palankios sąlygos nuiminėti daržoves, - pasakojo Z. Cironkienė. – Blogiausia yra ne šalta ir šlapia vasara, bet dabartinis oras, kai nuolatos lyja. Tai dar labiau pablogina situaciją ir daržovių kokybę“.

Tokių blogų metų dar nėra buvę

Šiuo metu grūdinių kultūrų augintojai stveriasi už galvų ir jau pradėjo skaičiuoti šimtatūkstantinius nuostolius, nes ne tik drėgna ir vėsi vasara pakenkė javų kokybei, bet ir šlapias ruduo neleidžia nukulti to, kas jau užaugo.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės ir rytų Lietuvoje ketinama skelbti ekstremalią situaciją. Kaip portalui tv3.lt teigė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas gamta iškrėtė ne vieną pokštą. „Kai kur laukai atrodo kaip ežerai, todėl kombainai niekaip negali įvažiuoti ir nukulti jau užauginto derliaus, - pasakojo I. Jankauskas. – Kita problema yra ta, kad ūkininkai negali sėti pasėlių kitiems metams. Pavyzdžiui, žieminius rapsus jau reikėjo sėti nuo rugpjūčio vidurio iki pabaigos. O tie, kas vis dėlto spėjo atlikti šiuos darbus, negali įvažiuoti į laukus jų nupurkšti nuo kenkėjų ir žolių“.

REKLAMA

Rokiškio rajono ūkininkas Jonas Venslovas, auginantis kviečius, grikius, pupas teigia, kad per visą savo dvidešimties metų ūkininkavimo laikotarpį tokių šlapių metų dar nėra buvę. „Daug pasėlių jau yra palaidota, bandėm įvažiuoti į laukus, kulti, bet technika buksuoja, nieko nepavyko“, - apgailestavo ūkininkas. J. Venslovas džiaugiasi, kad kviečiai beveik visi nukulti, tačiau yra likę 400 ha grikių ir 120 ha pupų. Jei nepavyks jų nukulti, tai gali siekti apie 120 tūkst. eurų nuostolių. „Jei orai nepagerės, teks palikti laukuose ir juos“, - teigė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Nedžiugina ir vaisių bei uogų derlius

Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ atstovas Aloyzas Grigolis sako, kad šiemet obuoliams metai prasti. „Vos prasprogus obelų žiedams porą naktų užėjo gana didelės šalnos, kurios pakenkė derliui“, - kalbėjo obuolių augintojas. Šalnos pakenkė ne tik mūsų šalies, bet ir didžiausios konkurentės - Lenkijos - sodams, ten taip pat derlius šįmet yra mažesnis. Anot A. Grigolio, nepaisant to, kad kaimynai yra vieni iš didžiausių obuolių augintojų Europoje, šiemet jie minėtus vaisius perdirbimui perka iš Lietuvos augintojų.

Kaip teigė asociacijos atstovas, nederlingi metai aplankė ir serbentų augintojus. Tačiau jie mūsų šalyje nėra paklausūs, todėl trūkumo nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai be bulvių tikrai neliks

Nors situacija šiaurės ir rytų Lietuvoje yra labai prasta, tačiau I. Jankausko teigimu, vartotojų tai bent jau šiais metais nepalies ir kainos kilti neturėtų. „Viskas priklauso nuo kitų pasaulio šalių, kaip ten užderėjo grūdinės kultūros, - ramino asociacijos administracijos vadovas. – Juo labiau, kad tokia kritinė situacija yra netgi ne visoje Lietuvoje.

Tačiau, dėl jau minėtų priežasčių, kitais metais derlius iš tiesų bus prastesnis“.

Kaip anksčiau teigė M. Laukaitis, nepalankios orų sąlygos pakenkė ir lietuviškų daržovių derliui, tačiau kainos atžvilgiu jis nebuvo toks optimistas kaip I. Jankauskas.

REKLAMA

„Tiek, kiek bus nuimta lietuviškų bulvių derliaus, turėtų užtekti, - kalbėjo asociacijos valdybos pirmininkas. – Tačiau, jeigu jis bus žymiai mažesnis, tai gali atsispindėti kainoje“. Tuo metu Z. Cironkienė yra kitokios nuomonės ir ji nemano, kad menkesnis derlius mūsų šalyje gali padidinti kainas. „Priklauso, koks bus derlius Lenkijoje ar kitose šalyse, - portalui tv3.lt sakė asociacijos direktorė. – Juo labiau, kad kainas reguliuoja didieji prekybos centrai, o ne ūkininkai. Pastaruoju metu daržovės ir taip yra gana pigios“.

Brangs ne tik daržovės

A. Grigolis teigia, kad obuolių kainos šiais metais tikrai nedžiugins. „Jau pakilo ir dar kils (obuolių kainos, red.), - liūdnai prognozavo asociacijos atstovas. – Lyginant su praėjusiais metais obuoliai, skirti perdirbimui, jau pabrango 10 euro centų. Brangs ir desertiniai“. Tačiau, obuolių augintojo nuomone, pastaruoju metu šie vaisiai buvo ir taip pigūs. Sodininkai obuolius šiuo metu pardavinėja po 40-50 euro centų. „Jei obuoliai kainuoja mažiau nei 1 eurą, tai yra juokinga kaina“, - sakė A. Grigolis.

Statistikos departamento duomenimis, lyginant praėjusių ir šių metų pagrindinių daržovių kainas, kai kurios iš jų pigo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų