REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net 40 procentų britų apklausoje teigia, kad per pastaruosius 12 mėnesių darbe patyrė perdegimą – ekspertai sako, kad jei nesiimama jokių veiksmų, tai gali privesti prie labai rimtų problemų.

Net 40 procentų britų apklausoje teigia, kad per pastaruosius 12 mėnesių darbe patyrė perdegimą – ekspertai sako, kad jei nesiimama jokių veiksmų, tai gali privesti prie labai rimtų problemų.

REKLAMA

Perdegimą gali sukelti nuolatinis elektroninių laiškų srautas, renginiai, kuriuose reikia bendrauti, ir net galvojimas apie tai, ką reikės valgyti vakarienei. Žmonės tiesiog bando viską suspėti, bet kai kuriems tai reiškia, kad tenka vartoti daug kofeino ir dirbti iki vėlumos.

Perdegimas gali pasireikšti įvairiais fiziniais ir psichologiniais simptomais – kartais dėl to net kelias savaites ar mėnesius būna sunku užsiimti įprasta veikla, jei nesusiimama ir elgesys nesuvaldomas, rašoma thesun.co.uk.

Perdegimo fenomenas yra tokia ryški problema, kad 2019 metais PSO ją pripažino sindromu ir apibrėžė kaip „lėtinį stresą, kuris nėra suvaldomas“. „bycTide“ užsakytos apklausos duomenimis, perdegimas dažniausiai pasireiškia dirbantiems žmonėms – net 40 procentų jų sakė, kad per pastaruosius 12 mėnesių jiems taip buvo.

REKLAMA
REKLAMA

Ar ir jums tai gresia?

Psichologas Lee Chambers sako, kad perdegimas gali pasireikšti įvairiomis formomis, o dirbant kai kuriuos darbus jo tikimybė didesnė. Psichologo teigimu, tai – individuali būsena, kuri kiekvienam žmogui būna skirtinga.

REKLAMA

Jis paaiškino: „Perdegimas labiau rizikuoja tiems žmonėms, kurie dirba su traumomis, kuriems sunkiai sekasi emociškai atsiriboti nuo darbo, kurie dirba ilgas valandas ir yra nuolat vertinami bei teisiami. Ligoninėse ir veterinarijos klinikose dirbantys žmonės, terapeutai ir mokytojai, socialiniai darbuotojai ir teisėsaugos sistemos darbuotojai dėl savo darbo pobūdžio perdegti rizikuoja labiau.

Nors antreprenerių darbas romantizuojamas, ir juos perdegimas ištinka labai dažnai – jie neturi kolegų, su kuriais galėtų pasišnekėti ir kurie galėtų pastebėti, kad kažkas ne taip, o nuolatinė skuba yra laikoma sėkmingo antreprenerio požymiu.“

REKLAMA
REKLAMA

Kaip išvengti perdegimo

Knygos „Perdegimas: šešių žingsnių vadovas pervargusiam žmogui, kaip klestėti skubančiame pasaulyje“ autorė Selina Baker sako, kad nors perdegimo simptomai kiekvienam žmogui gali būti skirtingi, vienas juos visus vienijantis dalykas yra visiškas ir absoliutus išsekimas. Ji aiškina, kad kai kurie žmonės jaučiasi visiškai praradę pasitikėjimą savimi ir jiems atrodo, kad nebegali dirbti to darbo, kuris anksčiau nekėlė visai jokių problemų.

Ištraukoje iš knygos ji rašo: „Kiti jaučiasi taip, lyg smegenis būtų aptraukusi migla – sulėtėja, sutrinka, nebegali susikaupti ir staiga pasidaro labai užmaršūs, o priimti net ir mažiausiai reikšmingą sprendimą pasidaro tiesiog neįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei jaučiate perdegimo simptomus, svarbu sustoti ir iš naujo įvertinti savo esamą gyvenimo būdą. Stenkitės nusibrėžti ribas ir išlaikyti darbo bei laisvalaikio pusiausvyrą, reguliariai darykite pertraukėles, rūpinkitės savo fizine ir psichologine sveikata, o jei reikia, nebijokite kreiptis pagalbos.“

Perdegimo simptomai, kuriuos reikia žinoti

Rašytoja ir koučerė Selina Baker vardija, kokius požymius pajusite, kai kūnas bus išsekęs, prasidėjus perdegimui.

Tai sumišimas; dėmesio praradimas; fizinis pervargimas; verkimas; nemiga; užuojautos nejautimas; dingęs rūpestis savo darbu; klaidos, kurių paprastai nedarote; dingęs pasitikėjimas savimi; abejojimas savo sugebėjimais; nesugebėjimas susikaupti; negalėjimas susitaikyti su sunkumais; prokrastinacija; cinizmas.

REKLAMA

Ką daryti ištikus perdegimui

Psichologo Lee teigimu, perdegimą išgyvenantys žmonės net patys apie tai nežino, kol neprasideda rimta krizė. Jis paaiškino, kad pirmiausia svarbu kreipti dėmesį į savo mintis, jausmus, elgesį, nes tai leidžia išeiti iš autopiloto režimo ir sąmoningai vertinti tai, kas vyksta.

Lee sako: „Norint sumažinti stresą ir susigrąžinti aistrą darbui ir gyvenimui, greičiausiai reikės daugiau rūpintis savimi. Svarbiausia nebandyti mechaniškai įterpti rūpinimosi savimi į dienotvarkę, lyg tai būtų dar vienas darbas – tai gali paskatinti žmogų siekti tobulybės, o tokia būsena yra vienas iš prie perdegimo sindromo prisidedančių faktorių. Be to, nepasiekdami sau patiems nusistatytų standartų galime pasijusti tik blogiau – mums reikia daugiau gerumo ir atjautos sau.“

Psichologas sako, kad reikėtų stengtis atrasti tinkamą darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, o taip pat susikurti tinklą žmonių, kuriems nebūtinai visą laiką reikia jūsų dėmesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų