• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
76
Panevėžio pataisos namų vaiko ir motinos skyrius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Panevėžio pataisos namų Vaiko ir motinos centras – ne gerų mamų pensionatas, sako įstaigos Sveikatos priežiūros tarnybos viršininkė Eugenija Marksienė. Mamos čia dažnai nueina rūkyti ir palieka vaikus, kol šie apsišlapinę rėkia, prašydami jų meilės. Arba vaikams skirtą mėsytę išmaino į cigaretes. Kai kurios iš jų net nežino, kaip vaikams pagaminti valgyti ar kaip susitvarkyti kambarį.

76

Panevėžio pataisos namų Vaiko ir motinos centras – ne gerų mamų pensionatas, sako įstaigos Sveikatos priežiūros tarnybos viršininkė Eugenija Marksienė. Mamos čia dažnai nueina rūkyti ir palieka vaikus, kol šie apsišlapinę rėkia, prašydami jų meilės. Arba vaikams skirtą mėsytę išmaino į cigaretes. Kai kurios iš jų net nežino, kaip vaikams pagaminti valgyti ar kaip susitvarkyti kambarį.

REKLAMA

„Pas mus yra mažai gydytojų, tai aš dirbu ir terapeutu, ir šeimos gydytoju, ir viršininku – viskuo. O pas mus visko ir būna, pasitaiko ir muštynių. Jų per visą istoriją buvo gal tik kelios, o kadangi čia nuolat zuja personalas: ir administratorė, ir seselės, tuoj pat išsiaiškini, kas kur darosi. Tačiau su mėlynėmis kalinės nevaikšto – už plaukų pasitampo, ir viskas“, – tv3.lt pasakoja E. Marksienė.

Grasina užmušti

Pašnekovė sako, kad mamoms dažnai už vaikų sveikatą svarbesni jų pačių įnoriai – pavyzdžiui, rūkymas:

REKLAMA
REKLAMA

„Mes labai džiaugiamės, kai mamos myli savo vaikus, bet būna įvairiai. Dabar viena mama yra pateikusi prašymą, kad atvežtų jos vaiką auginti, tačiau aš tikrai žinau, kad ji jo neprižiūrės. Būdavo, kad lovytėje palieka mažylį, o pati išeina parūkyti ar maistą gaminti. Tas vargšas vaikas sėdi susišlapinęs lovytėje ir laukia, kada mama pareis, o mama kažkur bėgioja.

REKLAMA

Vieną kartą čigonytė supyko, kodėl jos metukų vaikui neduodame saldžių sūrelių ir „sasyskų“. Ji pagriebusi tą vaiką lakstė po kiemą, rėkdama „užmušiu jį“. Tada mes kvietėmės vaiko teisių tarnybą ir atskyrėme motiną nuo vaiko, nes vaikui buvo kilusi reali grėsmė. Pas mus nėra gerų mamų pensionatas“, – kalbėjo E. Marksienė.

Gydytoja pasakoja, kad sprendimą, ar atvežti mamai jos mažametį vaikutį į kalėjimą, priima Vaiko teisių apsaugos tarnyba, nors Panevėžio pataisos namų darbuotojai geriausiai mato, kaip moterys geba rūpintis mažyliais:

REKLAMA
REKLAMA

„Būna labai gerų mamų, labai tvarkingų, o yra tokių, kur pasakei, o jos praleido pro ausis ir nieko nedaro – sėdi kambaryje apsikuitusios, tik pabandyk pasakyti, kad vaiką reikia pamaitinti, kad vaikas turi valgyti penkis kartus per dieną. Jos sako: „o kodėl? Aš valgau du kartus per dieną ir man užtenka.“ Čia yra realios istorijos, nieko nesugalvoju.

Anksčiau tos moterys mainydavo vaiko mėsą į cigaretes. Paskui mes visokių prisigalvodavome dalykų: jeigu duodame vištos šlaunelę, paskui prašome parodyti likusį kauliuką, sesutės eidavo ir žiūrėdavo, kaip mamos gamina maistą. Kai kurios moterys nemoka tvarkytis kambarių, gaminti valgyti, prižiūrėti vaiko“, – teigė E. Marksienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunkus darbas

Pašnekovė sakė, kad jos darbas su kalinėmis sunkus, nes ji čia dirba ne tik gydytoja, bet taip pat kalinėms yra ir kaip mama ar psichologė.

„Būna, kad moterys ateina ir išsišneka ir jei aš matau, kad mano žinių trūksta, kreipiamės į mūsų psichologinę tarnybą ir prašome jų pagalbos. Yra įvairios meno terapijų grupės, streso įveikimo būrelis – taip ir nukreipi tas moteris, kur joms reikia. Kartais būna taip, kad klausaisi ir gaila darosi jų, nes tikrai kai kurios yra tiesiog aplinkybių aukos. Taip jau gyvenimas susiklosto, kad jos atsidūrė čia – tada tiesiog stengiesi žmogui padėti išgyventi tą periodą.

REKLAMA

Trečdalis moterų nepripažįsta padariusios nusikaltimą. Yra moterų, kurios buitinių konfliktų metu nužudo vyrą. Jos tai pripažįsta, bet dažniausiai prideda štai ką: „visą gyvenimą kentėjau. Galėjau pakentėti dar. Kodėl aš neištvėriau?“ Tada su tokiu žmogumi dirbi, bendrauji ir ieškai, kaip padėti. Jos tokiame aukos vaidmenyje būna“ , – dalinaasi patirtimi E. Marksienė.

Pataisos namuose kali ne tik žemesnio socialinio sluoksnio moterys. E. Marksienė sako, kad yra ir kitokių – jos dažniausiai papuola už grotų už aferizmą. Visgi dauguma moterų čia nepasižymi kultūringumu:

REKLAMA

„Yra moterų, kurios sako: „b, n, man skauda“. Aš jų paprašau be keiksmų pasakyti, bet jos tuomet atsako: „galiu – žodžiu trūksta“, – linksmai kalbėjo gydytoja.

Dažnai meluoja

Pašnekovė nurodė, kad jos darbe visgi sunkiausia yra atskirti, kada moterys meluoja, nes dažnai kalinės tiesiog nori išprašyti raminančių vaistų.

„ Pas mus apie 40 proc. moterų yra priklausomos nuo alkoholio ar narkotikų. Tokiems žmonėms ateina periodai, kai jie bet kokiu būdu nori pasistimuliuoti, tai jie to visaip ir prašo. Todėl sunku atsirinkti, ar iš tikro ji nemiega, ar ji tik nori gauti raminamųjų. Raminamieji taip pat yra tam tikra vaistų grupė, kuri veikia psichiką“, – kalba E. Marksienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio pataisos namų Vaiko ir motinos centre, kuomet tv3.lt lankėsi ten, gyveno tik viena mama su vaiku, tačiau gydytoja pastebi, kad vienu metu mamos vos tilpo į Centrą:

„Vienu metu, prieš 7-8 metus, pas mus buvo 13 moterų – tad buvo taip, kad trys moterys gyveno dviviečiame kambaryje. Dabar nėra perpildyta, čia gyvena tik Zuchra su savo sūneliu. Tuo labiau, kad dabar atsidarė namas, kur gyvena kelios nuteistosios su vaikais. Tačiau žvelgiant į mano ilgametę patirtį, mamų turėtų padaugėti“, – kalbėjo ji.

E. Marksienė nurodė, kad kalėjime gimdančioms moterims visuomet suteikiama teisė gyventi Vaiko ir motinos centre, kur sąlygos gyventi yra malonesnės, o kurioms dar labiau pasiseka, gali gyventi atskirame name, esančiame už kalėjimo ribų ir ten turėti dar daugiau laisvių – netgi tam tikrais maršrutais išeiti į miestą pasivaikščioti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų