• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po Lietuvą vaikščios trys karaliai

Raimonda MIKUČIONYTĖ

Sekmadienį, sausio 6 dieną, švenčiama šventė, kuria tradiciškai pasibaigia kalėdinis laikotarpis ir minimas saulės sugrįžimas. Per kaimus ir miestus keliaujantys Trys Karaliai apdovanos žmones gera nuotaika, džiugiomis emocijomis, o ant durų staktų stebuklingai atsiras trys raidės: +K+M+B.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, per Tris karalius dažniausiai užgesinamos Kalėdų eglės miestų aikštėse, nupuošiamos šventinės eglutės namuose, įstaigose. Panevėžio miesto savivaldybė taip pat prašo panevėžiečius gražiai atsisveikinti su namus šventinį laikotarpį puošusiomis žaliaskarėmis.

REKLAMA

Katalikiška tradicija

Bibliniai vyrai Kasparas, Merkelis, Baltazaras, kurie vaikščios rytoj, iš tiesų buvo ne karaliai, o trys išminčiai, arba astronomai, stebėję dangaus kūnų judėjimą. Danguje suspindus akinamai ryškiai žvaigždei, išminčiai, pagal pranašų liudijimus, žinojo – tai turi sutapti su pasaulio Atpirkėjo atėjimu į žemę. Todėl jie leidosi į kelionę pasveikinti Betliejuje gimusio kūdikėlio Jėzaus. Keliautojai nešėsi po dovaną – aukso, smilkalų ir miros. Šiais laikais Trijų Karalių eisena – daugelio katalikiškų miestų tradicija, apdovanojanti gyventojus gera nuotaika ir džiugiomis emocijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Laukdavo kaip Kalėdų Senelio

Kraštotyros muziejaus vyresnioji muziejininkė Daina Snicoriūtė dar ir dabar prisimena, kaip laukdavo ateinant Trijų Karalių. „Senelis Kazys Snicorius gyveno Piniavos vienkiemyje. Jis tame krašte buvo garsus aludaris, todėl jo sodyboje rinkdavosi aplinkiniai žmonės kartu laukti persirengėlių. Tada man buvo gal treji metukai. Tai tų karalių labai laukdavau. Jie man buvo tarsi Kalėdų Senelis, nes vis jo nespėdavau pamatyti. Tik dovanas rasdavau po eglute. Trijų Karalių sulaukdavau. Ateidavo tokie trys baltai apsirėdę vyrai su karūnomis. Pasisveikindavo ir tardavo: „Ar girdėjote naviną? Jėzus Kristus gimė.“ Mums, vaikams, svarbiausia buvo ne ta naujiena, o kad baltais drabužiais apsirengę karaliai su karūnomis dalindavo saldainius ir riešutus. Tai kaip nelaukti tokių svečių, kurie dovanas dalina. Tik va, niekaip neprisimenu, kas ant durų staktos užrašydavo balta kreida tris paslaptingas raides“, – šypsosi mažas dienas prisiminusi D. Snicoriūtė ir priduria: „Dar iš vaikystės išlikęs ir toks vaizdas, kaip Švenčiuliškių kaimo (netoli Krekenavos) gatve keliauja Trys Karaliai. Jėzau, kaip gražu buvo! Naktis, sniegas aplinkui spindi, o aukštai danguje žvaigždės žiba. Smagu buvo...“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papročiai išlikę

Paklausta, ar dabar Trys Karaliai kaimuose vaikštinėja, muziejininkė neslėpė, kad toks paprotys dar yra išsilaikęs. „Senieji papročiai išliko tuose kaimuose, kuriuose jie saugomi. Pačios kaimų bendruomenės saugo tradicijas ir perduoda iš kartos į kartą. Be to, ir aktyvesni dvasininkai padeda šiuos papročius išlaikyti. Kraštotyros muziejuje turime surinktos medžiagos apie Tris Karalius. Pavyzdžiui, Limeikiuose iki šiol, atėjus laikui, kaimo gatvėmis vaikšto Trys Karaliai ir praneša žmonėms gerą žinią, kad gimė Jėzus Kristus. Esame net nufilmavę šias karalių vaikštynes. Tokia tradicija išlikusi Kuncagalio ir Nevėžio kaimuose“, – prisiminė D. Snicoriūtė.

REKLAMA

Šventė būtinai bus

Miežiškių seniūnijos kultūros centro Nevėžio padalinio vadovė Stasė Eigirdienė „Panevėžio balsui“ pasakojo, kad senųjų papročių laikomasi. „Tokios tradicijos pas mus dar gyvuoja. Trys Karaliai vaikščios kaip ir kiekvienais metais. Taip buvo anksčiau, taip yra ir dabar. Mūsų kaime persirengusius karalius lydi Angelas ir Velnias. Užsukę į sodybą karaliai sugieda giesmę ir praneša džiugią žinią – gimė Jėzus Kristus. Karalius lydintis Velnias krečia visokias šunybes, o Angelas jį ramina ir prašo elgtis ramiai. Karaliai ne tik praneša džiugią žinią, bet ir linki gerų metų, gero derliaus. Be to, jie dalina ir dovanas – smilkalus, mirą (mūsų kaime tai vadina „kudira“) ir auksą. Šios dovanos tikroviškos. Smilkalai tikri, auksas – tai saldainiai blizgančais popierėliais, o mira – tam tikras tepalas. Dovanos simbolinės, skirtos sielai ir kūnui“, – kalbėjo kultūros darbuotoja S. Eigirdienė apie išlikusius papročius kaime. Į klausimą, ar apsilankiusiems Trims Karaliams buvo patiekiami specialūs patiekalai, S. Eigirdienė aiškino, kad specialių patiekalų šiai šventei šeimininkės neruošia. „Vaišina tuo, ką turi. Be to, ši šventė nėra tokia, kad būtinai reikia vaišinti ar įdėti ko nors persirengėliams. Nepykstama, jei ir nevaišina. Juk tai nebūtina. Beje, reikia nepamiršti, kad apsilankę Trys Karaliai ant namo durų staktos, jei dar nėra užrašyta, užrašo tris raides – Trijų Karalių vardų pirmąsias raides – K, M, B“, – S. Eigirdienė sakė, kad persirengėlių karalių vaikštynės yra savita senovinio kaimynų lankymo su Naujųjų metų sveikinimais ir geros kloties linkėjimais tradicija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų