REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
68
Jungtinė Karalystė (nuotr. Fotolia.com)

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May atskleidė detales pasiūlymo, nurodančio, kokios bus šalyje po „Brexit“ pasiliekančių Europos Sąjungos piliečių teisės. 15 lapų ilgio dokumentas skirtas tiems 3,2 milijono imigrantų, kurie po praėjusiais metais balsavimu pasirinkto sprendimo pasitraukti iš Sąjungos jau daugiau kaip metus gyvena nežinioje, rašo CNN.

68

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May atskleidė detales pasiūlymo, nurodančio, kokios bus šalyje po „Brexit“ pasiliekančių Europos Sąjungos piliečių teisės. 15 lapų ilgio dokumentas skirtas tiems 3,2 milijono imigrantų, kurie po praėjusiais metais balsavimu pasirinkto sprendimo pasitraukti iš Sąjungos jau daugiau kaip metus gyvena nežinioje, rašo CNN.

REKLAMA

Šis dokumentas – tai tik pirmoji susitarimo dalis. Antrąją turės pateikti Europos Sąjungos derybininkai – jie turi nurodyti, kokias teises turės maždaug 900 tūkstančiai Britanijos piliečių, kurie jau ilgą laiką gyvena įvairiose Europos Sąjungos valstybėse. Jungtinės Karalystės valdžia pabrėžė, kad jos pirmasis prioritetas yra užtikrinti ES piliečių ateitį jų šalyje ir tuo pačiu suderinti tokį pat gerą pasiūlymą ir savo piliečiams.

Britų pasiūlymas remiasi keliais kertiniais aspektais:

1. Šeimos nebus išskirtos. Britanijos valdžia nurodo, kad šaliai pasirinkus „Brexit“ kelią šeimos nebus išskirtos. Tačiau numatoma, kad visi ES piliečiai ir jų šeimos privalės gauti imigranto statusą nepaisant to, kada jie atvyko į šalį. Tai reiškia, kad jie turės gauti leidimą pasilikti šalyje iš Vidaus reikalų tarnybos ( angl. Home Office), kuri suteikia nuolatinio šalies gyventojo (rezidento) statusą.

REKLAMA
REKLAMA

2. Pristatomas naujas „įsikūrusiojo statusas“ (angl. Settled status). ES piliečiams, kurie Jungtinėje Karalystėje nuolatos gyveno bent penkerius metus, suteikiama galimybė gauti „įsikūrusiojo statusą“. Jis tokiems asmenims leis džiaugtis tokiomis pat teisėmis, kokias turi Britanijos piliečiai.

REKLAMA

3. Kas gali įgyti naująjį statusą? ES piliečiai, kurie dar nėra pragyvenę JK 5 metų, galės pasilikti šalyje kol jie pasieks 5 metų ribą ir galės gauti „įsikūrusiojo statusą“. Tie, kurie atvyks į Jungtinę Karalystę jau po jos atsiskyrimo proceso pradžios, bet iki jo pabaigos, galės pasinaudoti „palankumo laiku“, kuris, tikimasi, tęsis dvejus metus. Toks periodas leistų ES piliečiams apsispręsti ir pasiruošti siekti „įsikūrusiojo asmens statuso“.

4. Kokia nauda? Naujasis „įsikūrusiojo statusas“ leis ES piliečiams pasilikti šalyje ir džiaugtis tomis pačiomis teisėmis kaip ir britams, įskaitant prieigą prie sveikatos priežiūros, išsilavinimo, gerovės ir pensijų sistemų.

REKLAMA
REKLAMA

5. Ar „įsikūrusiojo statusas“ reiškia tą pati kaip ir „pilietybė“? Ne. Asmenys, gyvenantys Jungtinėje Karalystėje 6 metus gali kreiptis dėl nuolatinio gyventojo statuso. Nuolatinio gyventojo statusas taip pat gali būti prarastas, kai asmuo nebegyvena šalyje dvejus metus ar dar ilgiau.

6. Kokia situacija yra su sutuoktiniais? 2012 metais įsigaliojo naujos taisyklės, pagal kurias JK partneris – Britanijos pilietis arba pripažintas pabėgėlis – privalo turėti mažiausiai 18,6 tūkstančio svarų per metus pajamas, kad su jais galėtų gyventi partneris. Tokios taisyklės buvo numatytos asmenims, atvykstantiems iš Europos ekonominės erdvės. Dabar šis reikalavimas bus taikomas visiems ES piliečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Koks sprendimas bus priimtas dėl Airijos? Britanijos valdžia pareiškė, kad vienas pagrindinių jos prioritetų yra pasiekti susitarimą su ES dėl sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos. JK vyriausybė taip pat yra pasiryžusi išsaugoti bendrą judėjimo erdvę (angl. Common Travel Area) su Airija.

Ko nežinome?

Jei neįvyks susitarimas: Viso šio pasižadėjimo dėl ES piliečių gali neprireikti, jei nebus susitarta dėl „Brexit“. Nesusitarimas reikštų, kad tiek ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje, tiek ir JK piliečiai tiesiog įstringa ir nuolatos gyvena nerime ir nežinomybėje dėl ateities.

Kokia data yra laikoma atsiskyrimo proceso pradžia? Dėl šios datos tiksliai dar nėra nuspręsta. Tai gali būti bet kuri diena nuo 2017 metų kovo 29 dienos iki 2019 metų kovo 29 dienos.

Ar gali „įsikūrusieji“ balsuoti? Dokumente numatoma, kad tie, kurie gaus „įsikūrusiojo statusą“, turės tas pačias teises kaip ir Britanijos piliečiai. Tačiau nėra išskiriama, ar jiems bus suteikta teisė balsuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų