REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Marijampolės rajone, nelegaliame smėlio karjere, aptikta paleolito laikotarpio (10-8 tūkstantmetis prieš Kristų) titnago dirbinių likučių. Jų ant bevardės kalvos galėjo būti daugiau, tačiau nelegalūs smėlio kasėjai viską sunaikino, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Marijampolietis Artūras Andriūnas, turėdamas laisvą valandėlę, nevengia pavažinėti po istorines Sūduvos krašto vietas. Neseniai jis kartu su šeima važiavo keliu Marijampolė-Daukšiai. „Kaskart, vos tik pravažiuoju pro Padovinį, akį traukia netoli dūmojančios kalvos. Kai kurias jų istorikai yra pripažinę piliakalniais. Man labai patiko viena už kokių 200-300 metrų nuo kelio stūksanti apie 10 metrų aukščio kalva. Tačiau pastarąjį kartą nustėrome - kalvos likę tik nedidelė dalis, likusi buvo nukasta“, - LŽ pasakojo A.Andriūnas.

REKLAMA

Dar labiau jis nustebo, kai dairydamasis po kasinėjimų vietą aptiko kelias keistas titnago nuolaužas. Vyras radinį parodė pažįstamiems archeologams. Paaiškėjo, kad tai tūkstančius metų skaičiuojantys titnaginių įrankių likučiai. „Tai tikrai paleolito laikotarpiui būdingi, Lietuvoje reti radiniai. Būtina detaliau ištirti vietovę. Tai gali būti svarbus archeologinis objektas, tik gaila, kad jo mažai liko“, - LŽ sakė Kultūros paveldo centro vyriausiasis paminklotvarkininkas Linas Tamulynas.

REKLAMA
REKLAMA

Kultūros paveldo departamento Marijampolės regioninio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Ramūnas Kryžanauskas pats apžiūrėjo minėtą kalvą, tačiau aptikti archeologinių radinių jam nepavyko. „Šiuo metu visi karjero eksploatavimo darbai sustabdyti. Tikimės, kad pavyks gauti lėšų išsamiam kalvos tyrimui“, - sakė jis. Paveldosaugininkas apgailestavo, kad statybininkai, ekskavatoriais neteisėtai kasdami smėlį, galėjo viską sunaikinti.

Tačiau prielaidas, kad minėta kalva galėjo būti iki šiol nežinomas piliakalnis, R.Kryžanauskas atmetė. Mat paleolito laikotarpiu Lietuvos teritorijoje niekas piliakalnių nepylė. Tuo metu nelegalų karjerą apžiūrėję aplinkosaugininkai stebėjosi, kad kalva, kurios du trečdaliai nukasta, nevienalytė - čia būta smėlio, žvyro ir molio sluoksnių. Todėl niekas negalėjo atsakyti, ar kalva susiformavo natūraliai, ar ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nelegalų smėlio karjerą Padovinio kaime atidarė Marijampolės bendrovė „Šilna“. Jos generalinis direktorius Rolandas Kavaliauskas LŽ tikino pirmąkart išgirdęs, kad minėtoje teritorijoje buvo aptikta archeologinių radinių. „Man apie tai niekas nieko nesakė. Beveik visas smėlis iš ten suvežtas į įmonės kiemą ir saugomas“, - aiškino jis. R.Kavaliauskas teisinosi, esą dar prieš jo vadovaujamai įmonei pradedant eksploatuoti karjerą, dalis kalvos jau buvo nukasta. Kas tai padarė, „Šilnos“ direktorius sakė nežinantis.  

Kazys Kazakevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų