REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką būtina žinoti apie toksiškus, mūsų sveikatai kenksmingus augalus? VDU Kauno Botanikos sodo vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus vedėja, vyresnioji mokslo darbuotoja, profesorė Ona Ragažinskienė papasakojo apie augalus, kuriuos galima priskirti prie naudingųjų, bet reikėtų ypatingai atsargiai su jais elgtis, nes neteisingai juos vartojant jie yra nuodingi. Tai ypač aktualu auginantiems mažus vaikus.

Ką būtina žinoti apie toksiškus, mūsų sveikatai kenksmingus augalus? VDU Kauno Botanikos sodo vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus vedėja, vyresnioji mokslo darbuotoja, profesorė Ona Ragažinskienė papasakojo apie augalus, kuriuos galima priskirti prie naudingųjų, bet reikėtų ypatingai atsargiai su jais elgtis, nes neteisingai juos vartojant jie yra nuodingi. Tai ypač aktualu auginantiems mažus vaikus.

REKLAMA

TV3 televizijos laidoje „Svajonių sodai“ profesorė nurodo, kad tokie augalai gali būti pavojingi ir jūsų auginamų gyvūnų sveikatai.

„Mūsų tikslas turėtų būti švietimas. Šią temą mums padiktavo prieš kelis metus gimnazistų iškepti blynai su durnaropėmis. Jiems dar baigėsi laimingai, kad po reanimacijos gimnazistai liko gyvi. Ta neigiama patirtis iškart pasklido: ir toksikologai, ir bendrosios praktikos gydytojai, ir švietimo specialistai pradėjo aiškintis. Pasirodė masinės informacijos priemonės straipsniai, tačiau jie vėl liko užmarštyje“, – sako profesorė.

Informacija apie augalus, apie jų gerąsias savybes, terapinį poveikį ir kartu neigiamą poveikį yra būtinas įvairiose amžiaus grupėse. Kaip pavyzdį ji pateikia Vokietiją, kur vaikai nuo pat darželio yra mokomi apie augalus ir jų savybes.

REKLAMA
REKLAMA

Nuodingiausi  – žiedynai

Vienas iš augalų, kurio geriau neauginti savo kieme – paprastasis ricinmedis.

„Šis augalas yra labai įdomus, kalbant apie jo introdukciją. Augalas kilęs iš Pietų Afrikos ir natūraliose augavietėse yra medis, o mūsų sąlygomis jis yra žolinis augalas. Tai labai svarbus objektas medicinos pramonėje, iš kurio yra auginamas ricinų aliejus.

REKLAMA

Aliejus gaminimas iš subrendusių sėklų, o mes žinome, kad sėklose kaupiasi darinys, baltyminės kilmės, labai stipriu poveikiu pasižymintis ricinas, kuris turi 50 tūkst. kartų stipresnį poveikį nei cianidino rūgštis“, – nurodo O. Ragažinskienė ir priduria, kad gaminimo metu spaudžiant sėklas visas ricinas pasilieka išspaudose.

Profesorė pataria šio augalo nesodinti šalia vaikų žaidimų aikštelių ar darželių, o jeigu tokie augalai jau auga – pašalinkite nuodingus jų žiedynus.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad šis augalas yra labai dekoratyvus ir  puošia mūsų želdinius. Būtina atkreipti dėmesį, kad visi toksiniai deriniai susikaups sėklose ir nežinant Lietuvoje kiekvienais metais būna apsinuodijimų“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas augalas priskiriamas prie nuodingųjų – juodasis čemerys. Profesorė nurodo, kad apatinė augalo dalis yra naudojama čemeryčių vandens gamybai ir šis preparatas skirtas išoriniam naudojimui. Kartais žmonės šį augalą naudoja savo soduose, nes jis yra dekoratyvus.

„Labai svarbu atkreipti dėmesį, šį augalą gėlyne komponuoti taip, kad prie jo neprieitų vaikai, izoliuoti, o gal ir aptverti“, – nurodo ji.

Naudojamas lieknėjimui

Dar vienas augalas – eleboras. Nors jis yra nuodingas, tačiau kartais iš neišmanymo jis yra naudojamas svorio mažinimui.

„Pastaruoju metu yra problema savigyda nuodingais preparatais ar augaliniais produktais. Vienas iš tokių objektų yra eleboro genties augalai. Jų antžeminėje dalyje kaupiasi širdžiai kenkiantys dariniai, kurie turi smarkų farmakologinį poveikį žmogaus organizmui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų visuomenėje yra tendencija šią žaliavą parduoti turgaus „vaistinėse“ ir aš nežinau, kodėl tai realizuojama yra, o žmonės per kaip liekninamąją priemonę. Liekninimo efektą galėtume paaiškinti tuo, kad širdį veikiantys dariniai kaupiasi organizme ir jis gindamasis nuo toksinų, didina medžiagų apykaitą, skatina tuštinimąsi ir tam tikru momentu atrodo, kad jis sulieknėja.

Gal sveikam žmogui taip baisu nėra, bet reikėtų ypatingai atkreipti dėmesį žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, nes poveikis gali būti nenuspėjamas. Buvo atvejis, kai žmogus atsidūrė reanimacijoje“, – įspėja O. Ragažinskienė.

Pasak profesorės, visuomenėje vyrauja nuomonė, kad jeigu augalas nepagelbės, tai bent jau nepakenks. Tačiau reikėtų suprasti, kad augaluose gali kauptis tos pačios sintetinės medžiagos ir tie patys cheminiai dariniai, kurie turi stipresnį farmakologinį poveikį, nes jų yra ne vienas, o šimtai.

REKLAMA

Nuodingas net prisilietimas

Dar vienas augalas yra pavasarinis adonis. Jo antžeminėje dalyje taip pat kaupiasi širdį veikiantys dariniai, kurie yra naudojami vaistų gamyboje, tačiau jų padauginus galimi apsinuodijimo atvejai. Todėl preparatai su šiuo augalu gali būti vartojami tik pagal mediko instrukcijas.

„Dėmėtoji mauda yra augalas, kuris įspėja žmogų trejopai apie savo toksiškumą. Pirmiausiai augalo stiebas yra nubarstytas raudonomis dėmėmis. Taip augalas įspėja, kad yra pavojingas. Jeigu žmogui yra dar neaišku – augalo lapai nutaškuoti baltai. O jeigu žmogus dar prieina prie to augalo – sklinda nemalonus pelių šlapimo kvapas“, – nurodo profesorė.

REKLAMA

Ji nurodo, kad šiuo augalu galima apsinuodyti ir per odą, ir jam patekus į virškinamąjį traktą. Be to, jis yra pavojingas ir augintiniams.

Dar vienas nuodingas augalas vaistinė šunvyšnė. Anksčiau moterys  lašindavosi šunvyšnės į akis, kad išplėstų vyzdžius. Iki šių dienų šis augalas yra naudojamas oftalmologijos praktikoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų