REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinis ekonomikos atsigavimas baigia išsikvėpti, palikdamas euro zoną nedidelėje recesijoje, o JAV netrukus gali ištikti toks pat likimas, pirmadienį sumažinusi savo prognozes pranešė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurią cituoja naujienų agentūra „Reuters“.

REKLAMA
REKLAMA

Dar didesnis ekonominio nuosmukio pavojus gresia, jei euro zona nesugebės pažaboti skolų krizės ir JAV politikams nepavyks susitarti dėl išlaidų mažinimo plano, perspėja EBPO. Paryžiuje įsikūrusi organizacija teigė, kad nesant ryžtingų veiksmų iš euro zonos lyderių pusės, Europos centrinis bankas (ECB) vienintelis gali sulaikyti krizę. Vis dėlto, Jungtinėse Valstijose, anot EBPO, Federalinis rezervų bankas (FED) jau praktiškai nebeturi „amunicijos“.

REKLAMA

Teigiama, kad, nors didelėse besivystančiose rinkose tvirtas ekonomikos augimas suteiks postūmį, tačiau smunkanti tarptautinė prekyba paskui save nusineš ir Kinijos produktyvumą.

Du kartus per metus skelbiamoje pasaulio ekonomikos augimo prognozėje teigiama, kad 2012 metais pasaulio ekonomikos augimas sulėtės iki 3,4 proc. nuo prieš metus buvusių 3,8 proc. Gegužės mėnesį EBPO prognozavo, kad pasaulio ekonomika šiais metais augs 4,2 proc. ir 4,6 proc. 2012 metais.

REKLAMA
REKLAMA

Į pagalbą centriniai bankai?

Pasak EBPO vis dar išlieka neatsakyti klausimai apie euro zonos reakciją į skolų krizę ir dėl to kyla abejonės net ir dėl pačių tvirčiausių bloko ekonomikų.

„Tai ką mes matome dabar yra plintantis užkratas, kuris greičiausiai pasieks ir Vokietiją“, - duodamas interviu „Reuters“ teigė EBPO vyriausiasis ekonomistas Pieras Carlo Padoanas.

„Taigi, pirmiausiai, reikia jį sustabdyti ir tiesiogiai tai padaryti gali ECB“, - kalbėjo ekonomistas.

Pasak jo, didžiausiai pasaulio ekonomikai patyrus ekonomikos nuosmukį, JAV centrinis bankas turi dar mažiau veikimo laisvės. Šias niūrias prognozes dar labiau apsunkina tai, kad šalies Kongresui nepavyko susitarti dėl išlaidų mažinimo plano.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to kylantis fiskalinis sugriežtinimas, mūsų nuomone, sukurs recesiją Jungtinėse Valstijose“, - aiškino P. C. Padoanas.

Jei Kongresui pavyktų pasiekti susitarimą, tuomet JAV ekonomika šiais metais augs 1,7 proc. ir 2 proc. 2012 metais. Gegužės mėnesį EBPO prognozavo, kad šiais metais JAV ekonomika augs 2,6 proc., o 2012 metais – 3,1 proc.

Prognozuojant, kad pasaulio ekonomikos augimas 2012 metais sieks 4,8 proc. (nuo šiais metais esančio 6,7 proc. augimo), anot EBPO, net ir Kinijai nepavyks išvengti staigaus ekonomikos augimo sulėtėjimo. Organizacija prognozuoja, kad besivystančių Azijos valstybių ekonomikos augimas 2012 metais sulėtės iki 8,5 proc. nuo 2011 metais buvusių 9,3 proc.

REKLAMA

Sulėtėjusi pasaulinė prekyba ir dėl euro zonos valstybių skolos krizės kritęs pasitikėjimas taip pat gali pakenkti ir Vokietijai. EBPO prognozuoja, kad šios šalies ekonomikos augimas 2012 metais sieks vos 0,6 proc., nuo 2011 metais buvusių 3 proc.

Kiek pozityvesnės prognozės laukia po žemės drebėjimo ir cunamio vis dar atsigaunančios Japonijos, kurios ekonomika, EBPO teigimu, 2012 metais turėtų išaugti 2 proc. po to, kai šiais metais susitraukė 0,3 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų