REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išvykę į užsienį galvose „įjungiame“ kalkuliatorius – verčiame litus į eurus arba atvirkščiai, bandydami suvokti, kiek iš tiesų mokame už prekę ar paslaugą. Visgi toks skaičiavimas nedaug tepadeda, kainos dažnai atrodo patrauklesnės nei turėtų – ir dėl mažesnių nei įprastai skaičių, ir dėl to, kad, pavertus į litus, kainos yra panašios kaip ir Lietuvoje.

Išvykę į užsienį galvose „įjungiame“ kalkuliatorius – verčiame litus į eurus arba atvirkščiai, bandydami suvokti, kiek iš tiesų mokame už prekę ar paslaugą. Visgi toks skaičiavimas nedaug tepadeda, kainos dažnai atrodo patrauklesnės nei turėtų – ir dėl mažesnių nei įprastai skaičių, ir dėl to, kad, pavertus į litus, kainos yra panašios kaip ir Lietuvoje.

REKLAMA

Tik palyginus kitų euro zonos narių ir Lietuvos gyventojų pajamas ir išlaidas procentais matome, kad įsivedę eurą nebegalėsime savęs apgaudinėti ir išvysime, jog esame vieni vargingiausių visoje Europoje.

Skaičiai jau dabar nedžiugina

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis atlyginimas po mokesčių Lietuvoje buvo 1804 Lt (522 eurai), minimalus atlyginimas – 840 Lt (243 eurai), vidutinė senatvės pensija – 823 Lt (238 eurai). Šiuo metu pagal minimalų atlyginimą Lietuva yra trečia nuo galo Europos Sąjungoje, aplenkdama tik Rumuniją ir Bulgariją, o įstojusi į euro zoną bus paskutinė. Reikia paminėti, kad senatvės pensijos mūsų šalyje taip pat yra vienos mažiausių – net kaimyninėje Latvijoje vidutinė pensija siekia 936 litus, o Estijoje – 1090 litų.

Prancūzijoje minimalus atlyginimas siekia per 1500 eurų (5 730 Lt) per mėnesį, o ekonominę krizę vis dar jaučiančioje Italijoje net nekvalifikuotų darbuotojų minimalus atlyginimas yra 750 eurų (2 590 Lt) per mėnesį. Tuo tarpu Belgijoje, jei atlyginimas per mėnesį neviršija 2 000 eurų (6 900 Lt), valstybė tokiems darbuotojams taiko ypatingas lengvatas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors Ispanija išgyvena ne pačius geriausius laikus, čia nekvalifikuoti darbininkai gauna apie 700 eurų (2416 Lt) atlyginimą, o kvalifikuoti – bent trečdaliu daugiau. Graikijoje minimalus atlyginimas siekia apie 700 eurų (2416 Lt), o Vokietijoje apie 1400 eurų (4692 Lt) Artėjant prie Lietuvos sienų ir atlyginimai darosi panašesni į mūsiškius, tačiau vis vien yra didesni: štai Lenkijoje minimalus mėnesio atlyginimas siekia 1 600 zlotų (1 320 Lt), Latvijoje – 320 eurų (1 105 Lt) per mėnesį, Estijoje metų pradžioje minimalus atlyginimas padidintas iki 355 eurų (1 226 litų) ir artimiausiu metu planuojamas didinti vėl. Mažiausias minimalus atlyginimas registruojamas Bulgarijoje – 159 eurai per mėnesį (549 Lt), o didžiausias Liuksemburge – 1874 eurai (6470 Lt). Lietuvoje minimali alga tesiekia 1000 Lt, o apie žymesnį jos didinimą užsimena nebent populistai.

REKLAMA

Tiesa, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, kitąmet Lietuvoje įvedus eurą, minimali mėnesio alga turėtų būti 290 eurų, o minimalus valandinis atlygis – 1,76 euro (dabar minimalus valandinis atlygis yra 6,06 lito), tačiau tai tik formalumas, dėl teisingo apvalinimo, kuris minimalią algą padidins vos vienu litu.

Mokėsime kaip visi, gausime kiek gausime

Visi „naivuoliai“, tikintys, kad įvedus eurą prie lietuviškų algų prisidės tik naujos valiutos pavadinimas, o skaičiai liks nepakitę, turėtų kuo greičiau pabusti iš sapno. Euras Lietuvoje bus įvestas nuo 2015 m. sausio 1 d., o kainos bei atlyginimai konvertuojami taikant 3,45280 lito už 1 eurą kursą. Tuomet, kai kainos mūsų bei kitose euro zonai priklausančių šalių parduotuvėse ir pajamos banko sąskaitose bus ta pačia valiuta, nebereikės vargti skaičiuojant ar apsigaudinėti įsivaizduojant, kad esame „tokia pati Europa“ ir galime sau leisti ne mažiau nei vokietis ar prancūzas.

REKLAMA
REKLAMA

Peržvelgus pagrindinių pirkinių krepšelį ir būtiniausias kiekvieno mėnesio išlaidas matome, kad daugiausiai uždirbantys ir didžiausias pensijas gaunantys Liuksemburgiečiai (vidutinis atlyginimas čia siekia 3500 eurų) daug išleidžia nebent būsto nuomai, kuri atsieina apie 1200 eurų, tačiau tai vis vien tesudaro trečdalį jų atlyginimo, o maistui, jei saikingai lankosi restoranuose, išleidžia tiek pat, kiek lietuviai, vokiečiai ar italai. Skirtumas tik – algos dydis, o už maistą, pavyzdžiui, pieną, duoną, ryžius ar drabužius mokame visi tiek pat, o kartais lietuviai moka netgi daugiau.

Palyginkime: vidutiniškai lietuvis (tebūnie tai vilnietis) per mėnesį uždirbs apie 550 eurų, už būsto nuomą mokės apie 290 eurų, dar mažiausiai 100 eurų jam teks mokėti už komunalinius mokesčius – liks 160 eurų. Kam? Gal maistui, gal porai drabužių iš pigesnės parduotuvės. Tiesa, lietuviai kaip tikriausiai niekas Europoje, palyginti pigiai ir kokybiškai gali valgyti restoranuose, tačiau kam tai rūpi, kai pragyvenimas kainuoja daugiau nei pusę atlyginimo. Daugelis sakys, kad gyvensime taip, kaip iki šiol - visai neblogai. Ir tai tiesa, klausimas tik – kaip mums tai pavyksta? Už 500 eurų pragyventi, gerai atrodyti ir dar lankytis koncertuose bei festivaliuose?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų