REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąjį dešimtmetį Šiaurės Amerikoje, ypač tam tikrose Kanados dalyse, vis greičiau plinta retas parazitas, sukeliantis į vėžį panašius auglius.

Per pastarąjį dešimtmetį Šiaurės Amerikoje, ypač tam tikrose Kanados dalyse, vis greičiau plinta retas parazitas, sukeliantis į vėžį panašius auglius.

REKLAMA

Kaip pranešta „American Journal of Tropical Medicine and Hygiene“, Albertos universiteto komanda teigia, kad Vakarų Kanados Albertos provincija tapo Šiaurės Amerikos retosios infekcijos, vadinamos žmogaus alveoline echinokokoze (AE), židiniu. Iki 2013 m. visoje Šiaurės Amerikoje buvo patvirtinti tik du žmogaus parazitinės infekcijos atvejai. Tačiau naujame tyrime nustatyti 17 atvejų Albertoje nuo 2013 iki 2020 m.

Tyrėjai mano, kad alveolinės echinokokozės atmainą greičiausiai į Kanadą atgabeno šunys iš Europos, kur liga yra reta, bet gerai įsitvirtinusi. Čia ji užkrėtė miesto kojotus ir žmones.

„Nustatyta, kad daugiau nei pusė kojotų Kalgaryje ir Edmontone nešioja šį parazitą. Taigi panašu, kad nauja atmaina ne tik yra pavojingesnė, kai užkrečia žmones, bet ir labai veiksmingai plinta laukiniuose šeimininkuose“, – sakė tyrimui vadovavęs Albertos universiteto infekcinių ligų ekspertas Stanas Houstonas.

REKLAMA
REKLAMA

Į kaspinuotį panašus parazitas, vadinamas Echinococcus multilocularis, nekenksmingai gyvena iltinių plonosiose žarnose. Parazitas dažniausiai užkrečia lapes ir kojotus, tačiau buvo pastebėtas ir naminių šunų žarnose. Kai parazitų kiaušinėliai pašalinami su išmatomis ir jas suėda graužikai, liga pasireiškia kitokia forma – kepenyse atsiranda į cistą panašūs navikai, kurie galiausiai nužudo gyvūną.

REKLAMA

Jei žmonės praryja parazitų kiaušinėlius, juos taip pat gali ištikti tas pats likimas. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, žmonėms, kurie užsikrečia infekcija, taip pat gali išsivystyti navikai kepenyse ir plaučiuose, rečiau kauluose, inkstuose, blužnyje, raumenyse ir centrinėje nervų sistemoje. Tačiau šią ligą sunku pastebėti, nes ji panaši į kitas ligas, ypač vėžį. Simptomai taip pat yra gana migloti, pavyzdžiui, skausmas, gelta, silpnumas ir svorio kritimas.

Parazitas, jei negydomas, gali nužudyti šeimininką per 10–15 metų. Jei infekcija aptinkama anksti, tada įmanoma atlikti kepenų masės pašalinimo operaciją. Tačiau du trečdaliai pacientų negali būti operuojami dėl ne laiku nustatytos infekcijos. Tokiems pacientams viso gyvenimo gydymas nuo parazitų gali padėti sustabdyti masės augimą, tačiau parazitas išliks.

REKLAMA
REKLAMA

Iš 17 šiame tyrime užfiksuotų atvejų 11 pacientų gyveno kaimo vietovėse, 14 iš jų turėjo naminius šunis, o šeši buvo su nusilpusia imunine sistema. Beveik pusėje atvejų pacientams parazitinė infekcija buvo diagnozuota tik ieškant kitos ligos.

„Daugeliu atvejų iš pradžių žmonės galvojo, kad tai vėžys, – sakė S. Houstonas. – Simptomai labai panašūs į tuos, kurie pasireiškia sergant kitomis kepenų ligomis, todėl šios ligos nustatymui reikalinga biopsija.“

Norint išvengti šios kraupios infekcijos, S. Houstonas pataria žmonėms laikytis keleto paprastų higienos reikalavimų, pavyzdžiui, kruopščiai nuplauti ant žemės buvusius vaisius ir daržoves. Jei turite naminius gyvūnėlius, būtinai nusiplaukite rankas juos paglostę, ypač jei jie kontaktuoja su graužikais ar vietove, kurioje yra kojotų.

„Turėtume saugotis, bet tai vis tiek labai reta liga, – pridūrė jis. – Žmonės turėtų turėti šią ligą omenyje, laikytis higienos reikalavimų, tačiau pernelyg nesirūpinti dėl užsikrėtimo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų