REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepritardami Vyriausybės sprendimui suvienodinti medicinos darbuotojų darbo ir atostogų laiką trečiadienį prie Seimo susirinko apie 300-400 piketuotojų. Jie teigia, kad pakeitimai su jais nebuvo derinti ir reikalauja sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko bei socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio atsistatydinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu, kai ministras iš tribūnos patikino, kad sprendimai buvo derinti, piketuotojai jį apšaukė melagiu. "Socialinės apsaugos ir darbo bei sveikatos apsaugos ministrai yra įpareigoti užtikrinti medikams socialines garantijas profesinės rizikos asmenims. Jei jie abu derino tik tarpusavyje, tegu abu atsistatydina", - teigė Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras teigia, kad visose šiose aistrose yra supainiojamos trys problemos - finansavimas, darbo laikas ir atostogų trukmė. Kalbėdamas apie sprendimą suvienodinti visų medikų darbo laiką ir atostogų trukmę A. Čaplikas pažymėjo, kad taip norima pereiti prie Europoje įprastos praktikos. Esą niekur Europoje šia prasme nėra išskirtinių medikų kategorijų.

"Tiek radiologams, tiek patologoanatomams kompensuojama kitais būdais. Galime ieškoti sprendimų, tik reikia pereiti prie normalios tvarkos. Keičiama išlygų tvarka galioja nuo 1960 metų. Ji yra nenormali. Aš neturiu ką atsakyti chirurgui, okulistui, kitiems gydytojams, kurie lygiai taip pat sunkiai dirba, kodėl jų darbas yra mažiau vertinamas negu kitų", - sakė A. Čaplikas.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras pažymėjo, kad bus ieškoma kompromiso ir su medikais iš greitosios pagalbos, būtent ši sritis, pasak A. Čapliko, yra blogiausiai finansuojama.

Sveikatos apsaugos ministras teigė negalintis pažadėti, kad medikams didės atlygis už darbą, esą tam nėra lėšų. "Negaliu padidinti, kai Seimas 300 mln. litų sumažino biudžetą. Nėra pinigų, reikia ieškoti protingų sprendimų", - teigė A. Čaplikas.

Medikų pasiteisinimas, kad nėra lėšų, netenkina. "Tegu ieško iš vidinių rezervų. Sveikatos apsaugos finansavimas yra pats mažiausias Europos Sąjungoje ir dar mažinti... Sveikatos apsaugos ministras turėjo Seime apginti šią poziciją", - sakė A. Kavaliauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikų profsąjungos vadovė teigė, kad sveikatos apsaugos darbuotojai ir taip suprasdami, kad yra sunkmetis, tylėjo, kai nuo naujų metų jiems, kaip žadėta, 8 proc. nebuvo pakelta alga. "Dabar dar dalis jų turės ilgiau dirbti, bet daugiau dėl to neuždirbs", - sakė A. Kavaliauskaitė.

Trečiadienį į piketą prie Seimo susirinko daugiausia greitosios medicinos pagalbos darbuotojų. Protestavo ir radiologai, psichiatrijos darbuotojai iš visos šalies, profesinės sąjungos "Solidarumas", Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos nariai.

REKLAMA

Pasipiktinimą valdžios sprendimais medikai mėgina pareikšti plakatais "Receptas valdininkams: ricinos aliejaus išgėrę atsisėskite pamąstyti, ką jus darote", "Aš pavargęs, tu numiręs".

Gedimino prospekte, prie Seimo, nusidriekusi greitosios medicinos pagalbos automobilių eilė. Aikštėje prie Seimo pastatytas karutis su užrašu "GMP", laidotuvių vainikas ir degančios žvakutės, vežimėlis ligoniams vežti.

Su protestuotojais atėjęs susitikti sveikatos apsaugos ministras sutiktas švilpimu ir šūksniais "Gėda!". Su protestuotojais atėjo pabendrauti ir parlamentarų, tarp jų ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Antanas Matulas, taip pat socialdemokratė Birutė Vėsaitė, "tvarkietis" Valentinas Mazuronis.

REKLAMA

Medicinos darbuotojai reikalauja, kad būtų grąžintas ankstesnis darbo laikas. Profesinės sąjungos taip pat nori, kad nebūtų mažinamas finansavimas sveikatos apsaugai, o visi pakeitimai būtų derinami Trišalėje taryboje.

Vyriausybės nutarimai dėl savaitės darbo valandų ir atostogų dienų skaičiaus suvienodinimo visiems sveikatos priežiūros sistemos darbuotojams sukėlė kai kurių vadinamosios rizikos grupės medicinos specialybių atstovų nepasitenkinimą. Jiems nuo 42 iki 36 kalendorinių sutrumpėjo atostogos ir iki 38 val. pailgėjo darbo savaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suvienodinus darbo laiko trukmę iki 38 val. per savaitę ir atostogas iki 36 darbo dienų, didesnei daliai medikų savaitinė darbo laiko trukmė sumažėja, o atostogos pailgėja. Iki šiol gydytojų savaitinė darbo laiko trukmė svyravo nuo 30 iki 39 val., o atostogos nuo 35 iki 42 dienų.

Vyriausybės nutarimas dėl darbo trukmės suvienodinimo atidėtas vienam mėnesiui, o dėl atostogų įsigaliojo nuo birželio 1-osios.

Pasak profesinių sąjungų, didesnės rizikos profesijų medikai iki šiol galėjo dirbti dviem valandomis trumpiau, o atostogos galėjo būti šešiomis dienomis ilgesnės nei kitų sričių sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų.

REKLAMA

Tai buvo taikoma specialistams, dirbantiems psichiatrijos klinikose, gydantiems sutrikusio vystymosi žmones, ligonius po sunkių galvos traumų, insultų ar sergančius AIDS.

Ne visi medikai prieštarauja darbo tvarkos pakeitimams. Dalis jų išplatino pareiškimą, kuriame teigia remiantys Vyriausybės nutarimus. Jį pasirašė didžiųjų šalies gydymo įstaigų ir visuomeninių organizacijų atstovai Edmundas Baltakis, profesoriai Juozas Pundzius, Aleksandras Laucevičius, Vinsas Janušonis.

"Sveikatos apsaugos ministerijos parengtus sprendimus dėl sveikatos priežiūros darbuotojų darbo laiko ir atostogų trukmės suvienodinimo vertiname kaip pirmą žingsnį realios sveikatos sistemos reformos link, suteikiantį galimybę racionaliai naudoti lėšas", - rašoma pareiškime.

Ruslano Kondratjevo nuotr.

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų