REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šimtai vaikų, paimtų iš šeimų dėl galimo smurto, mėnesiams atskiriami nuo tėvų, tampomi po globos įstaigas, ligonines, globėjus ir, kaip aiškėja, dažnai visai be reikalo. Mat daug skundų nepasitvirtina, o tyrimai vis tiek vyksta.

Šimtai vaikų, paimtų iš šeimų dėl galimo smurto, mėnesiams atskiriami nuo tėvų, tampomi po globos įstaigas, ligonines, globėjus ir, kaip aiškėja, dažnai visai be reikalo. Mat daug skundų nepasitvirtina, o tyrimai vis tiek vyksta.

REKLAMA

Paimti iš namų vaikai patiria didžiulį stresą – yra tardomi, medikų ištyrinėjami. Teismo ekspertai teisinasi, kad greičiau dirbti su vaikais negali, mat visoje Lietuvoje tedirba trise, o politikai dar tik pradeda svarstyti, ką daryti.

 

Atokų Vilkaviškio rajono kaimą lyg perkūnas iš giedro dangaus sukrėtė žinia – kaime yra tvirkinama trimetė mergaitė. Tarnybos, kaip ir priklauso pagal naująjį įstatymą, sureagavo žaibiškai – atlėkė į namus, tėvams liepė aprengti vaiką ir išsivežė. Mergaitė atskirta nuo šeimos ir paguldyta į Vilkaviškio ligoninę.

Apie namuose tvirkinamą trimetę seniūnijai ir policijai pranešė viena kaimynė. Iš kur ji galėjo sužinoti – pasakojimai skiriasi. Tėvai kaltinimus vadina nepagrįstais išsigalvojimais, seniūnijoje gi tvirtinama, esą mergaitė pati kažkam pasipasakojo. O mergaitę tvirkino esą paauglys brolis.

REKLAMA
REKLAMA

Nors jokių rimtų įrodymų dėl tvirkinimo nebuvo, vos trejų metų mergaitė porą dienų laikyta čia, Vilkaviškio ligoninėje, o po to jai ir vėl neleista grįžti namo – vaikas atiduotas giminaičiams. Panašu, kad kaltinimai tvirkinimu nepasiteisino. Šiuo metu tyrimas dar vyksta dėl galimo smurto prieš mažametę, o atskirtą nuo šeimos mergytę vargais negalais tėvams pavyko išsireikalauti sugrąžinti į namus.

REKLAMA

Ginčai dėl vaikų teisių

„Tai yra piktnaudžiavimas savo padėtimi ir vaiko teisėmis, ypač vaiku. Pasitelkus smurto įrodinėjimo dalykus gali nulemti ir vaiko gyvenamos vietos klausimą, vaiko gerbūvio klausimą, gal ir skyrybose kalčių klausimus. Žmonės skyrybose pasirenka baisius ginklus ir paaukoja savo vaikus, ne kažką kitą“, – kalbėjo vaiko teisių kontrolierė Edita Žiobienė.

Tokia tvarka, kai dėl nepagrįstų ar net sumeluotų skundų ir įtarimų vaikai atimami iš tėvų, siutina ne tik pačius tėvus, bet jau ir medikus. Štai šioje Vilkaviškio ligoninėje po savaitę laikomi galimai smurtą patyrę vaikai. Ir dabar čia tokių vaikų yra apie dešimt.

REKLAMA
REKLAMA

„Reiktų suprasti, kad vaikas atplėštas nuo tėvų. Tėvą, motiną mato kaip artimiausią žmogų. Pakliūna į svetimą aplinką, nėra sveikintina ir gražu. Laikina globa yra pas mus“, – sakė Vilkaviškio ligoninės direktorius Linas Blažaitis.

Įtariami seksualinį smurtą patyrę vaikai slepiant nuo tėvų apžiūroms ir apklausoms iš visos Lietuvos vežami ir į šiuos prieš porą metų pastatytus specialius globos namus pušyne netoli garsiojo Turniškių prezidentinio komplekso. Iš čia vėliau jie atiduodami globėjams. Ir atskirti nuo tėvų vaikai gali išbūti net iki pusmečio. Mušti vaikus politikai ir valdininkai uždraudė nepasiruošę. Bylų vis daugiau, tuo metu visoje Lietuvoje su nukentėjusiais vaikais dirba viso labo vos 3 teismo psichiatrai. Tad ekspertizės užtrunka net iki dvejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvaikinimo tarnybos vadovas ir toliau įsitikinęs, kad geriau jau paimti vaiką iš šeimos sulaukus kad ir nepagrįsto skundo, nei palikti šeimoje vaikus galimai toliau lytiškai išnaudoti ar tvirkinti.

„Geriau yra nesureaguoti į pranešimą apie galimą seksualinį smurtą prieš vaiką ir tokiu būdu išvengti vaiko žalojimo jį apklausiant, visas procedūras įveliant? Ar geriau sureaguoti, sužinoti, kad nepasitvirtino, kad vaikas saugus ir tada suteikti paslaugas amortizuoti nepatogumus vaikui. Kas geriau?“ – retoriškai klausė Valstybinės vaiko teisių ir apsaugos tarnybos laikinasis vadovas Jan Maciejevski.

2018 metais vaiko teisių apsaugos skyrių duomenimis, nuo seksualinio smurto nukentėjo 81 vaikas, o Informatikos ir ryšių departamento užfiksuoti 67 tokie atvejai. 2018 metais iš 81 galimos seksualinės prievartos atvejų 67 buvo perduoti tirti policijos pareigūnams.

REKLAMA

„Du maksimum per du mėnesius, bet tikrai ne pusė metų vaikui. Reikia nepamiršti, kaip jis nukentėjo seksualiai ar fiziškai nuo kito žmogaus. Skyrybų metu buvę sutuoktiniai vaiko tėvai dažnai kaltina vienas kitą, pasitelkia teisėsaugą, kreipiasi gana dažnai. Kartais gal pagrindas pasiteisina, bet dažnai ne“, – kalbėjo E. Žiobienė.

Kad iš šeimų paimtiems vaikams netektų mėnesiais laukti valdininkų sprendimų, valdantieji svarsto samdyti privačius ekspertus. O kaip sumažinti nepagrįstų skundų kiekį ir ką daryti, kad vaikai be pagrindo nuo šeimos nebūtų atskirti, kol kas nesumoja ir tik žada svarstyti.

   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų