REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensijų fondų valdytojai siūlo valdžiai po kelerių metų laikinai padidinti dabar nurėžtas įmokas į pensijų fondus iki 7 proc., bet premjeras negarantuoja, ar valstybė bus finansiškai pajėgi tai padaryti, o būsimieji pensininkai savo teisių ieško teismuose.

REKLAMA
REKLAMA

"Pasakyti, ar 2012 metais, ar 2013 metais mes pajėgsime kompensuoti taip, kaip pensijų fondų valdytojai įsivaizduoja, dabar būtų neatsakinga", - pirmadienį po susitikimo su Investicijų valdymo įmonių asociacijos ir Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos atstovais apie pensijų fondų ateitį netvirtai kalbėjo premjeras Andrius Kubilius. Susitikimo iniciatoriai informavo jį apie esamą padėtį pensijų fondų valdymo srityje bei pateikė savo siūlymus, kaip ilgalaikėje perspektyvoje būtų galima užtikrinti pensijų kaupimo sistemos plėtrą.

REKLAMA

Premjeras žada, kad rugsėjo-spalio mėnesiais vyks diskusijos dėl socialinio draudimo sistemos struktūrinių permainų. Pasak jo, bus diskutuojama dėl pensijų fondų vietos socialinio draudimo sistemoje.

Premjeras akcentavo, kad pensijų sistemos reforma tikrai bus tęsiama. "Pensijų kaupimo sistema yra "Sodros" ilgalaikės gelbėjimo strategijos integrali dalis", - tikino jis.

Nėra pinigų, nėra sprendimų

Pensijų fondų valdytojai Vyriausybei siūlo 2012-2014 metais laikinai padidinti įmokas į pensijų fondus iki 7 proc. nuo "Sodrai" sumokėtų socialinio draudimo įmokų ir taip kompensuoti apsidraudusių žmonių sąskaitose negautas lėšas. "Mūsų pasiūlymas buvo keletą metų padidinti įmokas. Tačiau dabar yra klausimas, iš kur paimti lėšas, ir kai šis klausimas bus išspręstas, tada, ko gero, grįšime prie klausimo, kaip bus kompensuojama ir kokios bus tos įmokos ateityje", - pirmadienį po fondų valdytojų susitikimo su premjeru kalbėjo "MP Pension Funds Baltic" generalinis direktorius Ramūnas Stankevičius. Jo teigimu, dabar svarbiausia būtų rasti ilgalaikį finansavimo šaltinį įmokoms atstatyti. "Mes neturime iliuzijų, kad per ateinančius dvejus metus būtų atstatytos tos įmokos. Šiandien nėra aišku, iš kur daromi pervedimai į pensijų fondus - yra dalis iš "Sodros", dalis iš valstybės biudžeto. Visuomenė sensta ir tų, kurie moka mokesčius, ateityje mažės", - sakė R.Stankevičius. Susitikime su premjeru taip pat dalyvavo investicijų bendrovės "Invalda turto valdymas" generalinis direktorius Audrius Barštys ir draudimo bendrovės "Aviva Lietuva" generalinė direktorė Asta Ungulaitienė.

REKLAMA
REKLAMA

Premjero atstovė socialiniais klausimais Skirma Kondratas teigė, jog susitikime jokių sprendimų nepriimta. "Konkrečių sprendimų, aišku, negali būti, nes finansinė sistema yra tokia, kad nei "Sodros", nei kaupiamųjų fondų problemų šiandien neišspręsime", - sakė S.Kondratas.

Pasak jos, iki šiol nebuvo nustatyta griežtų taisyklių, kurios užtikrintų patikimą "Sodros" sistemos veiklą. "Dabar kas nori, tas ima - pasikeitus Vyriausybei, rezervas leidžiamas kaip nori. Nebuvo griežtų taisyklių, kad tos sistemos veiktų gana patikimai, o po to pritrūksta pinigų", - teigė S.Kondratas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatyta, jog rudenį bus sudaryta speciali darbo grupė, kuri ketina svarstyti pensijų įmokos dydžio klausimą ir pristatyti savo išvadas.

Nurėžė pusę įmokų

Nuo šių metų pradžios valdžia sumažino įmokas į pensijų fondus nuo 5,5 iki 3 proc., o nuo liepos 1-osios - iki 2 proc. darbuotojo socialinio draudimo įmokų, sumokėtų "Sodrai". Nuo 2011 metų įmoka į pensijų fondus pagal įstatymą turi būti atstatyta iki 5,5 procento. Gyventojams, tapusiems pensijų kaupimo sistemos dalyviais iki šių metų liepos 1 dienos, nuo 2012 metų iki 2014-ųjų pabaigos įmoką žadama padidinti iki 6 proc., o nuo 2015-ųjų vėl sumažinti iki 5,5 procento. Prie sistemos prisijungusiems nuo šių metų liepos gyventojams 2012-2014 metais įmoka iki 6 proc. nebūtų didinama - ji ir toliau būtų 5,5 procento.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje yra beveik 1 mln. dirbančiųjų, kurie dalyvauja pensijų kaupimo sistemoje ir kaupia lėšas papildomai senatvės pensijai. Privačių pensijų fondų sistema sukurta 2003 metais, siekiant išvengti "Sodros" mokumo krizės po kelių dešimtmečių, kai, ekspertų prognozėmis, pensininkų skaičius, palyginti su dirbančiaisiais, smarkiai išaugs.

Kai kurie antros pakopos pensijų fondų dalyviai jau kreipėsi į teismus, reikalaudami atstatyti iki šių metų buvusį įmokos į fondus tarifą. Vilniaus apygardos administraciniam teismui 2009 07 14 įteiktas skundas, kuriuo prašoma įpareigoti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą pervesti į būsimųjų pensininkų sąskaitas ne mažiau kaip 5,5 proc. jų socialinio draudimo lėšų. Pensijų fondų dalyviai teismui taip pat pateikė skundus arba artimiausiu metu juos teiks. Vilniaus apygardos administracinio teismo irgi prašoma kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar įstatymų pakeitimai, susiję su įmokų į pensijų fondus mažinimu, neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintam konstituciniam teisinės valstybės principui. Pensijų fondų dalyvių asociacija bei jos nariai prieš keletą savaičių kreipėsi į "Sodrą" prašydama pervesti nesumažintas įmokas į būsimųjų pensininkų sąskaitas, tačiau gavo atsakymą, kad "Sodra" nieko negalinti padaryti, nes vykdo pakeistą įstatymą, ir pasiūlė kreiptis į teismą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų