REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neabejotinai esminis 2016 metų įvykis Lietuvoje - Seimo rinkimai. Juose pergalę iš konkurentų reikšmingu rezultatu išplėšė verslininko milijonieriaus Ramūno Karbauskio vadovaujama Lietuvos valstiečių – žaliųjų sąjunga.

Neabejotinai esminis 2016 metų įvykis Lietuvoje - Seimo rinkimai. Juose pergalę iš konkurentų reikšmingu rezultatu išplėšė verslininko milijonieriaus Ramūno Karbauskio vadovaujama Lietuvos valstiečių – žaliųjų sąjunga.

REKLAMA

Jiems teko garbė rinktis išsirinkti koalicijos partnerius, skirti ministrus ir jiems vadovausiantį premjerą. O kokie kiti Lietuvos politinės padangės įvykiai turėjo daugiausiai įtakos politiniams procesams?

Metų "laimėtojas" - Eligijus Masiulis

Ryšių su visuomene specialistas Arijus Katauskas sako, kad liberalai laimėjo politinių skandalų konkursą 2016 metais. „Liberalai be konkurencijos, jie vienareikšmiškai laimėjo. Visomis prasmėmis, ir nusivylimu, kuris buvo gegužės mėnesį ir pakankamai geru pasirodymu Seimo rinkimuose. Dabar belieka jiems apgailestauti ir svajoti „o kaip būtų buvę, jeigu būtų buvę?“, - svarsto A. Katauskas.

Pašnekovas atskleidžia, kad būtent liberalo Eligijaus Masiulio istorija padarė įtaką kitų partijų kampanijoms, rinkimų rezultatams. „,Iš tikrųjų iš labai aukštos pozicijos krito žemyn. Čia viena įdomiausių bent jau kuriam laikui pasibaigusi politiko karjera. Nes buvo atskleisti tokie kampai, tokie faktai, kad net negalėjom galvoti. Čia yra rimtas metų laimėtojas, nulėmęs viską: kampanijas kitų partijų, tą pačią daugumą, kurią mes turime, tikrai prie to prisidėjo“, - sako Ryšių su visuomene specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratų partijos kritimas

Kaip kitą svarbų politinį įvykį komunikacijos ekspertas įvardina nevaldomą socialdemokratų partijos kritimą žemyn. “Per visus metus susidėjo, pradedant Vijūnėles dvaru, Druskininkais, kalafiorų skandalu, premjero Algirdo Butkevičiaus prisišnekėjimu kiekvieną savaitę, baigiant Darbo kodeksu, ar auksiniais šaukštais. Aš dedu viską į vieną vietą, nes realiai viskas susidėjo į socialdemokratų esamą poziciją, kur jie yra dabar, su tiek žmonių, kiek jie turi dabar Seime. Socialdemokratų šių metų pasirodymą dedu kaip vieną ilga performansą.

REKLAMA

Pašnekovas taip pat tikina, kad tokio prasto partijos pasirodymo dar reikėtų paieškoti. „Socialdemokratai parodė, kaip per vienerius metus prisidaryti tiek problemų, kiek nebuvo prisidaryta per prieš tai buvusius trejus metus“, - sako A. Katauskas.

Skaidrumo politikoje metai

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas teigia, kad 2016 metais išsiskyrė dideliu dėmesiu skaidrumui politikoje. Tam, anot pašnekovo, įtakos turėjo ir liberalų skandalas. „Šie metai reikšmingi buvo keliais dalykais: kaip niekada daug buvo kalbama apie skaidrumą politikoje ir tai tarsi padiktavo visos rinkiminės kampanijos, visų net rinkiminių metų nuotaiką. Jeigu ne liberalų skandalas, jeigu ne socialdemokratų problemos, mes turbūt būtume matę visiškai kitokio pobūdžio rinkimus“, - sako pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors smulkių skandalų buvo daug, esminių buvo tik keli, kurie žymiai įtaką padarė ir rinkimų laimėtojams. „Aš jų labai neišskirčiau, jie buvo, komunikacine prasme, geri ir linksmi rinkiminiai metai, kada labai daug žaidžiančiųjų, labai daug stiprių smūgių, ten kur netikėta kai kurioms partijoms, labai aktyvi teisėsauga, labai aktyvi socialinė erdvė, labai didelis tempas ir labai daug informacijos. Ir netikėti laimėtojai“, - nuomone dalinasi A. Katauskas.

Liberalų įvaizdis buvo sugriautas

TSPMI dėstytojas ir politologas Liutauras Gudžinskas teigia, kad esminiai įvykiai Lietuvoje buvo du: Seimo rinkimai ir netikėti jų rezultatai, bei Eligijaus Masiulio skandalas. „Aišku, Seimo rinkimai yra pirmas dalykas, liberalo Eligijaus Masiulio skandalas, būtų antras. Tai čia iš tokių matyt pačių didžiausių, kurie jau turi tokį, pavadinkime, ašis ir panašiai. Žinoma, dar galime įvardinti ir Sauliaus Skvernelio apsisprendimą eiti valstiečių – žaliųjų partija, kas buvo gana netikėta. Bendram rezultate, valstiečių žaliųjų pergalė buvo labai netikėta“, - teigia L. Gudžinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politologas patvirtina, kad liberalams, o ypač, būsimu premjeru laikytam Eligijui Masiuliui, tai itin skaudus smūgis. „Atskirai reikia išskirti Eligijaus Masiulio skandalą. Eligijaus Masiulio skandalas rimtai paveikė visus partijų reitingus. Iki to laiko Liberalų sąjūdis buvo tokia jėga, kuri galėjo formuoti valdžią. Masiulis galėjo būti premjeru ir panašiai. Ir tas partijos įvaizdis, kaip skaidriausios, nekorumpuotos, tokiu smūgiu buvo sugriautas“, - sako pašnekovas.

Smulkių skandalų būta daug

Politologas, kaip smulkius skandalus vardina ir kitus politinius įvykius: Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus atstatydinimo istoriją ir sąsają su „Judex“ koldūnais, bei Žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene. Ar buvusio partijos „Tvarka ir Teisingumas“ lyderio ir dabartinio europarlamentaro Rolando Pakso kyšio ėmimas, socialdemokratų ryšis su jau greitu metu griaunamu Vijūnėlės dvaru Druskininkuose ar buvusio Kultūros ministro Šarūno Biručio skandalas su pajamomis ir namais Bulgarijoje.

REKLAMA

Kaip dar vieną svarbą ir reikšmingą įvykį politologas Liutauras Gudžinskas įvardina ir Darbo kodekso priėmimą. „Tai nemaža dalimi veikia visos šalies ekonomiką, vienas iš ramsčių tas kodeksas yra. Tai jo liberalizavimas ir visai dramatiška pabaiga, kaip prezidentė vetavo, o parlamentas atmetė tą veto. Ir nepaisant to, kad ir visuomenės dauguma buvo nepatenkinta - tai čia toks didelis įvykis“, - sako politologas.

Tačiau kaip skandalingų 2016 metų politologas įvardinti nenori. „Tai čia nuvilnijo Lietuvoje tokie korupcijos skandalai, bet palyginus su tai, kas buvo Lenkijoje, kai buvo telefoniniai įrašai paviešinti. Ar toje pačioje Vengrijoje buvo masiniai protestai. Tai sugretinus su Lietuva, tai tikrai nėra tokio lygio įvykiai“, - teigia pašnekovas.

REKLAMA

Jaučiamas visuomenės nusivylimas

Bandydamas apibūdinti visus praėjusius metus, politologas Liutauras Gudžinskas sako, kad ir Lietuvoje yra pastebimas jau globaline tendencija laikomas nusivylimas valdžia. „Sakyčiau, kad Lietuvos politikoje, vienaip ar kitaip, žvelgiant į globalias tendencijas, mes matome tokį žmonių nusivylimą tradicinėmis partijomis tendencijas. Šis nusivylimas įgavo tikrai konkrečią išraišką, spalio mėnesį įvykę rinkimai yra daug ką keičiantys. Netradicinė partija, ne socialdemokratai, ne konservatoriai, laimėjo. Bet siejant kartu ir su 2015 metų savivaldybių rinkimais, kuriuose nepartiniai kandidatai laimėjo, tai yra ta pati tendencija. Rinkėjai yra nusivylę iki šiol valdžiusiais politikais. Tai visos tradicinės partijos, tiek liberalai, tiek socialdemokratai, tiek konservatoriai patiria didžiulius išmėginimus“, - sako politologas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų