REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitgalį Marijampolę sukrėtęs įvykis, kuomet galimai narkotinėmis medžiagomis apsinuodijęs 17-metis mirė, o du jo draugai buvo pristatyti į ligoninę, palietė visos Lietuvos tėvus, auginančius paauglius. Sužinokite, kokie ženklai išduoda, kad vaikas galimai turi ir slepia žalingus įpročius.

Savaitgalį Marijampolę sukrėtęs įvykis, kuomet galimai narkotinėmis medžiagomis apsinuodijęs 17-metis mirė, o du jo draugai buvo pristatyti į ligoninę, palietė visos Lietuvos tėvus, auginančius paauglius. Sužinokite, kokie ženklai išduoda, kad vaikas galimai turi ir slepia žalingus įpročius.

REKLAMA

Marijampolėje paauglių vakarėlis, kuriame kaip įtariama buvo narkotinių medžiagų, virto tikru košmaru – vienas iš jų mirė, o kiti du smarkiai apsinuodiję pristatyti į ligoninę. Marijampolės ligoninės teigimu, šiuo metu vienas iš vaikinų yra paleistas, o kitas vis dar prižiūrimas medikų. 

Tragedija įvyko sekmadienio naktį, apie 1.50 val. Beržų gatvėje, bute, rastas mirusio 17-mečio kūnas. Apie 23.30 val., į Marijampolės ligoninę iš Marijampolės, Beržų gatvės, savo namų, buvo pristatytas kitas nepilnametis dėl apsinuodijimo galimai narkotinėmis medžiagomis. Ligoninėje atsidūrė ir dar vienas nepilnametis.

REKLAMA
REKLAMA

Marijampolės ligoninės viešųjų ryšių atstovė Rūta Priven-Vaitkevičienė sako, kad nepilnametis išleistas namo, tačiau aštuoniolikmečio situacija blogesnė, vaikinas vis dar ligoninėje.  „Nepilnametis jau išleistas gydytis ambulatoriškai. O pilnametis yra stacionarizuotas, bet ne intensyvios terapijos skyriuje. Jis yra stabilios būklės“, – sako R. P. Vaitkevičienė. 

REKLAMA

Viešųjų ryšių atstovė pasakojo, kad vaikinai į medikų priežiūra atvyko galimai dėl narkotinių medžiagų vartojimo vakarėlio metu. „Galimai buvo narkotinės medžiagos“, – teigė ji.

Dėl įvykio policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Kaip pastebėti narkotikų vartojimo požymius?

Nors išsiaiškinti, ar vaikas vartoja narkotines medžiagas, gali būti sudėtinga, vis tik yra daugelis požymių, kurie gali padėti pagrįsti kilusius įtarimus. Jeigu kilo bent menkiausia mintis, jokiu būdu nenumokite į ją ranka, net jeigu galiausiai ir paaiškės, kad buvote neteisūs.

REKLAMA
REKLAMA

Verčiau išsyk imkitės veiksmų ir su vaiku užmegzkite pokalbį, kurio metu galite užduoti tiesioginius klausimus, pvz., „Ar gėrei, „veipinai“, ar vartojai narkotikus?“.

Nė vienas iš tėvų nenori išgirsti „taip“, tačiau pasiruošimas tam, kaip reaguotumėte, gali būti atspirties taškas norint pasiekti teigiamą rezultatą, rašo drugfree.org.

4 svarbiausi požymiai

Keičiasi paauglio nuotaika ir asmenybė: tampa paniuręs, užsisklendęs arba prislėgtas, sumažėja motyvacija, užsisklendžia, rodo priešiškumą, pyktį, nenorą bendrauti, išsisukinėja arba slapukauja, nesugeba susikaupti, staiga nelieka jokio drovumo ar suvaržymų, tampa hiperaktyvus arba neįprastai pakilus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elgesio pokyčiai: pasikeičia santykiai su šeimos nariais ar draugais, praleidžia pamokas, praranda susidomėjimą mokykla, darbu ar kita veikla, vengia akių kontakto, užsirakina duris, dingsta ilgam laikui, dažnai nebūna namuose, negrįžta nustatytu laiku, slepia savo telefoną, labai daug teisinasi, burnos kvapą maskuoja kramtomąją gumą arba mėtinėmis pastilėmis, dažnai naudoja nereceptinius preparatus, mažinančius akių paraudimą ar nosies dirglumą, greitai išleidžia pinigus, tampa neįprastai gremėzdiškas: klūpčioja, trūksta koordinacijos, sutrinka pusiausvyra, kankina nemiga arba per didelis energijos antplūdis, o po to ilgai miega.

REKLAMA

Higiena ir išvaizda: iš burnos arba nuo drabužių jaučiamas dūmų kvapas ar kiti neįprasti kvapai, netvarkingesnė nei įprasta išvaizda, prasta higiena, dažnai parausta skruostai arba visas veidas, ant pirštų ar lūpų pastebimi nudegimai arba suodžiai, žymės ant rankų ar kojų (arba šiltu oru dėvi drabužius ilgomis rankovėmis, kad paslėptų).

Fizinė sveikata: dažnai serga, atrodo neįprastai pavargęs ir (arba) mieguistas, negali kalbėti suprantamai, kalba neaiški arba greita, kraujuoja iš nosies ir (arba) sloguoja, nors nėra alergiškas ar peršalęs, aplink burną atsiranda opos ar dėmės, staiga stipriai krenta ar padidėja svoris, ant odos atsiranda įbrėžimai/mėlynės, dažnai prakaituoja, kankina  traukuliai ir (arba) vėmimas.

REKLAMA

Kaip ir kur ieškoti narkotikų vartojimo požymių?

Užuoskite kvapą. 

Pasikalbėkite akis į akį, kai vaikas grįžta namo pabuvęs su draugais. Jei jie gėrė ar rūkė, kvapas sklis iš burnos, kvepės drabužiai ir plaukai.

Pažiūrėkite į akis.

Jei jie vartojo marihuaną, atkreipkite dėmesį į jų akis, kurios bus raudonos, vokai paburkę, o vyzdžiai susitraukę. Jei jie gėrė, vyzdžiai bus išsiplėtę ir jiems gali būti sunku sutelkti dėmesį. Be to, paraudęs veidas ar skruostai taip pat gali būti girtavimo požymis.

Stebėkite elgesį.

Kaip elgiasi po susitikimo su draugais? Ar jie garsiai ir nemaloniai kalba, ar isteriškai iš nieko juokiasi? Neįprastai gremėzdiški, kliūva už baldų ir sienų, pinasi kojos ir nuverčia daiktus? Apsunkę, užsidarę, neįprastai pavargę ir mieguistomis akimis? Ar jie atrodo niūrūs ir svirduliuoja į vonios kambarį? Tai visi požymiai, rodantys, kad jie galėjo gerti alkoholį ar vartoti marihuaną ar kitas narkotines medžiagas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apieškokite jų erdves

Ribos, kurias nustatote kartu su vaiku, nesibaigia prie lauko durų ar jo miegamojo durų. Jei turite priežasčių nerimauti, svarbu išsiaiškinti, kas vyksta. Vis dėlto būkite pasirengę paaiškinti paieškos priežastis, nepaisant to, ar apie tai pranešite iš anksto, ar ne. Galite jiems pasakyti, kad tai rūpinimasis jų sveikata ir saugumu.

Įprastos elektroninių cigarečių, alkoholio, narkotikų ar atributikos slėpimo vietos yra šios:

– vidiniai stalčiai, po daiktais ar tarp jų,

– mažos dėžutės ar dėkliukai – papuošalų, makiažo, pieštukų ar ausinių dėklai,

– po lova ar kitais baldais,

– augalų vazonai,

– knygos,

– atsilaisvinusi grindų lenta,

– tuščios saldainių dėžutės ar maišeliai, tokie kaip M&M ar Skittles,

– gaiviųjų gėrimų skardinės ar buteliukai.

Nepamirškite paauglio mobiliojo telefono ar kitų skaitmeninių įrenginių. Ar atpažįstate jų dažnai naudojamus kontaktus? Ar naujausiuose pranešimuose bei socialiniuose tinkluose užsimenama apie narkotikų vartojimą arba jie prieštarauja tam, ką jums sako vaikai?

REKLAMA

Jei radote narkotikų vartojimo įrodymų, pasiruoškite pokalbiui iš anksto ir nesibaiminkite argumento, kad pažeidėte jų privatumą. Laikykitės savo sprendimo.

Jei pastebėsite, kad jūsų vaikas galimai negėrė ar nevartojo kitų medžiagų, tai gali būti tinkamas metas išsiaiškinti, ar yra koks nors kitas jo išvaizdos ar elgesio pokyčių paaiškinimas, į kurį reikia atkreipti dėmesį.

Pirma yra rėkimas - už vaikų laisvę ir draudimą, kad oi tik nesakykit nieko prieš ir vaikams suteikiama laisvė matomai mušti kitus, prieštarauti, rūkyti lyg tai būtų reikalinga (tik dėl kvailos mados), mylėtis moko, aiškint tėvams savo teises ir pasirodyti "krūtiems"... Ir vaikus gan sunku atskirti ar jie dar vaikai ar jau suaugę! Jie privalo turėti ne tik teises, bet ir pareigas!!! Gana, matomai, šokdinti tėvus, mokytojus, visuomenę!
Apieškokite jų erdves, apuostykite ir apčiupinėkite - vaikų teisių pažeidima garantuotas. Tai gal pradžiai pakeiskime vaikų teises į jų pareigas ir tik tada reikalaukite iš normalių tėvų tikrinti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų