• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavojinga Šventosios užtvanka ties Anykščiais

Specialistai tvirtina, jog rengiant įvairių varžybų trasas, svarbiausi yra du aspektai: iki mažiausių smulkmenų apgalvota trasos apsauga ir sugebėjimas suvaldyti žiūrovus. Organizatoriai iki menkiausių smulkmenų privalo numatyti pavojingiausias vietas, įvertinti posūkius, pastatyti perspėjamuosius ar apsauginius ženklus.

Specialistai tvirtina, jog rengiant įvairių varžybų trasas, svarbiausi yra du aspektai: iki mažiausių smulkmenų apgalvota trasos apsauga ir sugebėjimas suvaldyti žiūrovus. Organizatoriai iki menkiausių smulkmenų privalo numatyti pavojingiausias vietas, įvertinti posūkius, pastatyti perspėjamuosius ar apsauginius ženklus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nykštietiškas triatlonas“

To, matyt, nebuvo padaryta 2011 metais pirmą kartą organizuojant nuotykių lenktynes „Nykštietiškas triatlonas“, nes dabar jų organizatoriai, apkaltinti dėl varžybose dalyvavusio jaunuolio žūties, varsto teismų duris.

REKLAMA

Tą šiltą 2011 metų gegužę, 20-22 dienomis Anykščiuose buvo surengtos ekstremalius pojūčius sukeliančių lenktynių varžytuvės, kurias buvo planuojama paversti tradiciniu renginiu. Tokiu renginiu kasmet norėta pažymėti vasaros turistinio sezono Anykščiuose pradžią. „Nykštietiškas triatlonas“ – taip vadinosi turistinis-sportinis renginys, kuriame buvo numatytos bėgimo, orientacinio sporto, irklavimo baidarėmis, važiavimo kalnų dviračiais ir kitos specialios rungtys bei užduotys.

REKLAMA
REKLAMA

Dalyviai galėjo pasirinkti kokios rungtys jiems patinka – buvo siūlomos 2 su puse ir 8 valandų nuotykių kupinos trasos. Tad dalyvauti tokioje šventėje norinčių netrūko.

Medikai buvo bejėgiai

Deja, šventę aptemdė nelaimė. Gegužės 21-ąją, šeštadienį, apie trečią valandą dienos, plaukdamas baidare Šventosios upe iš Andrioniškio prie Anykščių užtvankos į vandens sūkurį pateko ir nuskendo lenktynių dalyvis klaipėdietis Almantas Baliutis (29 m.). Kartu plaukusį metais jaunesnį Agnių Č., besikapanojantį vandenyje, pastebėjo ir ištraukė prie upės buvę žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į įvykio vietą atskubėjo du greitosios pagalbos ekipažai. Agnius Č. tuoj pat buvo nuvežtas į Anykščių ligoninę, o ištrauktą iš vandens be gyvybės ženklų A. Baliutį medikai dar bandė gaivinti. Tačiau nei dirbtinis kvėpavimas, nei širdies masažas nebepadėjo...

Vėliau specialistai nustatė, jog baidarininkai įplaukė į varžyboms netinkamą hidrotechnikos statinių kompleksą, esantį Tilto gatvėje, pateko į žuvitakį ir vandens sukūryje nesugebėjo išsilaikyti ant vandens. Po nelaimės ugniagesiai gelbėtojai Anykščių užtvanką aptvėrė apsaugine juosta, todėl kiti plaukimo baidarėmis dalyviai, nepriplaukę užtvankos, lipo į krantą ir, persinešę valtis per užtvanką, vėl leidosi Šventosios upe link Kavarsko.

REKLAMA

Į nelaimės vietą susirinkę žmonės priekaištavo šventės organizatoriams, kad šie nepasirūpino plaukimo rungties dalyvių saugumu.

Nepasirūpino saugumu?

Panevėžio apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Ričardas Juozainis (buvęs Anykščių prokuratūros vyriausiasis prokuroras) irgi buvo įsitikinęs, kad dėl nelaimės kalti renginio organizatoriai. Jie privalėjo vandenyje išdėlioti plūdurus, kurie signalizuotų apie baidarininkus laukiantį pavojų, numatyti vietas, kuriose galima išlipti ir apeiti kliūtį. Pasak prokuroro, atsidūrus arti krintančio vandens ribos, gali būti per vėlu bandyti taisyti padėtį bandant sukti baidarę kranto link.

REKLAMA

O renginio organizatoriai tvirtino, kad plūdurais užtvankos prieigos nebuvo pažymėtos, nes esą baidarių regatos dalyviai buvo perspėti, be to, jiems buvo išdalyti žemėlapiai su pažymėta pavojinga kliūtimi. Tačiau, deja, jie nepasirūpino, kad tokiose varžybose, kur netrūksta pavojų, budėtų greitosios pagalbos medikai ir ugniagesiai gelbėtojai.

Teismas išteisino

Pernai spalį Anykščių rajono teismas „Nykštietiško triatlono“ organizatorius Marijų Rindzevičių ir Bronių Vitkūną pripažino nekaltais. Net bylą tyręs prokuroras, užuot palaikęs valstybės kaltinimą dėl neatsargaus gyvybės atėmimo, prašė teismo kaltinamuosius išteisinti, neradus jų veikoje nusikalstamos veikos. Teisme kai kurie liudytojai tvirtino, kad „Nykštietiško triatlono“ rengėjai visus dalyvius instruktavo apie užtvanką ir jos keliamą pavojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismui taip pat buvo pateiktas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kad net ir likus porai metrų iki užtvankos nesunku sustabdyti baidarę ir ją pasukti į krantą. Abu teisiamieji tikino, kad rizikuoti plaukti per užtvanką nusprendė pats A. Baliutis.

Tačiau su tokiu Anykščių rajono apylinkės teismo verdiktu nesutiko žuvusiojo tėvai. Jie kreipėsi į aukštesnės instancijos teismą teigdami, kad jų sūnus ir jo varžybų partneris Agnius Č. nebuvo tinkamai instruktuoti ir, kad varžybų dalyviams buvo išdalinti neteisingai paženklinti žemėlapiai, todėl jaunuoliai galvoję, jog jie artėja prie tilto, o ne prie užtvankos.

REKLAMA

Neseniai Panevėžio apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs nukentėjusiųjų Baliučių skundą, „Nykštietiško triatlono“ nuotykių varžybų baidarėmis organizatorius M. Rindzevičių bei B. Vitkūną pripažino kaltais. Teismo nuomone, klaipėdietis A. Baliutis žuvo dėl organizatorių aplaidumo. M. Rindzevičiui buvo skirti 8 mėnesiai, o B. Vitkūnui – 6 mėnesiai nelaisvės. Tačiau dirbantiems ir teigiamai charakterizuojamiems nuteistiesiems vykti į pataisos namus nereikės – bausmės vykdymas jiems atidėtas vieneriems metams. Be to, abu vyrai privalės atsiprašyti žuvusiojo tėvų ir jiems sumokėti 50 000 litų moralinę žalą, padengti daugiau kaip 8 000 litų laidojimo išlaidų.

REKLAMA

Dar viena nelaimė

Po 2011-ųjų metų nelaimės taip niekas ir nepasirūpino įspėjamaisiais ženklais, nors užtvanka priklauso Anykščių savivaldybei. O norinčiųjų papramogauti baidarėmis vis daugėjo. Šventosios upė ypač viliojo pradedančiuosius baidarininkus, nes tai nesudėtinga trasa, neturinti stačių nuolydžių. Be to vandens pramogų mėgėjus žavėjo vaizdingos apylinkės ir daugybė salų ir salelių. Ir štai 2012 metų rugpjūčio 25 dieną Šventosios upėje, ties ta pačia užtvanka įvyko dar viena nelaimė.

Tą dieną baidarėmis plaukė ukmergiškių šeima. Viena baidarė, kurioje plaukė motina ir sūnus E. Ž. (22 m.), bandydama įveikti užtvanką, apsivertė. Moteris sugebėjo išplaukti į krantą, o vaikinas pateko į sūkurį ir vanduo jo nepaleido – jis tai išnirdavo, tai vėl dingdavo po vandeniu. Iš upės E. Ž. ištraukė ugniagesiai gelbėtojai. Jaunuolis parą dar buvo gaivinamas Anykščių ligoninės reanimacijoje, tačiau jo gyvybės išgelbėti nepavyko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita baidare plaukę šeimos nariai, pamatę, kas atsitiko, per užtvanką neplaukė, tad nenukentėjo.

Liemenė nepadeda

Kaip numato saugumo taisyklės, ir motina, ir sūnus vilkėjo gelbėjimosi liemenėmis. Tačiau specialistai tvirtina, kad žmogui, pakliuvusiam į užtvankos srovę, gelbėjimosi liemenė tik trukdo, o ne padeda. Mat, krisdamas nuo užtvankos, apsivilkęs gelbėjimosi liemene žmogus paneria iki dugno, jį pagauna srovė, išmeta į paviršių ir varto jį, tad sunku išplaukti, tuoj pat galima gurkštelėti vandens, užspringti ir pan. Tuo tarpu žmogui be liemenės yra lengviau ištrūkti iš srovės gniaužtų.

REKLAMA

Tik po šios nelaimės suszgribo ir Anykščių valdžia, kuri pasirūpino įspėjamaisiais ženklais, tačiau vandens pramogų mėgėjai ir vietiniai tvirtina, jog tie ženklai menkai įžiūrimi, taigi ir toliau Šventosios upė lieka nesaugi pramogautojams.

Prokuroras R. Juozainis sakė, jog šią bylą jis atsivers iš naujo ir pabandys įrodyti, kad tai ne nelaimingas atsitikimas, o aplaidumas, už kurį būtina nubausti kaltuosius.

Beje, prokuratūrai nebe pirmą kartą tenka tirti tragišką nelaimę Anykščių užtvankoje. Prieš keletą metų joje nuskendo draugų į žuvitakį įstumtas moksleivis.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų