REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sovietiniai Vakaruose įsikūrusių politinių oponentų naikinimo metodai, atrodo, vėl atgimsta. Apie tai prabilo Kazachstano prezidento Narsultano Nazarbajevo kritikai. Vien per 2008 m. Austrijoje į tris kazachų opozicijos veikėjus buvo surengti pasikėsinimai.

REKLAMA
REKLAMA

Pati garsiausia pasikėsinimo į Kazachstano opozicijos veikėjus istorija nutiko šių metų rugsėjo mėnesį. Užpultas buvo ne bet kas, o buvęs Kazachstano žvalgybos šefas Alnuras Musajevas. Tuomet keturi rusiškai kalbantys vyrai pačiame Austrijos sostinės Vienos centre pabandė pagrobti buvusį žvalgybininką, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Tačiau nesėkmingai. Užpuolikai nukreipė ginklą į vyrą, sulaužė nosį jo vertėjui ir dingo tik tada, kai įsikišo praeiviai. Užpuolikų akiplėšiškumui nebuvo ribų - incidentas įvyko netoli policijos nuovados.

Pasak Jungtinių Amerikos Valstijų dienraščio „The Washington Post“, du iš keturių užpuolikų yra buvę Rytų Vokietijos specialiosios tarnybos „Stazi“ agentai. Dabar Austrijos tyrėjai aiškinasi, ar į pagrobimo operaciją buvo įtrauktos užsienio valstybės.

REKLAMA
REKLAMA

Kazachstane A. Musajevas nuteistas 20 metų kalėjimo. Teismas tėvynėje „pripaišė“ jam piktnaudžiavimą valdžia, valstybės paslapčių paviešinimą, šnipinėjimą.

Žmogaus teisių gynėjai A.Musajevo nepavykusio pagrobimo istoriją laiko pavojingu signalu, mat 2010 m. Kazachstanas pirmininkaus Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijai (ESBO). Žmogaus teisių gynėjai įsitikinę, kad Kazachstano Vyriausybė net neketina tesėti savo pažado užtikrinti spaudos laisvę ir laisvus rinkimus. Dėl to Astanos pirmininkavimas ESBO diskredituoja organizaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už akių kartu kaltu buvo pripažintas ir buvęs prezidento žentas Rachatas Alijevas. Pastarojo nemalonumai prasidėjo tuomet, kai pašlijo jo ir N. Nazarbajevo dukros Darigos santuoka. Be to, vyras turėjo neatsargumo kritikuoti prezidentą dėl Konstitucijos pataisų, kuriomis N. Nazarbajevas užsitikrino prezidento postą iki gyvenimo pabaigos.

Dabar R. Alijevas bijo dėl savo gyvybės ir slapstosi Austrijoje. Jis jau keletą metų nematė savo šeimos, visos jo Kazachstane turėtas turtas konfiskuotas.

Daugelio kitų gamtiniais ištekliais turtingo Kazachstano režimo kritikų likimas dar liūdnesnis. Zamanbekas Nurkadilovas, buvęs ministras ir karštas N. Nazarbajevo kritikas, žadėjęs paviešinti informaciją apie korupciją valdžios viršūnėse, 2000 m. pabaigoje buvo rastas negyvas savo namuose. Valdžios atlikto tyrimo išvadose parašyta, kad politikas nusižudė iššovęs į save tris kartus.

Kitas opozicionierius ir eksministras Altynbekas Sarsenbajevas 2006 m. vasario mėnesį kartu su savo apsaugininku ir vairuotoju buvo rasti nužudyti netoli vieno didžiausių šalies miestų Almatos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų