REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Antikorupcijos komisijos narys Rimantas Bašys informavo apie  pateiktus per pastaruosius metus siūlymus dėl kai kurių įstatymų pakeitimų, iš esmės aktualių visiems žmonėms, nes jais siekiama užkirsti kelią valdininkams gauti pajamas neteisėtai ar net nusikalstamai.

REKLAMA
REKLAMA

Jei užmojai didesni už teisėtas galimybes

„Dažnai sunku įrodyti, kad turtas įgytas tikrai nusikalstamai, tačiau, išsiaiškinti, ar asmuo gyvena tik iš savo teisėtų pajamų, turime visas galimybes, – sakė R. Bašys. – Todėl buvo pasirašytas tarpparlamentinių frakcijų susitarimas dėl kovos su korupcija.

REKLAMA

Ministras pirmininkas irgi deklaravo, kad smarkiai sugriežtins kovą su korupcija, nors to iki šiol nematyti. Buvo sudaryta antikorupcinė grupė iš mūsų komisijos narių ir gana produktyviai dirbome, kvietėme į pagalbą prokurorus, Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojus, kitų įstaigų, kurios turi kovoti su šiomis negerovėmis, pareigūnus. Priėjome išvadą, kad tikrą kovą su korupcija reikia pradėti nuo visuotinio pajamų ir turto deklaravimo įvedimo, todėl teikėme šį siūlymą. Aišku, jei, pavyzdžiui, pensiją gaunantis asmuo žino, kad kitų pajamų neturi, galėtų ir nedeklaruoti. Svarbiausia, kad kiekvieno piliečio pajamos būtų oficialiai žinomos.“

REKLAMA
REKLAMA

O dabar ir tarnybos, kurioms pavesta rūpintis, kad valstybė nebūtų apgaudinėjama, skundžiasi, jog nieko negali padaryti, nors akivaizdu, kad valdininkas ar kitas asmuo ne pagal savo pajamas įsigyja nekilnojamojo turto, stato milijonus litų kainuojančius pastatus ir t. t. Paprastai viskas baigiasi tuo, kad toks asmuo išlieka „švarus“, nors aišku, kad gauna pajamų iš nežinomų šaltinių.

Privalu sumokėti mokesčius

Tarnybos, nagrinėjančios korupcijos reiškinius, supranta, kad, norint pradėti rimtą kovą su korupcija, reikia turėti tvirtą atramą. Ji ir būtų visuotinis gyventojų pajamų bei turto deklaravimas. Žinoma, valstybei atsirastų papildomų išlaidų, bet, iš esmės sumažinus korupcijos mastą, jos visiškai pasiteisintų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, ir dabar galima įrodyti, kad, sakysim, valdininkas ne pagal pajamas pasistatė namą ar pirko labai brangų žemės sklypą. Bet tarsi nėra kaip jį patraukti atsakomybėn, jei neįrodoma, kad tam panaudotos lėšos, įgytos nusižengiant įstatymams. Todėl siūloma priimti kitą įstatymą, kuriuo remiantis būtų galima asmenį, neįrodžiusį savo turto kilmės teisėtumo, priversti sumokėti atitinkamą mokestį. Tik šitaip turtas būtų įteisintas.

Būtinas valstybės tarnybos įstatymas

Beje, Lietuvos teisės aktai nepakankamai reglamentuoja ir valstybės tarnautojų atsakomybę už įvairius pažeidimus.

REKLAMA

„Sakysim, tarnautojas padarė nusižengimą, bet išėjo iš darbo anksčiau, negu baigėsi patikrinimas, ir komisija konstatuoja: nusižengimas padarytas, bet kaltas asmuo jau šioje įstaigoje nedirba, tad nėra kaip jį nubausti. O kaltininkas po mėnesio, žiūrėk, kitoje vietoje tarnybą rado. Tokių atvejų Lietuvoje buvo gana nemažai. Tai matydami, sudarėme darbo grupę, pateikėme siūlymų, kurie neleistų kaltininkui lengvai išsisukti nuo atsakomybės. Be to, už didelį nusižengimą jis turi netekti teisės eiti valstybės tarnautojo pareigas.

REKLAMA

Pateikėme ir siūlymų, kurie užkirstų galimybę už korumpuotą veiklą nepagrįstai taikyti senaties terminus. Be to, iki šiol nebuvo reglamentuota nepriekaištingos reputacijos sąvoka. Taigi papildėme ir šią sąvoką, ją paaiškindami, pavyzdžiui: valstybės tarnautojui skirta nuobauda – kokia nors darbo komisija nustatė, kad valdininkas nusižengė, tad jis ir kitoje vietoje negalės eiti tam tikrų pareigų. Jei Seimas šioms nuostatoms pritars, manau, nusižengę valdininkai jau lengvai neišsisuks. Siūlėme pailginti laiką iki senaties taikymo, nes įvairios tarnybos labai skundžiasi, kad dažnai teismuose bylos specialiai vilkinamos. Taigi mūsų siūlymai padėtų įvesti valstybėje daugiau tvarkos. Beje, visuotinio turto deklaravimo įstatymo projektą pateikėme beveik prieš pusantrų metų, tačiau jis nesvarstomas iki šiol. Tikriausiai labai neparankus tiems, kurie valdo visą korupcijos sistemą“, – mano Seimo Antikorupcijos komisijos narys R. Bašys.

Vytautas Leščinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų