• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus gydymo įstaigų vadovų atlyginimai tuoj aplenks net Seimo narių algas, o eiliniai gydytojai dažnai gauna tik ašaras. Prie sostinės Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės vakar sutikta nenorėjusi prisistatyti gydytoja guodėsi, kad dabar per mėnesį ji uždirba apie tūkstantį litų. Po sunkios pamainos į namus traukianti moteris teigė, kad norint gauti šiuos pinigus reikia kasdien gydyti mažiausiai 13 ligonių.

REKLAMA
REKLAMA

Per savaitę gydytojai tenka bent du naktiniai budėjimai, už tuos pačius pinigus tenka pavaduoti susirgusius, atostogaujančius ar į tobulinimosi kursus išvykusius kolegas.

REKLAMA

“Pas mus dabar atveža žmonių ir nušalusiomis galūnėmis, rastų gatvėje, - kalbėjo gydytoja. - Tai asocialūs asmenys, neturintys socialinio draudimo pažymėjimų, todėl gydytojui dar tenka rūpintis ne tik jo dokumentų tvarkymu, kaip tai padaryti. Baisiausia, kai ateina laikas tą žmogų išrašyti, tuomet suki galvą, kur jį dėti - nejau paleisi į tokį šaltį”.



Ligoninę slegia bėdos

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu M.Marcinkevičiaus ligoninės vadovas Justinas Augustinavičius per mėnesį gauna beveik 7913 litų algą atskaičius mokesčius. Per metus - 95 tūkstančius.

Kitos didelės sostinės gydymo įstaigos - Vilniaus miesto universitetinės ligoninės - direktoriui Rimantui Keblui per mėnesį išmokama 9846 litų alga į rankas, arba 118 tūkst. litų per metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik, kitaip nei Antakalnyje esančią senąją R.Keblo vadovaujamą įstaigą, J.Augustinavičiaus vadovaujamą ligoninę nuolat purto finansinių problemų drebulys.

Praėjusių metų pabaigoje M.Marcinkevičiaus ligoninėje jos steigėja sostinės savivaldybė nurodė atlikti finansinės veiklos auditą. Priešbankrotinės komos ligoninė buvo ištikta jau ne kartą.

REKLAMA

“Mūsų situacija pernai buvo gana patenkinama, - sakė M.Marcinkevičiaus ligoninės vadovas J.Augustinavičius. - Auditas jau atliktas ir jo išvados rodo, kad pas mus viskas atitinka finansinius ir teisinius Vyriausybės teisės aktus. Koks yra mano atlyginimas? Galvoju, ar čia jums dabar sakyti. Atlyginimas - įprastinis. Normalus”.

Dauguma sostinės ligoninių nuolat skundžiasi Greitosios medicinos pagalbos stoties veikla, mat šios tarnybos automobiliai dažnai suka ne į tas gydymo įstaigas, kur turėtų vežti skubios pagalbos reikalingus pacientus. Vilniaus greitoji ypač pasižymėjo per pandeminio gripo piką praėjusį lapkritį.

REKLAMA

Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės priimamojo skyriaus personalas tuomet “Respublikai” atskleidė, kad greitosios automobiliai dirbo kaip taksi, į vieną vietą vežė visus sunegalavusius sostinės vaikus. Tuomet kilo didelė tėvų panika, žmonės su mažamečiais stumdėsi ilgose eilėse, nors kai kuriems mažyliams tereikėjo gydytis namuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodzas gali džiaugtis 8566 litų atlyginimu per mėnesį, arba beveik 103 tūkst. litų metine alga.

“O kas čia tokio, aš dar ketvirčiu etato dirbu ir eiliniu gydytoju - penktadienio naktį ir šeštadienį visą parą važinėju pas pacientus, kad neprarasčiau kvalifikacijos”, - neslėpė T.Rodzas, kurio įstaigą pernai sukrėtė ir pacientės išprievartavimo greitosios automobilyje skandalas. Direktorius neslėpė, kad bemiegės naktys jam atneša dar apie 600 per mėnesį.

REKLAMA

Algų lenktynės

Sunkmečiu stulbina ir Vilniaus poliklinikų vadovų algos. Šiose varžybose neabejotinai pirmauja Antakalnio poliklinikos direktorius Arūnas Grigaitis ir Šeškinės poliklinikos vadovas Jonas Kairys.

A.Grigaitis per mėnesį uždirba 9059 litus, arba apie 109 tūkst. litų per metus, o J.Kairys - 8837 litus per mėnesį, arba apie 106 tūkst. litų per metus.

REKLAMA

Sostinės sveikatos sistemos žinovai sako, kad šių vadovų atlyginimai nėra atsitiktiniai. A.Grigaitis jau senokai prisišliejęs prie Liberalų sąjūdžio, o J.Kairys - prie socialdemokratų.

Abu gydytojai su šiomis partijomis nesėkmingai yra bandę patekti į Seimą. Dabartinis Šeškinės poliklinikos vadovas ne kartą dirbo premjero patarėju socialdemokratų kontroliuojamose vyriausybėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palyginti su kai kurių Vilniaus gydymo įstaigų vadovų atlyginimais, nuo vasario 1-osios Seimo narių algos gali pasirodyti kukliai. Eiliniai parlamentarai, be sumažėsiančių limuzinų nuomai skirtų išmokų, uždirbs tik apie 7003 litus, atskaičius mokesčius, o Seimo pirmininkė gaus vos 9313 litų. Premjeras Andrius Kubilius, gausiantis 8300 litų algą, taip pat tikriausiai gailėsis, kad pasirinko fiziką, o ne mediciną.



Paslėpė įsakymą

REKLAMA

Visų Vilniaus gydymo įstaigų vadovų atlyginimų dydžius nustatė milijoninių skolų kamuojamo miesto valdžia. Įsakymą dėl ligoninių ir poliklinikų direktorių algų praėjusio rugpjūčio 10 d., jau per patį sunkmetį, pasirašė sostinės savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Milėnas.

Tiesa, šio dokumento Nr.41-625 vakar nepavyko aptikti jokiose teisės aktų bazėse, nors jis turėtų būti skelbiamas viešai. “Respublika” įsakymo kopiją gavo iš savo šaltinių. Kodėl gydymo įstaigų vadovų algos yra taip slepiamos, V.Milėnas vakar negalėjo pasakyti.

REKLAMA

Administracijos vadovas taip pat atsisakė paneigti ar patvirtinti informaciją, kad direktoriai realiai uždirba dar daugiau - prie atlyginimų per įvairius priedus kiekvienas jų esą prisiduria dar vieną algą. Kai kurie poliklinikų vadovai per mėnesį gali gauti ir apie 20-25 tūkst. litų.

Gydytojų profsąjungų aktyvistams nuolat trimituojant apie sunkią medikų dalią ir nuolat grasinant streikais, sostinės gydymo įstaigos gyvena visai ne protesto nuotaikomis. Pavyzdžiui, Antakalnio poliklinika praėjusiais metais net sugebėjo sutaupyti 721 tūkst. litų, pinigai prieš Naujuosius iškart išdalyti kaip premijos.

REKLAMA
REKLAMA

“Mes ne sutaupėme, o tuos pinigus užsidirbome iš ligonių kasų, kaip ir buvome suplanavę, - “Respublikai” sakė Antakalnio poliklinikos vadovas A.Grigaitis. - Šių pinigų, veikdami pagal Viešųjų įstaigų įstatymą, negalėjome panaudoti niekam kitam, tad išmokėjome žmonėms kaip priemokas prie atlyginimų”.

A.Grigaitis paneigė, kad gauna kokius nors priedus prie algos, nes, jo duomenimis, “miestas neskiria nė vieno tokio priedo ir kitų gydymo įstaigų vadovams”. Antakalnio poliklinikos direktorius tvirtino pernai taip pat neišsimokėjęs jokių priemokų, išskyrus 75 proc. algos dydžio išmoką, kokias gavo ir visi kiti poliklinikos darbuotojai.

Tvarka iš gerovės laikų

“Pernai susitvarkėme, skolų neturėjome, jokių finansinių problemų lyg ir neturėjome, nes šiek tiek susimažinome atlyginimus, - teigė Šeškinės poliklinikos vadovas J.Kairys. - Dabar vidutiniškai mūsų darbuotojai, imant ir valytojus, ir gydytojus, uždirba apie 2800 litų. Mūsų gydytojai vidutiniškai gauna apie 4500 litų jau į rankas, todėl streikuoti ruošiasi tik Labanauskas (Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas - aut. past.). Jis kas kelis mėnesius lipa ant bačkos ir pradeda grūmoti. Gal toks žmogaus charakteris arba politika”.

REKLAMA

J.Kairys taip pat neigė pernai gavęs kokių nors priedų ar priemokų prie pagrindinio atlyginimo, nes “šioje poliklinikoje atlyginimai yra pakankamai geri”. Premijų tvirtino pernai negavęs ir M.Marcinkevičiaus ligoninės vadovas J.Augustinavičius.

Vilniaus savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktoriaus pavaduotoja Audronė Čibirienė vakar “Respubliką” informavo, kad sostinės gydymo įstaigų vadovų atlyginimų nustatymo tvarka buvo patvirtinta dar 2008 metais.

A.Čibirienė sutiko, kad sunkmečiu ligoninių ir poliklinikų direktoriams mokami pernelyg dideli atlyginimai, tačiau “netrukus jie bus peržiūrėti”. Esama tvarka tokį peržiūrėjimą numato du kartus per metus, tačiau kodėl tai nebuvo padaryta jau siautėjant krizei 2009-ųjų pradžioje ar viduryje, A.Čibirienė negalėjo atsakyti.





Julius GIRDVAINIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų