REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
19
Rekordiškai šilti orai Arktyje lėmė masinį ledo tirpimą (nuotr. SCANPIX)

Dvi jachtos tapo pirmaisiais laivais istorijoje, kuriems pavyko įplaukti į centrinę Arkties vandenyno dalį be ledlaužių pagalbos, tai rodo, kiek jūros ledo buvo prarasta šios vietovėse.

19

Dvi jachtos tapo pirmaisiais laivais istorijoje, kuriems pavyko įplaukti į centrinę Arkties vandenyno dalį be ledlaužių pagalbos, tai rodo, kiek jūros ledo buvo prarasta šios vietovėse.

REKLAMA

Šiaurės ašigalio tyrinėtojas iš Britanijos Pen Hadow ir olandų jūrininkas Erikas de Jongas, kartu su įgulomis nuplaukė 965 km skaičiuojant nuo Šiaurės ašigalio ir pasiekė 80 laipsnių šiaurės platumos atstumą.

Mokslininkai perspėjo, kad iki 2030 m. pabaigos Arktyje beveik neliks jūros ledo, o regionas patirtis didesnį atšilimą, nei vidutiniškai patiriama pasaulyje.

Vidutinė žiemos temperatūra Svalbarde, vienoje iš Arkties salų, šiuo metu yra apie 10 laipsnių didesnė, nei prieš kelis dešimtmečius, kaip rašoma independent.

Kalbėdamas iš savo jachtos „Bagheera”, P.Hadow sakė: „Manau, greitai jachta nuplauks ir iki 90 laipsnių į šiaurę. Dabar naudojome amortizatorius, plaukdami tam tikrose vietose, tačiau atviruose vandenyse mes plaukėme labai sėkmingai”.

REKLAMA
REKLAMA

„Centrinis Arkties vandenynas yra menkai ištirtas vandenynas, nes jis dar neseniai buvo nepasiekiamas laivais. Jei mes galime nuplaukti čia dviem 15 metrų jachtomis, įsivaizduokite, kokia komercinė laivyba ir komercinė žvejyba dabar gali būti vykdoma čia”, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Gali kilti pavojus gyvūnijai

Tyrinėtojas sakė, kad tokia veikla gali kelti pavojų regiono gyvūnams.

„Jūros ledas nyksta – tai yra vienas iš nemalonumų – tačiau dabar kyla kitas didelis pavojus, nes atsiras papildomų grėsmių žmonėms", - sakė jis.

Centrinė Arkties vandenyno dalis yra tokio paties dydžio kaip Viduržemio jūra.

„Tikiuosi, kad šis projektas padės žmonėms suvokti, kad visi ištekliai, kuriuos ketiname paimti iš čia yra reikalingi, ir tai labai pakenktų pasaulinei bendruomenei, nebent mes kažką dėl to padarysime", - sakė jis.

 

REKLAMA
REKLAMA

Arktyje esantys ištekliai priklauso kiekvienai tautai.

Mokslininkas kalbėjo, kad jie planuoja surinkti mokslinę informaciją, kuri padėtų politikos formuotojams apsaugoti unikalią gamtos vietą.

Pasak JAV Nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro, šiais metais Arkties jūrų ledo stebėjimas yra gerokai mažesnis, nei vidutinis laikotarpis nuo 1981 iki 2010 m.

Jūros ledas mažiausią mastą pasiekia rugsėjį, prieš pradedant vėl augti, temperatūrai atvėsus žiemos sąlygomis.

Antarktidoje jūros ledas taip pat yra žemesnis už vidutinį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų