• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jauniausioji Osamos bin Ladeno našlė atskleidžia paskutiniųjų „Al-Qaedos“ vadovo gyvenimo metų paslaptis.

REKLAMA
REKLAMA

Amal Ahmad Abd al Fatih atkakliai tvirtina, kad jai 30 metų, tačiau Pakistano policijos rasti dokumentai byloja, kad ji negali būti vyresnė kaip 25 metų. Jaunoji jemenietė yra paskutinioji moteris, kurią vedė Osama bin Ladenas.

REKLAMA

Tai ji kartu su didesnį „stažą“ turinčiomis žmonomis iš Saudo Arabijos – Chairija Sabar i Siham Šarif – buvo su juo iki galo. Visos jos buvo suimtos viloje Abotabade, kur paskutiniaisiais metais šeima slėpėsi ir kur pernai gegužę tuomet 54 metų Osama žuvo amerikiečių jūrų pėstininkų atakos metu.

Saudietėms nenutiko nieko blogo, o Amal buvo sunkiai sužeista į koją. Visoms trims našlėms ir dviems suaugusiomis teroristo dukterimis Pakistano teismas praeitą savaitę skyrė po pusantro mėnesio nelaisvės už nelegalų gyvenimą šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Dvi vyresniosios našlės net po vyro mirties tyli kaip užkeiktos, tuo tarpu jemenietė mielai atsakinėja į tardytojų klausimus, atskleisdama paskutiniųjų „Al-Qaedos“ vadovo gyvenimo metų paslaptis. Šis teroristas kaltinamas rugsėjo 11 dienos išpuolių Niujorke ir Vašingtone organizavimu.

Pasirodo, kad O. bin Ladenas, kurio amerikiečiai ištisus 10 metų taip atkakliai ieškojo kalnų urvuose prie sienos su Afganistanu, beveik visą laiką patogiai sau gyveno Pakistane, į kurį buvo atsikraustęs mažiausiai penkis kartus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiek prisimenu, visada svajojau ištekėti už šventojo karo kovotojo“ – prisipažino Amal pranešime, kurį cituoja Pakistano laikraštis „Dawn“.

Ir vis dėlto, jos santuoka su Osama nebuvo labai romantiška – ši santuoka turėjo sujungti O. bin Ladeną su viena iš įtakingiausių Jemeno genčių ir palengvinti mudžahedų verbavimą šioje šalyje. Dėl to nė kiek nenusiminusi Amal nuskrido į Pakistaną, perėjo Afganistano sieną ir nuvyko į Kandaharą, kur jos laukė išrinktasis. Nors vestuvių datos ji ir neprisimena, yra tikra, kad susituokė prieš 2001 metų rugsėjo 11 dieną.

REKLAMA

Ji su liūdesiu konstatuoja, kad po išpuolių šeima „pakriko“. Amal išvažiavo į Karačį, kur aštuonis mėnesius gyveno vyriausiojo O. bin Ladeno sūnaus Saado parūpintame bute. Su vyru ji vėl susitiko Pešavare, iš ten kartu nuvyko į Svato slėnį, o po keleto mėnesių persikėlė į Haripurą, per keliasdešimt kilometrų nuo Pakistano sostinės esantį miestelį. Pasaulį išvydo Osamos sūnus ir dukra (abu vaikai gimė valstybinėse ligoninėse).

REKLAMA

2005 metais šeima įsikūrė Abotabade, kur gyveno šešerius metus iki pat O. bin Ladeno nužudymo. Ten gimė dar du jų vaikai.

„Vietiniai vadino mūsų namą dvaru, – sako jemenietė. Ji taip pat tvirtina, kad visose tose vietose su jais gyveno dvi pakistaniečių – Ibrahimo ir Abraro – šeimos, su kuriomis jie buvo susibičiuliavę. – Tai jie pasirūpindavo visais mūsų būstais, organizavo mūsų gyvenimą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jaunosios našlės pasakojimai stato į dar keblesnę padėtį Pakistano žvalgybą, kuri jau anksčiau buvo kaltinama pagalba slepiant teroristą ar bent jau nepakankama jo paieška. Jeigu jos atviras prisipažinimas pasitvirtins, reiškia, kad amerikiečių kariškiai mažiausiai vieną kartą, 2005 metų pabaigoje, buvo labai arti savo tikslo – sučiupti O. bin Ladeną.

REKLAMA

Spalio mėnesį šiaurės vakarų Pakistane įvyko žemės drebėjimas, per kurį žuvo 73 tūkstančiai žmonių. Amerikos sraigtasparniai „Boeing CH-47 Chinook“ iš Afganistane įsikūrusios bazės teikė nukentėjusiems pagalbą – gabeno ten krovinius, praskrisdami beveik virš teroristo namo. O Pakistano prezidentas Pervezas Mušarafas atkakliai įtikinėjo JAV vadovybę, kad O. bin Ladenas slapstosi anapus sienos su Afganistanu.

REKLAMA

Karalių bičiuliai, verslininkai, filantropai

Nors Vakaruose bin Ladeno pavardė siejama vien tik su Osama ir 2001 metų rugsėjo 11-ąja, Saudo Arabijoje ir Artimuosiuose Rytuose tai yra garsi ir gerbiama, pasakiškai turtinga verslininkų šeima, artimai susijusi su Saudo Arabijos karališkąja šeima.

„Madžmua bin Ladin as-Suudija“ (žinoma kaip „Saudi Binladin Group“) yra tikras milžinas. Tai viena didžiausių statybos firmų pasaulyje, turinti savo biurus visuose Artimuosiuose Rytuose, Londone ir Ženevoje. Jos metinė apyvarta iš autostradų, aerodromų, mečečių ir elektrinių statybos siekia 5 mlrd. dolerių per metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ją praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje įkūrė iš Jemeno kilęs giminės patriarchas Muhammadas bin Ladenas, kuris laikomas Saudo Arabijos Rockfelleriu. Savo karjerą jis pradėjo nuo durininko Džidoje (Jiddoje). Artimi jo ryšiai su Saudo Arabijos monarchijos įkūrėju Abd al Azizu as–Saudu padėjo sudaryti pelningas sutartis su valstybe tokiems darbams atlikti, kaip, pavyzdžiui, reguliarus švenčiausiųjų mečečių Mekoje ir Medinoje restauravimas.

REKLAMA

Laikui bėgant jam buvo suteikta išskirtinė teisė statyti mečetes šalyje, iki savo mirties jis taip pat turėjo išskirtinę teisę renovuoti Al-Akso mečetę Jeruzalėje. Jis buvo ne tik milijonierius ir genijus finansiniuose reikaluose, bet ir garsus filantropas. Jo firma finansavo vargingųjų mokyklas ir  ligonines visame regione.

Muhammadas turėjo 22 žmonas ir 53 vaikus. Jis uoliai rūpinosi jų mokslinimu – dukterys studijavo  islamą, sūnūs baigė geriausias mokyklas, mokėsi, tarp kitko, su Jordanijos karaliumi Huseinu ir kultiniu arabų aktoriumi Omaru Šarifu. Beveik visi jie laikomi intelektualais, filantropais ir puikiais verslininkais. Vaikai tęsia tėvo labdarybės tradicijas – finansuoja studijas, mokyklas ir našlaičių prieglaudas, tarp kitko, ir Egipte, Jordanijoje, Jemene.

REKLAMA

Vienas iš jų, Salimas bin Ladenas, kuris po tėvo mirties perėmė šeimos globėjo funkcijas, buvo geriausias ankstesnio Saudo Arabijos karaliaus Fahdo draugas. Jo brolis, Jislamas bin Ladenas, studijavo Los Andžele, dabar gyvena Šveicarijoje ir vadovauja imperijos Europos regionui. „Kiekviena gyvybė yra šventa, aš smerkiu šias pasibjaurėjimą keliančias atakas“, – sakė jis po rugsėjo 11-osios  išpuolių.

REKLAMA
REKLAMA

Jo brolis Abdullah, Harvardo universiteto teisės fakulteto absolventas, išpuolius pavadino „visos žmonijos tragedija ir didele bin Ladenų šeimos tragedija“.

Wafa Duruf bin Laden, Osamos dukterėčia, yra Amerikos ir Šveicarijos modelis ir dainininkė, pagal išsilavinimą teisininkė, laisvai kalbanti keliomis kalbomis. Jos dėdė (motinos brolis) Šafikas bin Ladenas buvo „Carlyle“ grupės, vieno iš didžiausių investicinių fondų pasaulyje, konferencijos garbės svečias Vašingtono viešbutyje „Ritz“ 2001 metų rugsėjo 11-ają...

Po savaitės bin Ladenų jau niekas nebekvietė į konferenciją, visi jie paskubomis paliko Jungtines Valstijas, nes niekam nerūpėjo, kad šeima dar 1994 metais išsižadėjo Osamos. Firma pakeitė savo pavadinimą iš „Bin Laden Group“ į „Saudi Binladin Group“, kuris skamba labiau arabiškai ir Vakaruose turėjo mažiau asocijuotis su „Al-Qaedos“ lyderio vardu.

Visos teroristo žmonos

Šeima, kuriai šiandien priklauso apie 600 žmonių, iki šio laiko yra neoficialiai pasidalijusi pagal Muhammado žmonų tautybę. Yra keletas grupių: Saudo Arabijos, Sirijos, Libano ir Egipto.

Osama priklausė Sirijos grupei kaip vienintelis dešimtosios žmonos Hamidos sūnus. Jo tėvų vedybos nėra jokia meilės istorija: Muhammadas susipažino Damaske su gražia siriete, ją vedė ir  tikėjosi, kad žmona ramiai sau gyvens uždaruose namuose Saudo Arabijoje.

REKLAMA

Kada paaiškėjo, jog ši nori gyventi laisvai, šeima ją prakeikė. Ji kandžiai buvo vadinama „abida“ („verge“). Prieš išsiskirdama su vyru moteris pagimdė Muhammadui tik vieną sūnų – Osamą, kurį giminaičiai „pakrikštijo“ „vergės sūnumi“. Manoma, kad toks įžeidimas ir noras įrodyti, kad jis šio to yra vertas, lydėjo jį visą gyvenimą.

Nors iki tėvo jam ir toli, bet Osama turėjo mažiausiai penkias žmonas, kurios jam pagimdė apie 25 vaikus. Trys iš jų buvo kilusios iš garbingų Saudo Arabijos šeimų, skaitė paskaitas universitetuose. Jis pats neva yra sakęs, kad vedė jas iš gailesčio, nes jos būtų likusios senmergėmis.

Tur būt, labiausiai žinoma pirmoji ir mažiausią išsilavinimą turinti Osamos žmona sirietė Nadžva Ganem (pati jauniausia vestuvių metu) jam buvo „pažadėta“ dar vaikystėje. Ji Osamai pagimdė mažiausiai dešimt vaikų.

Po daugelio metų būtent ji kartu su sūnumi Omaru parašė knygą „Augimas su bin Ladenu“. Joje pasakojama, kaip Osama mušdavo vaikus ir organizuodavo jiems išgyvenimo pratybas, kaip laikui bėgant vis mieliau bendravo su „nuostabiais žmonėmis, vadinusiais jį kunigaikščiu“. Nadžva paliko  bin Ladeną ir apie 2001 metus grįžo į Siriją.

REKLAMA

Kita žmona, Chadidža Šarif dėstė universitete. Ir ji išsiskyrė su Osama, teigdama, kad jai nusibodo sunkios gyvenimo sąlygos.

Ištikimai teroristo draugiją kentė dvi saudietės, kurios buvo rastos Abotabade. Chairija, daktaro laipsnį turinti vaikų psichologė, septyneriais metais vyresnė už Osamą, bet labai graži, yra kilusi iš turtingos ir garbingos šeimos ir, rodos, buvo mylima žmona. Savo ruožtu, Siham mokykloje mokė vaikus arabų gramatikos.

Nedaug težinoma apie daugumos Osamos vaikų likimus. Be Abotabade nužudyto dvidešimtmečio Chalido, tėvo pėdomis eina Saadas, kuris jau keletą metų užima aukštą postą „Al-Qaedoje“. Jis dalyvavo, organizuojant teroro aktą Tuniso sinagogoje 2002 metais, per kurį žuvo 19 žmonių, organizavo taip pat ir savižudžių išpuolius Saudo Arabijoje ir Maroke. 2009 metais pasigirdo gandų, kad jis žuvo Pakistane. Vėliau šie gandai buvo paneigti.

Pakistano žurnalistas Hamidas Miras prisimena, kad tuo metu, kai jis ėmė interviu iš Osamos, tuomet šešiolikametis Osamos sūnus Saadas stovėjo netoliese su karabinu. Kai žurnalistas jo paklausė, ar šis ketina sekti tėvo pavyzdžiu, sūnus išdidžiai atsakė: „ne, verčiau seksiu savo Pranašo pavyzdžiu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų