REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vidurio Europoje lankęsis Jungtinių Valstijų viceprezidentas Džo Baidenas  atitaisė viešųjų ryšių žalą, kuri buvo padaryta skubotai paskelbus apie ankstesnius planus dislokuoti priešraketinės gynybos sistemą (PRG) Europoje, ir pasiuntė aiškią žinią, kad Amerika laiko Vidurio Europą savo svarbia sąjungininke, kurią ji yra pasirengusi ginti. Tuo yra įsitikęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos diplomatijos vadovas priminė, jog, paskelbus apie PRG sistemos atsisakymą, per Vidurio Europos spaudą nuvilnijo susirūpinimas ir pasipiktinimas, neva Amerika parduoda savo interesus Vidurio Europoje. Tai V. Ušackas sako vadinantis padaryta viešųjų ryšių žala.

REKLAMA

"Dž. Baidenas labai aiškiai pasakė, kad tai yra netiesa, kad Vidurio Europa yra Amerikos interesas ir kad nauja sistema dar geriau apgins Vidurio Europos interesus. Jis pabrėžė, kad naujoji sistema yra lankstesnė ir efektyvesnė už anksčiau planuotą sistemą. Ji gins ne tik JAV, bet ir visus JAV sąjungininkus Europoje, taigi ir Lietuvą", - aiškino užsienio reikalų ministras.

Lietuvos diplomatijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį, jog Dž. Baidenas pirmą kartą aiškiai suformulavo JAV poziciją Vidurio rytų Europos atžvilgiu, pažymėdamas, kad šis senojo žemyno regionas yra ypač svarbus partneris, o jo šalys - sąjungininkės, kurias Amerika gins su savo nauja PRG. JAV viceprezidentas taip pat akcentavo, kad JAV užsienio politikoje nepripažįsta įtakų sferos politikos ir gina šalių teisę pačioms pasirinkti aljansus.

REKLAMA
REKLAMA

"Dž. Baidenas išreiškė paramą demokratijos plėtrai į Rytų Europos šalis. Mes taip pat norime matyti demokratines laisvos rinkos principais besivadovaujančias kaimynes", - sąlyčio taškus JAV ir Lietuvos užsienio politikoje nurodė V. Ušackas.

Kalbėdamas apie panašius JAV ir mūsų siekius gynybos politikoje, Lietuvos diplomatijos vadovas priminė JAV prezidento Barako Obamos šį pavasarį Prahoje išreikštą poziciją, kad visoms NATO šalims reikalingi gynybos planai. "Tai susišaukia su mūsų tiesioginiu interesu, apie tai kalba ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė", - sakė V. Ušackas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto užsienio reikalų ministras pažymi, kad "NATO grožis ir patrauklumas yra būtent kolektyvinės gynybos principe: vienas - už visus, visi - už vieną", todėl Lietuva pasisako už tai, kad penktasis Vašingtono sutarties straipsnis išliktų toks pats neliečiamas ir išliktų svarbiausias.

"Mes taip pat pasisakome, kad ruošiant naują NATO strateginę koncepciją reikia vertinti ir naujas grėsmes - kibernetines, energetinio saugumo, piratavimo bei už solidžią partnerystę su ne NATO narėmis. Labai svarbu pažymėti, jog esame už tolesnę NATO plėtrą. Mes esame NATO plėtros sėkmės pavyzdys ir esame už tai, kad NATO strateginėje koncepcijoje būtų išreikštas aiškus pasiruošimas priimti naujas nares, kai jos bus pasiruošusios. Yra ir Vakarų Balkanai, Rytų Europos valstybės", - kalbėjo V. Ušackas.

REKLAMA

Lietuvos diplomatijos vadovas nemano, kad santykiams tarp JAV ir Lietuvos gali koją pakišti sprendimas nepriimti kalinio iš Gvantanamo bazės bent jau tol, kol nebus išsklaidytas CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje šešėlis.

"Aš manau, kad nei Gvantanamas, nei kiti smulkūs sprendimai negali tapti įkaitais mūsų žymiai platesnės darbotvarkės tarp JAV ir Lietuvos. Aš esu įsitikinęs, kad tą puikiai išmano ir naujoji JAV administracija, tą puikiai supranta ir atsakingi Lietuvos valstybės pareigūnai", - sakė V. Ušackas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų