REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
Lukiškėse kali daugiausia nuteistųjų kalėti iki gyvos galvos (nuotr. Fotodiena.lt)

Kalėjimų departamentui (KD) paskelbus, jog keičiasi nuteistųjų ir jų artimųjų pasimatymų tvarka, sukilo nuteistųjų žmonos, kurios tikina, kad naujos taisyklės tik darko kalinių ir jų artimųjų socialinius ryšius. Tuo metu KD atkerta, jog yra atvirkščiai – pasimatymai su artimaisiais dažnės, nuteistieji įgis daug daugiau teisių.

Kalėjimų departamentui (KD) paskelbus, jog keičiasi nuteistųjų ir jų artimųjų pasimatymų tvarka, sukilo nuteistųjų žmonos, kurios tikina, kad naujos taisyklės tik darko kalinių ir jų artimųjų socialinius ryšius. Tuo metu KD atkerta, jog yra atvirkščiai – pasimatymai su artimaisiais dažnės, nuteistieji įgis daug daugiau teisių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po to, kai Vilniaus pataisos namuose atidarytas Vaiko ir tėvo kambarys, kuriame nuteistiesiems suteikta teisė bendrauti su savo vaikais, KD pranešė ir apie besikeičiančią kalinių pasimatymų su laisvėje esančiais jų artimaisiais tvarką.

REKLAMA

Į portalą tv3.lt kreipėsi vieno iš nuteistųjų žmona, nepanorusi, kad būtų paviešintos jos pavardė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma). Ji teigė, jog nauja KD numatyta pasimatymų tvarka bei kitos taisyklės, įsigalioję nuo balandžio 1 d., pažeidžia tiek nuteistųjų, tiek ir jų artimųjų teises.

Vyrams negalės vežti maisto

„Mes, nuteistųjų žmonos, labai pasipiktinusios dėl naujų įstatymų nuteistiesiems. Buvo ilgalaikiai pasimatymai 2-iejų parų kas 3 mėnesius, o dabar 1 para kas 2 mėnesius. O Kalėjimų departamentas kalba, kad padaugės pasimatymų ilgalaikių. Kur čia tas padaugėjimas, jei pradings 2 paros per metus?“, – laišką pradėjo nuteistojo žmona.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris neslėpė pasipiktino ir dėl KD sprendimo uždrausti artimiesiems į pasimatymus nešti maistą.

„Negalima bus žmonoms vežti į ilgalaikius pasimatymus maistą, pirksim jų parduotuvėse. Juk aišku visiems, kad ten didesnes kainos nei įprastos. Ir ką? Tada uždirbinėsime pinigus jų parduotuvėms? Kur tai matyta? Juk pažeidžiamos nuteistųjų artimųjų teisės. [...] Bus ribojama suma, už kiek nuteistieji galės per mėnesį apsipirkti parduotuvėje, tik žmona galės atvažiuoti į ilgalaikį, o vaikui ar tėvams – tik į trumpalaikius pasimatymus“, – dėstė nuteistojo žmona.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Negana to, vaikams negalima bus į ilgalaikius pasimatymus. Tai kaip moterims palikti mažus vaikučius ir važiuoti pas vyrus? Jei, sakykime, kūdikiai.

Nuolat pažeidinėja mūsų teises tokiais įstatymais. Negana to, dar drįsta valdžia kalbėti, kad tie ilgalaikiai pasimatymai tik dėl sekso. Tai čia jau visai absurdas. Kaip buvo kalbėta, kad kambariuose tėvai mylisi, o vaikas vienas koridoriui, ar su prižiūrėtojais...“, – piktinosi moteris.

Pasimatymų net padaugės

KD atstovė spaudai Karolina Frolovienė portalą tv3.lt informavo, jog iš tikrųjų, kaip numatyta nuo balandžio 1 d. įsigaliojusioje nuteistųjų ir jų artimųjų pasimatymų tvarkoje, pasimatymų net padaugės.

REKLAMA

KD numatė naują trumpalaikių pasimatymų formą su fiziniu kontaktu. Taip pat, jei iki šiol paprastajai grupei (kuriai priklauso daugiausiai nuteistųjų) priklausydavo 1 trumpalaikis pasimatymas per 2 mėnesius, tai dabar numatyta 2 pasimatymai per vieną mėnesį. Vadinasi, pasimatymų skaičius didėja 4 kartus.

Ilgalaikių pasimatymų trukmė trumpinama iki 1 paros, tačiau pasimatymų dažnumas didėja – jų numatoma daugiau, tai yra iki 6 kartų per metus.

„Dažnesni, tačiau trumpesni pasimatymai yra logiška, racionali ir efektyvi socialinių ryšių palaikymo priemonė“, – portalui tv3.lt atsiųstame rašte akcentavo KD.

REKLAMA

Daugiau skambučių, derasi dėl daiktų

KD atkreipė dėmesį, jog šiuo metu yra diskutuojama dėl leidžiamų turėti įkalinimo įstaigose daiktų sąrašo. Siekiama nustatyti ir tik būtiniausių ir reikalingiausių daiktų laikymą kamerose, kad būtų kuo mažiau apkrautos gyvenamosios patalpos.

„Didinamas telefoninių skambučių skaičius, atsiranda galimybė naudotis „Skype“ programa“, – apie naujoves nuteistiesiems priminė KD.

Kodėl nebus galima į ilgalaikius pasimatymus nešti maisto produktų? KD teigimu, tokių veiksmų imtasi dėl tam tikrų priežasčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Maisto produktus bus galima įsigyti įstaigos parduotuvėje, atsiskaityti banko kortele. Toks pakeitimas priimtas dėl kelių priežasčių – pirmiausiai, higienos ir maisto produktų šviežumo. Kita svarbi priežastis – praktika rodo, jog nemažai draudžiamų daiktų (narkotinių medžiagų, SIM kortelių ar net mobiliųjų telefonų) yra slepiama atneštame maiste. Priežiūros pareigūnai privalo tikrinti atneštus patiekalus ar gaminius, perpjaunant ir panašiai, todėl nutinka ir taip, kad maistas yra nebetinkamas vartoti“, – pažymi KD.

REKLAMA

„Artimųjų nuogąstavimai dėl per didelių kainų parduotuvėje yra nepagrįsti, nes pagal nustatytas taisykles, kainos turi atitikti trijų artimiausių laisvėje esančių parduotuvių kainų vidurkį, o įstaigos vadovas tai kontroliuoja“, – aiškina KD.

Departamento vadovybė pažymi, jog nuteistųjų, jų artimųjų nusiskundimai yra kone kasdienybė, tačiau, anot jų, dėl besikeičiančios tvarkos įkalinimo įstaigose su pačiais nuteistaisiais buvo tartasi dar 2013 m.

„Apie rengiamų pataisų esmę Teisingumo ministerija ne sykį yra informavusi visuomenę ir žiniasklaidą, buvo sudarytos specialios darbo grupės, kurios vizitavo pataisos įstaigas ir bendravo su nuteistaisiais, buvo rengiama ir pataisos įstaigose platinama specialiai parengta informacinė medžiaga, kuria nuteistieji buvo supažindinami su laukiančiomis naujovėmis.

Nuteistiesiems buvo sudarytos visos galimybės susipažinti su teisės aktų projektais. Šiems projektams nuteistieji ir jų teises atstovaujančios organizacijos aktyviai reiškė pastabas ir pasiūlymus, kurie buvo svarstomi tiek Teisingumo ministerijoje, tiek Seimo komitetuose (į dalį šių pasiūlymų buvo atsižvelgta)“, – tvirtina KD.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų