• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1. Libijos dinaras

1. Libijos dinaras

REKLAMA

Nors rytinės Libijos dalies gyventojai masiškai kėlė sukilimus, jie ir toliau vartojo valiuta su dviem savo buvusiais vadais – vieno, kurio nekentė, ir kito, kurį mylėjo. Jaunas ir aptakus Muamaras Kaddafi šypsojosi nuo plačiai paplitusių vieno dinaro banknotų, o garbinamas prieš kolonijinio judėjimo lyderis Omaras al-Mukhtaras susimąstęs žvelgė iš 10 dinarų popierėlio.

REKLAMA
REKLAMA

Mukhtaras, kuris XX-o amžiaus pradžioje vadovavo pasipriešinimui kolonizatoriams ir buvo pasmerktas myriop Italų valdžios 1931-ais metais, tapo Libijos pasipriešinimo simbolių rytinėje šalies dalyje – Kirenaike. Ir dabar dar libiai naudojasi M. Kaddafi laikų valiuta, nors šios šalies valdžia vis praneša, kad greitai pradės galioti nauji banknotai, jau be M. Kaddafi atvaizdo.

REKLAMA

2. Sirijos svaras

Ant prieš tai buvusio šimto sirų svarų banknoto buvo pavaizduotas Romos imperatorius Pilypas Arabas, kilęs iš Sirijos, taip pat sudaręs taikos sutartį su ikiislamine Persija. Tuo norima pasakyti, kad Sirija ir Iranas turi bendrą istoriją, savo šaknimis siekiančią antikos laikus. Į kairę nuo Pilypo banknote pavaizduotas Bosros teatras – gerai išsilaikęs Romos inžinierių stebuklas.

REKLAMA
REKLAMA

Sirijos svaro kursas smigo į dugną nuo pat sukilimo pradžios 2011 metų kovą, o juos spausdinusi bendrovė, būdama Austrijos centrinio banko padaliniu, turėjo sustabdyti jų gamybą dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų režimui. Pranešama, kad šiuo metu sirų svarus spausdina rusų valstybinė bendrovė.

3. Irako dinaras

Sadamo Huseino epochos 25 dinarų kupiūroje, valdančioji partija BAAS pasistengė pabrėžti savo istorinę priešpriešą su kaimynine Persija, pavaizdavusi arabų karius, kurie naikina savo priešus – persus mūšyje prie Kadešo. S. Huseinas naudojo Kadešą kaip simbolį savo neslepiamai šiuolaikinio Irano neapykantai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuverstas Irako prezidentas tardytojams prisipažino: aš nenorėjau, kad Iranas žinotų apie masinio naikinimo ginklo blefą. Galimai, S. Huseinas bijojo, kad net jeigu JAV neįvykdys savo pažadų įsiveržti į šalį, tuo gali pasinaudoti Irano šiitų lyderiai.

Laikinoji Irako vyriausybė bandydama ištrinti iš visuomenės atminties buvusį lyderį 2003-ių pabaigoje išleido naują irakietišką dinarą. Nepaisant didelių lūkesčių susijusių su naftos verslais ir Irako atgimimu, naujasis dinaras lieka labai silpna valiuta šalyje, įsivėlusioje į konfesinius ir etnininius smurto proveržius.

REKLAMA

4. Turkmėnijos manatas

Turkmėnijos diktatoriaus Saparmurado Nijazovo atvaizdas, žinomo kaip Turkėnbaši (visų turkmėnų tėvas), buvo žinomas Turkmėnijoje taip pat kaip Saddamo Huseino veidas irakiečiams. Kaip teigia daugelis ekspertų, Turkėnbaši tapo pačios Turkmėnijos sinonimu.

Turkmėnijos lyderis labai giliai įsigavo į žmonių mąstyseną, jo atvaizdas buvo ant visų kupiūrų, kurios buvo išleistos 1990-ais keičiant rublį.

REKLAMA

Kada S. Nijazovas mirė 2006-ais, valdžia įvedė ir seriją naujų banknotų. Oficialiai tai buvo vadinama infliacijos valdymu, tačiau naujieji pinigai taip pat turėjo išsklaidyti Turkmėnbaši asmenybės kultą. Ant jų buvo pavaizduotos istorinės turkmėnų asmenybės ir Ašchabado architektūros paminklai.

5. Afganų afganiai

Kai 1992-ais metais į valdžią Kabule atėjo islamistai, jie pradėjo iš afganų visuomenės trinti viską, kas galėjo prieštarauti islamo draudimui vaizduoti žmogų. Tai taip pat tapo puikiu pretekstu atsikratyti buvusių valstybės vadovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valiuta be žmonių atvaizdų, kurią 1993-iais išleido Afganistano bankas, pilnai atitiko griežtus talibų nurodymus, kai tie 1996-ais atėmė valdžią iš Burhunaddino Rabbani.

Ant šios, 10000 afganų kupiūros pavaizduota Kala-Bost arka Laškar Ga rajone Helmando provincijoje. Ji datuojama 11 amžiumi ir yra nuostabios Gaznevidų architektūros palikimas.

REKLAMA

6. Irano rialas

Šis Irano pinigas pripildytas aštuonių metų karo tarp Teherano ir Irako nuotaikos. Jame pavaizduota grupė saliutuojančių karių . Vienas, kairėje, kelia viršun sovietinį kalašnikovą, o karys centre laiko ajatolos Khomeini atvaizdą. Šis piešinys tapo politinės šiandienos atspindžiu, juk šiitų uzurpuotas ir nacionalistinėmis idėjomis mintantis Bagdadas tampa vis labiau priklausomas nuo Irano įtakos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų