REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galingais teleskopais galaktikas stebintiems astronomams nestinga dramatiškų įvykių mūsų visatoje. Vienas įdomiausių: netikėtai iš sąstingio pabudusi juodoji skylė, kuri beregint prarijo 20-ies Jupiterio planetų dydžio objektą.

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai įvyko labai toli ir labai seniai: fenomenas, apie kurį pranešė Europos kosmoso agentūra, stebėtas NGC 4845 galaktikoje, kuri yra už 47 milijonų šviesmečių nuo mūsų planetos. Nuolatinis tolimiausių žinomos visatos pakraščių stebėjimas ir duomenų lyginimas leidžia aptikti ir tirti iki šiol neregėtus kosminius reiškinius.

REKLAMA

Juodoji skylė NGC 4845 galaktikoje jau kėsinosi į aplinkinius kosminius objektus, tačiau pastaruosius 30 metų buvo „rami“. Nauja aktyvumo banga prasidėjo 2011-ųjų metų pradžioje, kuomet juodoji skylė pačiupo į savo gniaužtus gigantišką 20 Jupiterio planetų dyžio objektą. Spėjama, kad tai buvo arba klajojanti superplaneta arba rudoji nykštukė – žvaigždė, kurios vidinio slėgio nepakanka, kad prasidėtų branduolinė vandenilio reakcija.

REKLAMA
REKLAMA

Tokių astronominių įvykių stebėjimas padeda geriau suprasti juodųjų skylių elgesį. Mokslininkai laukia panašaus įvykio kur kas „arčiau namų“, rašo „ZME Science“ – manoma, kad itin masyvi juodoji skylė mūsų Paukščių Tako galaktikoje netrukus ims ryti šalia esantį dujų debesį.

Šiame vaizdo siužete – juodosios skylės ir gigantiškos planetos sąveikos animacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų