REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
42
NSGK paskelbė verdiktą dėl pusmetį trukusio tyrimo (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, patvirtinęs tyrimo dėl verslo įtakos politiniams procesams išvadas, oficialiai paskelbė ir išvadų priedus. Juose – specialiųjų tarnybų duomenys bei tyrimo metu apklaustų asmenų liudijimai.

42

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, patvirtinęs tyrimo dėl verslo įtakos politiniams procesams išvadas, oficialiai paskelbė ir išvadų priedus. Juose – specialiųjų tarnybų duomenys bei tyrimo metu apklaustų asmenų liudijimai.

REKLAMA

Paviešintuose prieduose – komiteto sudaryta schema, kurioje sužymėtos visos grupės, apie kurias tyrimo metu komitetas gavo duomenų. Prieduose nurodoma, kad verslo įmonės „MG Baltic“, „Vilniaus prekyba“, „Rubicon group“/Icor, „Lietuvos rytas“, „Nukem Technologies“, Avia Baltica“, „Vikonda“, „Dujotekana“ ir „Arvi“ bandė paveikti įstatymų leidžiamąją, vykdomąją valdžias bei savivaldas.

Daugiausiai dėmesio – „MG Baltic“ ir „Rosatom“

Primename, kad pernai spalį Seimas komitetui pavedė atlikti tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį viešai pristatytose tyrimo išvadose daugiausiai dėmesio sulaukė būtent verslo koncernas „MG Baltic“, mat teigiama, kad jo įtaka politiniams procesams, politikams bei valstybės institucijoms buvo didžiausia.

REKLAMA

Tyrime nemažai kalbama ir apie Rusijos energetikos milžinės „Rosatom“ siekius Lietuvoje per savo valdomą įmonę „Nukem“, koncerną „MG Baltic“ ir buvusį parlamentarą Mindaugą Bastį.

Įžvelgė K. Prunskienės ryšius su Rusija

Valstybės saugumo departamento komitetui pateikiamoje medžiagoje rašoma, jog kelios Lietuvos kompanijo sdomisi galimybe dalyvauti Baltiyskaya AE (BAE) statyboje, tačiau jų galimybės yra ribotos, nes užsienio kompanijų dalyvavimą projekte griežtai kontroliuoja „Rosatom“ ir „Rosenergoatom“ vadovai.

„BAE statybos rangovams draudžiama dirbti su Lietuvos kapitalo įmonėmis, tačiau pastaruoju metu pradėta svarstyti galimybė į statybas įtraukti „politiškai teisingas“ Lietuvos statybų bendroves, turinčias palaikymą Rusijoje“, – rašoma VSD medžiagoje.

REKLAMA
REKLAMA

VSD vertinimu, taip siekta kurti BAE, kaip atviro ir Lietuvai bei kitoms Baltijos šalims naudingo projekto, įvaizdį. Vis tik lietuvių galimybės dalyvauti projekte priklauso nuo ryšių ir politinio palaikymo Rusijoje.

„VSD duomenimis, Kazimira Danutė Prunskienė“ siekia tapti pagrindine tarpininke tarp minėtų bendrovių ir sprendimus priimančių pareigūnų Maskvoje“, – rašoma VSD medžiagoje.

Su NSGK registruotais dokumentais galima susipažinti atidarius šią nuorodą: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/9394f50065971

Dosniai maitino partijas

NSGK tyrime nemažas dėmesys skiriamas verslo paramai politinėms partijoms. Kaip vieną galimą verslo paramos formą politikams Specialiųjų tyrimų tarnyba nurodo nepagrįstai dideles nuolaidas, kai verslas tiekia reklamos paslaugas, kuris neretai suteikia politinėms partijoms nepagrįstai dideles nuolaidas, taip finansuodamas dalį jų įsigyjamų paslaugų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2017 m. žiniasklaidoje pasirodė prokuratūros pateikta informacija, kurioje teigiama, kad pareigūnai įtaria, jog Darbo partijos narys Vytautas Gapšys iš tuometinio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą Seime priėmė 27,1 tūkst. eurų kyšį.

„Už dalį šios sumos buvo padarytos nuolaidos už per koncernui priklausančią televiziją transliuotą Darbo partijos politinę reklamą, kita dalis lėšų buvo užmaskuota kaip parama viešajai įstaigai“, – rašoma STT medžiagoje.

Kitas STT išskiriamas būdas remti politines partijas – per paramos fondų rėmimą, mat neretai juridinių asmenų lėšos, aukojamos su politinių partijų atstovais susijusiems paramos gavėjams, panaudojamos politinės partijos finansavimui.

2016 m. žiniasklaidoje pasklido žinia, jog liberalo Gintaro Steponavičiaus fondas iš „MG Baltic“ sulaukė paramos. Neskaitant „MG Baltic“ priklausančiai „Mitnijai“ grąžintų pinigų, iš viso G. Steponavičiaus fondas iš koncerno gavo 117 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų