REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaismedžių augintojai teigė, kad neprižiūrimame sode kartais gali užderėti neblogas derlius. Tačiau tai – labiau išimtis nei įprastas dalykas.

REKLAMA
REKLAMA

Nulūžusios šakos privertė susimąstyti

Širvintų rajone gyvenančios Laimos sode auga 15 obelų, kurios gausiai aplipusios vaisiais. „Pernai obuolių buvo mažai. O šiais metais jų tiek daug, kad gražu žiūrėti. Tik, gaila, kad šakos labai svyra ir net lūžta. Nežinau, kaip tinkamai elgtis“, – guodėsi pašnekovė.

REKLAMA

Laima atviravo, kad jai vienai sunku prižiūrėti sodą. Svyrančias obelų šakas ji gelbsti paremdama pagaliais, tačiau šakos neatlaiko obuolių naštos ir lūžta. Panašių problemų, kai lūždavo vaismedžių šakos, turėdavo ir kai kurie Ukmergės sodininkai, tačiau jas išsprendė. Neprižiūrimi vaismedžiai ir vaiskrūmiai sodininkų bendrijose augdavo net po kelis dešimtmečius.

„Bendrame susirinkime nutarėme, kaip šią problemą spręsti. Radome specialistą, kuris mums talkina jau penkerius metus“, – sakė Ukmergės rajono susivienijimo „Sodai“ pirmininkas Antanas Perednis. Sodininkams padeda ukmergiškis Stanislovas Mincys, kuris puikiai išmano šią sritį. Jis atlieka medelių ir krūmų genėjimo darbus. Kasmet jo paslaugomis pageidauja pasinaudoti vis daugiau sodininkų. A.Perednis sakė, kad šiais metais soduose puikiai užderėjo obuoliai, tačiau sodininkai nesiskundžia lūžtančiomis šakomis.

REKLAMA
REKLAMA

Nugenėti medžiai užaugina didesnį derlių

Pasak AB „Luksnėnų sodai“ direktorės Elenos Žilinskienės, jų bendrovėje obelys auga 140 ha plote. Sode noksta įvairių veislių obuoliai: ‘Auksis’, ‘Noris’, ‘Telesare’ ‘Antej’, ‘Ligol’, ‘Gloster’, ‘Conel red’ ir kt. Šiais metais tikimasi vidutinio obuolių derliaus, nes obelims pakenkė ledų kruša, kuri šiame rajone praūžė net du kartus. Nuo ledų ypač nukentėjo net 10 ha augantys vaismedžiai.

„Karščiai stabdo vaisių augimą, traumuoja medžius. Šiuo metu obuoliai yra per maži, palyginti juos su praėjusių metų derliumi“, – sakė AB „Luksnėnų sodai“ direktorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E.Žilinskienė paminėjo, kad obelys stipriai nukentėjo žiemą, kai spaudė dideli šalčiai. Šalčių pažeisti vaismedžiai tapo mažiau atsparesni ligoms. „Norint sulaukti gražaus derliaus, reikia prižiūrėti ir genėti medžius visus metus. Juk ne medieną auginame, o vaisius. Būtina genėti konkuruojančias šakutes, vilkūglius, net užuomazgas, kad likusios gausiai derėtų“, – sakė AB „Luksnėnų sodai“ direktorė. Būtent dėl laiku atliktų visų medžių priežiūros darbų šiame sode nuo vaisių gausos niekada nelūžta vaismedžių šakos.

REKLAMA

Obelys kenčia dėl sodininkų neišmanymo

E.Žilinskienė pabrėžė, kad šiais metais soduose daug obuolių. Tačiau sodininkai tuo neturėtų džiaugtis. „Sodams tvarkyti reikia daug rankų darbo. Jei obuolių yra per daug, dalį jų reikia kuo skubiau nuimti. Norint kitais metais džiaugtis obuolių gausa, minėtus darbus geriausia atlikti liepos viduryje. Kad vaismedžių šakos nelūžtų, būtina patrumpinti jų viršūnes ir nuskinti obuolius“, – sodininkams patarė E.Žilinskienė.

AB „Luksnėnų sodai“ direktorė pabrėžė, kad vaismedžių augintojai, neprižiūrintys obelų, sulaukia daug, tačiau smulkaus derliaus. Kaip sodininkai pasielgs su savo obelimis – jų pasirinkimas. Galbūt jie genės obelis, galbūt nuskins obuolius, o gal ramstys lūžtančias šakas? „Kiekvienas sodininkas pats turi nuspręsti, ką daryti. Tačiau noriu priminti, kad jei ant 3 metų obels yra labai daug obuolių ir tuo šeimininkas džiaugiasi, tai yra jo neišmanymas. Tokio amžiaus obelis gali išauginti ne daugiau kaip 10–15 kg obuolių. Tačiau jei obuolių perteklius yra didelis, sodininką galima tik paguosti, nes šakos nuo gausaus derliaus nulūš, nulūžusių šakų pažastyse vystysis įvairios ligos“, – pridūrė E.Žilinskienė.

REKLAMA

Vaismedžiais būtina rūpintis visus metus

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Darius Kviklys sakė, kad šiais metais obelų šakos linksta ne tik dėl vaisių naštos, bet ir dėl prasto genėjimo. Kad obelys išlaikytų gausų vaisių derlių ir nelūžtų šakos, būtina suformuoti tvirtą vainiką. Šie darbai, atsižvelgiant į medžių amžių, atliekami žiemą, pavasarį ir vasarą. „Vasarą, kai linksta šakos, vertėtų sumažinti vaisių užuomazgų skaičių. Prastesnius obuolius reikėtų nurinkti, ant kekės paliekant po 1–2 obuolius. Pašalinus vaisių perteklių, kiti užaugs didesni ir spalvingesni, bus mažiau pavojaus, kad išlūš šakos“, – sakė D.Kviklys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkas pasakojo, kad ant obelų veislių ‘Ligol,Rubin’ ir kitų, kurios nokina stambius vaisius, vaisinės šakutės rekomenduojama palikti po du obuolius. O ant obelų veislės ‘Auksis’ reikėtų palikti tik po vieną obuolį. Ant smulkesnius obuolius nokinančių obelų tarp vaisių patariama palikti 15–20 cm tarpus. „Jaunų, nederančių ar tik pradėjusių derėti vaismedžių šakos gali išlinkti dėl vešlaus naujų ūglių augimo, nes tam šią vasarą sąlygos buvo palankios. Reikia pašalinti stipriausius, ypač vertikaliai augančius ūglius, o šakų galuose išpjauti išsišakojimus, paliekant tik vieną šakos tęsinį. Jei vaismedžių šakos nerišamos, kad išlaikytų vaisių naštą, žiemą ištįsusias šakas reikės sutrumpinti, kad jos sutvirtėtų“, – pasakojo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Darius Kviklys.

J. Žurauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų